Notowania
Ze względu na brak wniosków o zwrot kosztów poniesionych przez pracodawcę na przystosowanie miejsc pracy dla niepełnosprawnych oraz szkolenie zatrudnionych niepełnosprawnych a także udzielenie dofinansowania do wysokości 50 proc. oprocentowania kredytów bankowych, zaciągniętych przez osoby niepełnosprawne dla kontynuowanie działalności gospodarczej lub też prowadzenie gospodarstwa rolnego, w dyspozycji Starostwa pozostaje 40 tys. zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Władze powiatu chcą przeznaczyć wolne środki na: pożyczki dla inwalidów chcących rozpocząć działalność gospodarczą (20 tys. zł), likwidację barier architektonicznych (10 tys. zł), zaopatrzenie w sprzęt rehabilitacyjny (8,3 tys. zł) oraz ułatwienie komunikowania się niepełnosprawnych z otoczeniem (1,7 tys. zł). Taki podział środków muszą jeszcze zaakceptować radni.
Starosta nie będzie już kierować bezrobotnych na staż czy przygotowanie zawodowe na ich wniosek. Tak wynika ze znowelizowanej ustawy o promocji zatrudnienia. Staż to maksymalnie dwunastomiesięczne wykonywanie zadań w miejscu pracy. Z kolei przygotowanie zawodowe trwa najwyżej sześć miesięcy. W tym czasie praktykanci dostają stypendia z urzędu pracy i nie nawiązują stosunku pracy z przedsiębiorcą. Od 1 listopada obydwie formy aktywizacji będą dostępne wyłącznie dla osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy: pierwsza dla bezrobotnych poniżej 25 lat, a druga dla bezrobotnych długotrwale, powyżej pięćdziesiątki, niewykwalifikowanych, wychowujących samotnie dzieci oraz niepełnosprawnych. Teraz jeszcze o udział w nich wolno się starać samym zainteresowanym, a osoby poniżej 25 lat mogą korzystać także z przygotowania zawodowego.
Problemy dotyczące zakładania i prowadzenia małych i średnich przedsiębiorstw pomogą rozwiązać eksperci ze Śląskiego Towarzystwa Gospodarczego Pro Europa. Utworzyło ono punkt konsultacyjny akredytowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Punkt świadczy m.in. usługi informacyjne dotyczące zasad przygotowania wniosków o udzielenie wsparcia z programów pomocowych, w tym UE. Pomoc jest bezpłatna. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 14.00 i 16.00 - 18.00 w siedzibie Stowarzyszenia - w Raciborzu, przy Placu Dworcowym 16 (w budynku Hotelu Polonia).
Prezydent Raciborza ogłosił drugi publiczny przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości zabudowanej, położonej w Raciborzu przy ulicy Ratajskiego 1 w Miedoni, składającej się z działki gruntu o powierzchni 0.1656 ha oraz jednokondygnacyjnego, niepodpiwniczonego budynku użytkowego o powierzchni użytkowej wynoszącej 260,8 m kw., wybudowanego w 1920 r. W podwórzu znajduje się budynek gospodarczy, w złym stanie technicznym, nadający się do rozbiórki. W projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta nieruchomość zapisano w obszarach z przeznaczeniem podstawowym pod zabudowę mieszkaniowo - usługową oraz uzupełniającym jako tereny rolnicze. Cena wywoławcza wynosi 81 tys. zł.
Najnowsze komentarze