Wtorek, 21 maja 2024

imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

RSS

Meandry skarbów

01.11.2005 00:00
„Realizacja gminnych programów ekologicznych - współpraca z lokalnymi podmiotami gospodarczymi”- konferencja pod takim tytułem odbyła się 26 października w Urzędzie Gminy Krzyżanowice. 
Mówienie o ochronie środowiska nie jest już niczym nowym, czy też dziwnym. Większość mieszkańców gminy zdaje sobie sprawę z potrzeby takich działań. Problemem jest jedynie to, w jaki sposób je zorganizować oraz skąd wziąć na to pieniądze - twierdzi wójt gminy Leonard Fulneczek. Niezwykle pomocne w tych kwestiach były więc omawiane podczas konferencji, zagadnienia, np.: „Praktyczna realizacja ochrony zasobów przyrodniczych” czy też „Dostępność Funduszy Pomocy Krajowych i Unijnych”.
 
Dla gminy takie działania są tym ważniejsze, że to właśnie na jej terenie znajduje się bezcenny skarb. To meandry Odry,  będące ostoją dla gatunków roślin i zwierząt, stanowiące fenomen na skalę europejską. Wody rzeki w tym miejscu swobodnie meandrują, w naturalny sposób rzeźbiąc teren, sprawiając, że koryto Odry stale się przemieszcza. Obszar meandrów rzeki po obu stronach granicy zgłoszony został do sieci obszarów w Europie o najwyższej wartości przyrodniczej Natura 2000. Z tego też względu gmina ma szansę stać się atrakcją turystyczną, przyciągającą turystów i przyrodników z całego kontynentu. I obyśmy mogli przekazać to nasze naturalne dziedzictwo przyszłym pokoleniom w stanie nie gorszym, niż otrzymaliśmy - dodaje wójt.
 
W tym celu potrzebna jest współpraca gminy z wieloma instytucjami i organizacjami, w tym także przedsiębiorcami. To również od nich zależy powodzenie wdrażanych programów ochrony środowiska. Prowadzona przez nas działalność jest poważnym przedsięwzięciem gospodarczym a jednocześnie olbrzymim wyzwaniem ekologicznym. Wyniki  przedsiębiorstwa związane są z ingerencją w środowisko. Zależy nam na tym, by zminimalizować związany z tym negatywny wpływ na przyrodę - przekonywał Roman Król, prezes firmy „Utex-Terra”, zajmującej się eksploatacją naturalnych złóż kruszywa metodą odkrywkową.
 
Konferencja zorganizowana została przy udziale „Utex-Terra” oraz WWF Polska - Światowego Funduszu Na Rzecz Przyrody. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz samorządowych gmin powiatu raciborskiego, Starostwa, przyrodników oraz Polskiej Izby Ekologii.
 
Józef Pustelnik, Polska Izba Ekologii
Statutowym zadaniem naszej organizacji jest wspieranie programów ochrony środowiska w gminach. To przecież zrzeszeni u nas przedsiębiorcy często są tymi podmiotami, które wdrażają te rozwiązania poprzez m.in. budowę kanalizacji, oczyszczalni ścieków czy produkcji ekologicznych systemów grzewczych. Ochrona środowiska również może aktywizować przedsiębiorczość.
 
Dariusz Urbaniak, WWF Polska
Bez współpracy z lokalnymi samorządami niewiele dałoby się zrobić. Działania na terenie gminy Krzyżanowice skupiają się na ochronie meandrów Odry. W tym kierunku prowadzimy akcje edukacyjne wśród młodzieży szkolnej oraz rolników. Zamierzamy utworzyć na terenie meandrów ścieżki edukacyjne dla turystów, jak i specjalistów. Chcielibyśmy od rolników wykupić też część gruntu, żeby w odpowiedni sposób chronić tamtejszą przyrodę.
 
Leonard Fulneczek, wójt gminy Krzyżanowice
Konferencja daje nam możliwość wymiany doświadczeń i poglądów w kwestii ochrony środowiska. Jest okazją, by pochwalić się tym, co u nas sprawnie funkcjonuje oraz uzyskać wiele cennych porad od obecnych autorytetów w tej dziedzinie. Najmocniejszą stroną działań proekologicznych jest gospodarka odpadami. Najwięcej do zrobienia mamy w kwestii budowy kanalizacji sanitarnej.
 
(Adk)
  • Numer: 44 (680)
  • Data wydania: 01.11.05