Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Pedagogika i profilaktyka

30.11.2004 00:00
 „Interdyscyplinarne uzasadnienie prewencji chorób nowotworowych w środowisku szkolnym” - konferencja pod takim hasłem odbyła się 25 listopada, w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu.
Przedsięwzięcie adresowane było do pedagogów, także tych przyszłych, kształcących się w murach raciborskiej uczelni. Wychodzimy z założenia, że pedagogika jest nauką, zajmującą się edukacją człowieka. Obejmuje wszystkie fazy jego rozwoju. W ciągu ostatnich 20 lat jej obszar badawczy znacząco się poszerzył także o zagadnienia, związane ze zdrowiem i także w tym kierunku powinniśmy edukować człowieka już od najmłodszych jego lat - powiedział dr hab. Marian Kapica - prorektor PWSZ w Raciborzu.
 
W konferencji wzięli udział przedstawiciele różnych dziedzin i zawodów. Dzięki temu problematyka zapobiegania chorobom nowotworowym omówiona została na wielu płaszczyznach, m.in. lek med. Jerzy Hanslik, onkolog z raciborskiego szpitala, wygłosił wykład pt.: „Rak. Współczesne możliwości diagnostyki i leczenia”. Dr Beata Fedyn z Instytutu studiów Edukacyjnych PWSZ przedstawiła „Problematykę chorób nowotworowych w procesie szkolnej edukacji zdrowotnej”.
 
Prelekcje wygłosili też dr hab. Marian Kapica („Zapobieganie chorobom nowotworowym metodami pedagogicznymi”), dr Danuta Mielżyńska z Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu („Środowisko i nowotwory), lek. med. Patrycja Maślanka, radiolog z raciborskiego szpitala („Diagnostyka raka sutka. Polska a Europa Zachodnia”), Barbara Tkocz z Medycznego Studium Zawodowego w Raciborzu („Rola nauczyciela w edukacji zdrowotnej dzieci i rodziców”) oraz Ilona Gembalczyk z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Raciborzu („Cele, założenia i podstawy epidemiologiczne edukacji onkologicznej”).
 
Zależy nam na tym, by na nowotwór spojrzeć w różnych aspektach. Dzięki temu wiedza o nim będzie pełniejsza. Niestety, Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc wśród państw europejskich pod względem wczesnego wykrywania raka. Zbyt późno zgłaszamy się do lekarza, a to świadczy raczej o znikomej wiedzy na temat profilaktyki -  powiedziała Helena Maślanka prezes Śląskiej Ligi Walki z Rakiem, koło w Raciborzu. Wśród obecnych na sali był też Piotr Bies, autor książki „Walczyłem z rakiem i...”, w której opisał swoje doświadczenia w zmaganiu się z chorobą.
 
Konferencja była kolejnym spot-kaniem, mającym na celu uświadomienie wagi, jaką właśnie profilaktyka odgrywa w zapobieganiu chorobom nowotworowym. Bardzo istotna jest wiedza o wywołujących ją czynnikach, takich jak zła dieta, stres czy palenie papierosów (aż 70 proc. notowanych przypadków). Kolejnym elementem są regularne badania lekarskie. Rolą pedagogów powinna być edukacja także w tym zakresie. Organizatorem przedsięwzięcia były PWSZ, raciborskie koło ŚLWzR, Terenowa stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Raciborzu, raciborskie Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miasta. Wszyscy wyrazili nadzieję, że tego typu konferencja zapoczątkuje tradycję cyklicznych spotkań w murach raciborskiej uczelni.

(Adk)

  • Numer: 49 (659)
  • Data wydania: 30.11.04