Czwartek, 16 maja 2024

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Sesja ponad granicami

14.06.2005 00:00
Polsko-czeska współpraca była przedmiotem uroczystej sesji Rady Gminy Krzyżanowice, która odbyła się 9 czerwca w Centrum Kultury w Tworkowie. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz partnerskich Sylerzowic, Pisztu i Haci.

Po raz pierwszy takie spotkanie miało miejsce 1 maja 2004 r. Jego gospodarzem była gmina Hać. Wtedy też przyjęta została wspólna deklaracja z okazji przystąpienia Polski i Czech do Unii Europejskiej. Umowa o partnerstwie podpisana została 23 maja 1998 r. Jednak współpraca między gminami ma już długą tradycję. Wynika ona z historycznych uwarunkowań, stanowiących o specyfice tego regionu. Nie ma wiele takich miejsc, w których granice państw byłyby tak często przesuwane, gdzie mieszkańcy w ciągu swojego życia nawet trzykrotnie zmieniali państwowość. Granica dzieli nas w dalszym ciągu, zaś łączy dziedzictwo kulturowe. To jest nasza mała ojczyzna - mówił do zebranych Leonard Fulneczek, wójt gminy Krzyżanowice. Przypomniał, że wiele zasług w nawiązaniu współpracy z czeskimi sąsiadami miał były szef gminy Wilhelm Wolnik. Było to możliwe dzięki pomocy oddanych współpracowników i życzliwości społeczeństwa - przyznał Wilhelm Wolnik.
 
Starostowie partnerskich gmin opowiadali m.in. o walorach swoich miejscowości oraz o efektach dotychczasowej współpracy. Wszyscy byli zgodni co do tego, że układa się ona bardzo dobrze. Dzięki niej po obu stronach granicy odbyło się wiele międzynarodowych imprez. Tylko na ten rok mamy ich zaplanowanych aż 31. Są to tylko te firmowane przez władze gmin - chwalił się Leonard Fulneczek. Ich celem jest szeroko pojęta współpraca w dziedzinie kultury, edukacji i sportu. Przedstawiciele samorządów wyrazili zadowolenie z tego, że wiele wspólnych inicjatyw podejmowanych jest przez szkoły, przedszkola czy inne instytucje samodzielnie, bez udziału władz.
 
Oprócz podsumowań zebrani przedstawili też plany na przyszłość, dotyczące dalszej współpracy. Wyzwaniem dla nas wszystkich jest pobudzenie rozwoju gospodarczego po obu stronach granicy, by nasza współpraca nie ograniczała się tylko do sfery kultury czy sportu – mówił wójt Krzyżanowic. Wskazał również na możliwości szerokiego wykorzystania środków unijnych
oraz potrzebę dalszego „poszerzenia korytarzy polsko-czeskich”, czyli swobodnego przekraczania granicy.
 
Sesja była też okazją do wymiany wzajemnych doświadczeń w wielu dziedzinach funkcjonowania gmin. Radni z Krzyżanowic byli ciekawi m.in. w jaki sposób Czesi poradzili sobie z problemem tzw. niskiej emisji. Z ich uznaniem spotkały się działania na rzecz ochrony środowiska. Zebrani wyrazili chęć, by tego typu spotkania na stałe zapisały się w kalendarzu wspólnych przedsięwzięć.

(Adk)

  • Numer: 24 (687)
  • Data wydania: 14.06.05