Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Obiecująca wizyta

14.12.2004 00:00
Sprawy ewentualnej wzajemnej współpracy w zakresie ochrony środowiska, a w szczególności projekt obejmujący kompleksowe rozwiązanie w zakresie systemu kanalizacji było tematem wizyty w Raciborzu, w dniach 8-9 grudnia, przedstawiciela Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce Jona-Age Oyslebo.
W maju prezydent Jan Osuchowski wystosował pismo do ambasadora Królestwa Norwegii, w którym przedstawił dokonania miasta w dziedzinie ekologii oraz ich wymierny efekt, który przełożył się m.in. na uzyskanie certyfikatu Zarządzania Środowiskowego wg normy ISO 14001 oraz uzyskanie dotacji z SIDA na konserwację i renowację zniszczonej po powodzi w 1997 r. sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Od 1999 r. Racibórz rozpoczął współpracę z Duńską Agencją Ochrony Środowiska DEPA, która przyznając gminie grant rzeczowy (2700 tys. koron) dała możliwość poprawy systemu gospodarki ściekowej i wodnej miasta. Ochrona środowiska stała się priorytetem prowadzonej przez władze miasta polityki, co w konsekwencji przyczyniło się do opracowania zorientowanego na środowisko kompleksowego programu budowy kanalizacji.
 
Wizyta radcy Ambasady Królestwa Norwegii ściśle związana była z porozumieniem o rozszerzeniu Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), które weszło w życie 1 stycznia tego roku. Norwegia uczestniczy w jednolitym Rynku Unii Europejskiej. W związku z tym, że EOG poszerzył się o nowe kraje członkowskie Unii Europejskiej, Norwegia, Islandia i Lichtenstein zobowiązały się do udzielenia im wsparcia finansowego. W ciągu pięciu najbliższych lat, z dwóch nowo utworzonych finansowych mechanizmów: Mechanizmu Finansowego EOG, który tworzy Norwegia, Islandia i Lichtenstein oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego popłyną środki finansowe w wysokości 1,167 mld euro. Prawie 48 procent całkowitej sumy obu funduszy przeznaczono na projekty i programy, które mają być realizowane w Polsce. Jednym z obszarów priorytetowych jest ochrona środowiska. Celem obu mechanizmów jest przyczynienie się do zmniejszenia różnic społecznych i gospodarczych w obrębie EOG oraz wspieranie nowych krajów członkowskich UE w ich staraniach o pełen udział w rozszerzonym rynku wewnętrznym EOG.
 
Władze Raciborza mają czas do końca I kwartału przyszłego roku na złożenie wniosku o przyznanie środków finansowych. Nie ukrywam, że chcemy skorzystać z możliwości, jakie zostały nam przedstawione. Pozyskane pieniądze przeznaczone zostaną na ochronę środowiska - mówi prezydent Jan Osuchowski. Propozycja projektu zostanie najpierw skierowana do odpowiedniej komórki polskiego rządu, która dokona wstępnej oceny wniosku pod kątem wymogów formalnych. Później projekty zostaną przekazane do Narodowego Punktu Kontaktowego, tzn. Ministerstwa Gospodarki i Pracy, gdzie zbierane są wszystkie wnioski, po czym wysłane do Biura Mechanizmu Finansowego. Dokonuje ono ich oceny i rekomendacji, a następnie przekazuje je do Komitetu Mechanizmu Finasowego lub norweskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tam zapadają końcowe decyzje odnośnie przyznania środków na współfinansowanie wybranych projektów. Propozycje projektów są również sprawdzane przez Komisję Europejską w celu zapewnienia ich zgodności z obowiązującymi lub planowanymi programami UE.

Ewa Halewska
  • Numer: 51 (661)
  • Data wydania: 14.12.04