Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Wieczór z poezją

26.10.2004 00:00
Jak zwykle w trzecią środę miesiąca w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej przy ul. Długiej odbyło się spotkanie członków Raciborskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury „Horyzont”. Tym razem otwarto wystawę malarstwa Stanisławy Wojtyny. Zebranych zgromadził także wieczór poezji w wykonaniu poetów raciborskich i zaproszonego gościa z Wrocławia, byłego mieszkańca Raciborza Kazimierza Burnata.
Spotkanie z nim było gwoździem programu. Poeta czytał wiersze ze swojego najnowszego tomiku pt. „Cichnące”. Są w nim zawarte myśli - klucze i sensy ukryte głęboko między wersami. Sensów jest tu znacznie więcej niż słów i to jest największym atutem tego zbiorku, choć wypada zauważyć niezwykle trafnie dobrane, czarno-białe fotografie Anny Burnat, które komponują wywołany słowem poety klimat. To wiersze o przemijaniu, niemożności odwrócenia ludzkiego losu, który nas wszystkich dotknie, bo życie i śmierć są nierozłączne. Świadomość śmierci, nigdy w tym zbiorku nienazwanej wprost, przenika prawie z każdego utworu.
 
Kazimierz Burnat jest absolwentem wydziału prawa Uniwersytetu Wrocławskiego i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W latach 1960-62 i 1964-66 pracował w Zakładzie Poprawczym w Raciborzu, gdzie współtworzył pierwszą drużynę harcerską dla młodocianych przestępców w ramach „Nieprzetartego Szlaku”, założył grupę teatralną, sam występując w teatrze amatorskim „Melpomena”. Był komendantem szczepu ZHP szkół podstawowych, obejmując opieką miejsca pamięci narodowej. Od 1968 r. zamieszkał we Wrocławiu. Jest nie tylko poetą, ale i publicystą oraz redaktorem książek. W 1993 r. został członkiem Grupy Literackiej „Dysonans” przy Śląskim Okręgu Wojskowym. Od 1995 r. pełnił funkcję jej wiceprezesa, a w 2004 r. został wybrany prezesem. Jest autorem książek poetyckich „W kolejce po” i „Cichnące” oraz współ-autorem trzydziestu almanachów i antologii. Swoje wiersze prezentował w pismach ogólnopolskich i regionalnych oraz w radiu i telewizji. Jest laureatem konkursów poetyckich i animatorem ruchu literackiego. Odbył wiele spotkań autorskich z czytelnikami w kraju i w Bonn. Jego wiersze tłumaczono na języki: ukraiński, niemiecki, francuski i esperanto. Współpracuje z różnymi organizacjami twórców kultury. Za zaangażowanie w pracy na rzecz kultury otrzymał odznakę Zasłużonego Działacza Kultury oraz Medal za Zasługi dla Kultury w Wojsku Polskim. Jest członkiem Związku Literatów Polskich.

Ewa Halewska
  • Numer: 44 (654)
  • Data wydania: 26.10.04