Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

W skrócie - powiat raciborski

26.10.2004 00:00
       
Biuro Poselskie Andrzeja Markowiaka chce rozwinąć sieć „biur porad obywatelskich”. Aby zamiar się powiódł poseł szuka wolontariuszy, którzy gotowi byliby udzielać darmowych porad, raz w tygodniu lub raz w miesiącu przez dwie godziny. W związku z tym apeluje on do absolwentów wyższych uczelni o różnych specjalizacjach np.: prawo, psychologia, socjologia, zarządzanie itd. Dla tych, którzy szczególnie zaangażują się w przedsięwzięcie A. Markowiak przewiduje stanowiska „Asystenta Społecznego Posła”. C.V. z listem motywacyjnym można kierować do Biura Poselskiego Posła Andrzeja Markowiaka w Raciborzu przy ul. Długiej 9 lub pocztą elektroniczną: biuro@platforma.raciborz.pl. Informacji udziela dyrektor Biura Henryk Kretek, tel. 419 05 20.

Wicestarosta Adam Hajduk wziął udział w spotkaniu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach na temat wykorzystania środków Banku Rozwoju Rady Europy na inwestycje w zakresie tzw. melioracji wodnych podstawowych. Bank udzielił pomocy dla Raciborza po powodzi z 1997 roku. Ze środków europejskich m.in. wzmocniono nadodrzańskie wały. Urzędników bankowych interesował tzw. „odbiór społeczny” inwestycji, które dofinansował BRRE.

Podczas miejskich obchodów Dnia Nauczyciela nagrody za osiągnięcia związane z wdrażaniem i stosowaniem normy zarządzania środowiskowego ISO 14001 otrzymali dyrektorzy placówek oświatowych: Beata Stępień SP 1, Jan Goldman SP 6, Kamila Kubiak SP 11, Andrzej Ciesielski SP 15, Danuta Skóra SP 18, Irena Papaj P 15, Róża Burek P 24, Karina Stefaniak P 26, Anna Zygmunt G 1, Andrzej Kowalski (zastępca dyrektora) - G 2, Bogdan Depta G 4 i Grażyna Żółkiewicz G 5.

Od 1 listopada zmieniają się godziny urzędowania Starostwa Powiatowego w Raciborzu. Od poniedziałku do piątku urząd czynny będzie od godz. 7.30 do 15.30, za wyjątkiem wtorku kiedy urzędnicy będą pracować do godz. 17.30 oraz piątku - do 13.30. Zmianę godzin urzędowania Starostwa postulowali jego klienci w ankietach.

Autobusy PKS Racibórz będą jeździły 1 listopada według „sobotniego” rozkładu jazdy, w godz. 8.00-20.00.

PKS Racibórz od bieżącego roku akademickiego proponuje studentom z Opola nowe kursy autobusowe. Codziennie o godz. 5.55, a w piątki, soboty i niedziele dodatkowo o godz. 13.20 wyjeżdża do stolicy sąsiedniego województwa autobus. Studenci mają 30% zniżkę na bilety, co oznacza koszt 7 zł za trasę w jedną stronę.

„Szkraby” ze Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło” brały udział w XII Paradach Tanecznych w Czechowicach-Dziedzicach. Maluchy w kategorii etiudy tanecznej do lat 9 zatańczyły „Małe pomocnice” i zajęły drugie miejsce. Dwudziestoosobową grupę przygotowała choreograf Aldona Krupa. W paradach tanecznych udział wzięło siedemdziesiąt siedem nieprofesjonalnych zespołów z kilku województw, w trzech kategoriach wiekowych.

Dodatkową kwotę 272 tys. zł otrzymał Powiat Raciborski z PFRON na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. W ramach tych zadań, o dotację w wysokości do 80% kosztów inwestycji związanych z likwidacją barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne zamieszkałe na terenie powiatu i posiadające aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Wnioski można składać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Raciborzu. Szacuje się, że w powiecie raciborskim mieszka około 11 tys. osób niepełnosprawnych, w tym 196 zarejestrowanych jest w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoby bezrobotne i poszukujące pracy.

„Zaczynam sobotę bez nudy” to program, który realizuje od października Gimnazjum nr 4. W każdą sobotę placówka jest otwarta w godz. 9.00-11.00. W tym czasie odbywają się zajęcia według ustalonego harmonogramu. 23 października będą to „Ciekawe doświadczenia fizyczne” (prowadzi K.Wypasek) oraz zajęcia w bibliotece szkolnej (G.Chudy), a 6 listopada odbędą się gry sportowe (R.Sochacki) oraz „Internet jako źródło informacji” (B.Depta).

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt od początku października czynne jest codziennie w godz. od 8.00 do 16.00.

W SP 13 gościli nauczyciele z zaprzyjaźnionej szkoły w Opawie. Podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Nauczyciela dyrektor Zakladni Skoly P.G. Masaryka Jan Piszala wręczył polskim kolegom upominki wykonane przez uczniów. Goście z Opawy obejrzeli wystawę prac dziecięcych i nową pracownię komputerową.

Magdalena Wysocka z Gimnazjum nr 3 zajęła drugie miejsce w konkursie ortograficznym w Jastrzębiu Zdroju, zdobywając również tytuł „mistrza kaligrafii”.

W zasobach Biblioteki Pedagogicznej w Raciborzu znajdują się już m.in.: red. M. Knapik „Dziecko i sztuka: recepcja-edukacja-wsparcie-terapia”; A. Dziedzic „Drama a wychowanie”; red. A. Radziewicz-Winnicki „Edukacja, a życie codzienne”; M. Kochan-Wójcik „Edukacja elementarna a diagnoza pedagogiczna”; T. Garstka „Opiekun nauczyciela: umiejętności psychologiczne”; B. Gołębniak „Edukacja poprzez język: o całościowym uczeniu się”; A. Górniok-Naglik „Założone a rzeczywiste funkcje nauczyciela w procesie edukacji wczesnoszkolnej”; H. Grabowski „Uwagi krytyczne o wychowaniu fizycznym i kształceniu nauczycieli”.

29 października o godzinie 17.00 w raciborskim Muzeum odbędzie się koncert muzyki barokowej w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej „Il Sospiro”.
  • Numer: 44 (654)
  • Data wydania: 26.10.04