Poniedziałek, 6 maja 2024

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Święto tradycji i folkloru

30.11.2004 00:00
Jubileuszowa Śląska Biesiada Szkół Specjalnych „Bajtel Gala”, która odbyła się 25 listopada w RCK przy ul. Chopina, była jak co roku wielkim świętem radości.
Już po raz piąty uczestnicy Bajtel Gali spotkali się, aby wspólnie bawić się, śpiewać, tańczyć i gawędzić. Scena aż mieniła się od pięknych, kolorowych strojów śląskich. Tym razem tematem przewodnim były cztery pory roku na Górnym Śląsku - dawne i współczesne doroczne obrzędy i zwyczaje. Wystąpiło 327 wykonawców z trzynastu grup w imię hasła „co kto może to pokoże”. Przygotowywało ich 50 opiekunów. Spektakl, trwający blisko trzy godziny, zakończyła wigilia i raciborskie kolędy, które na potrzeby widowiska udało się wyszperać z archiwalnych materiałów nauczycielkom z ZSS. Można było skosztować świątecznego ciasta, pierników i tradycyjnej moczki. Jak co roku, choreografem przedstawienia była Aleksandra Orłowska i jej córka Ewa. Oprawą muzyczna zajęła się Iwona Pardon-Chojecka. Całość koordynowała Hanna Nitefor.
 
Impreza zorganizowana została przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu. Uczestnikami byli także uczniowie podobnych szkół, przedszkoli integracyjnych, warsztatów terapii zajęciowej i domów pomocy społecznej ziemi śląskiej (także z pobliskiej Opawy). Dla wszystkich występujących uczniów i ich opiekunów raciborska Bajtel Gala jest jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych w roku. Jest też największym tego typu artystycznym przedsięwzięciem na Górnym Śląsku.
 
Biesiada Śląska Szkół Specjalnych ma na celu propagowanie i rozwijanie zainteresowania kulturą Śląską, a także zbieranie i rozpowszechnianie repertuaru folklorystycznego, związanego z tym regionem. Jednym z istotniejszych założeń imprezy jest wychowywanie uczniów w tradycji śląskiej. Poznają oni pieśni, piosenki, stroje, tańce ludowe i inne przejawy śląskiej sztuki ludowej, także naszych najbliższych sąsiadów oraz mniejszości narodowych.
 
Wszystkie uroczystości Bajtel Gali są bardzo dokładnie przemyślane i przygotowane. Pracują nad tym nauczyciele ZSS w Raciborzu, którzy stoją na straży wierności folklorowi śląskiemu.
 
Imprezie partonował Referat Kultury Starostwa Powiatowego w Raciborzu, RCK użyczyło sali widowiskowej. Nie sposób wymienić wszystkich sponsorów, dzięki którym uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki, dyplomy uczestnictwa i posiłek. Byli to m.in.: PZU S.A., Henkel Polska S.A., Rafako S.A., ING BSK o/Racibórz, Goniec Górnośląski, Remigiusz Trawiński, Wyższy Urząd Górniczy, Zakład Usługowo-Handlowy Handzlik-Szlapański, Bank Spółdzielczy, Polart Sp. z o.o. - P. Gajdziński, Archos oraz Mieszko.

Ewa Halewska
  • Numer: 49 (659)
  • Data wydania: 30.11.04