Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Notowania

05.10.2004 00:00
     
Środki pomocowe z Unii Europejskiej na aktywizację zawodową bezrobotnych nie cieszą się w powiecie raciborskim większym wzięciem. Zdaniem Edmunda Stefaniaka, kierownika Powiatowego Urzędu Pracy, powodem wstrzemięźliwości przedsiębiorców jest konieczność zatrudnienia pracownika po zakończeniu dofinansowania ze środków UE. W przypadku jednostek państwowych jest to rok, a prywatnych przedsiębiorców aż dwa lata. Jak dotychczas, z dotacji unijnych skorzystało niewiele firm. Większość woli dotacje z Funduszu Pracy na prace interwencyjne i staże absolwenckie. Po ich zakończeniu nie ma potrzeby zatrudniania tych pracowników na własny koszt.

Raciborska Spółdzielnia Meblarska Rameta po raz pierwszy wzięła udział w prestiżowych targach krzeseł „Promosedia”, które odbywały się we wrześniu w Udine we Włoszech.

Prezydent spotkał się z syndykiem masy upadłościowej Emy Brzezie. Rozmowy dotyczyły spłaty należności upadłej firmy wobec miasta.

Fundusz Górnośląski S.A. posiada jeszcze środki przeznaczone na pożyczki dla małych i średnich przedsiębiorstw z województwa śląskiego. Pożyczki udzielane są w ramach tzw. „Funduszu dla Śląska” i mają skłaniać przedsiębiorców do tworzenia nowych miejsc pracy. Przedsiębiorcy mogą pozyskać środki na warunkach konkurencyjnych wobec oferty bankowej. Największym atutem pożyczek jest ich umarzalność. Pożyczki przeznaczone są dla małych lub średnich przedsiębiorców, prowadzących działalność gospodarczą od co najmniej 12 miesięcy. Finansowaniu w kwocie od 20 tys. do 500 tys. zł podlegają tzw. „kwalifikowane nakłady inwestycyjne”. Należą do nich: zakup gruntów, budynków oraz ich remont i modernizacja, zakup nowych samochodów oraz środków trwałych. Umorzenie części kapitałowej pożyczki jest możliwe pod warunkiem utworzenia i utrzymania przez co najmniej 2 lata deklarowanej liczby miejsc pracy. Dodatkową zaletą programu jest możliwość finansowania inwestycji, będących w trakcie realizacji. Wnioskodawca musi otrzymać kredyt bankowy w wysokości do 50 % wartości przedsięwzięcia. Fundusz Górnośląski współpracuje w tym zakresie z 18 bankami w województwie śląskim. Linia pożyczek dla małych i średnich przedsiębiorstw w ramach „Funduszu dla Śląska” jest jednym z instrumentów „Programu łagodzenia w regionie śląskim skutków restrukturyzacji zatrudnienia w górnictwie węgla kamiennego”. Środki na realizację programu pochodzą z rządowego kredytu z Banku Rozwoju Rady Europy. Szczegółowych informacji na temat pożyczek udziela Fundusz Górnośląski S. A. w Katowicach, tel. (32), centrala 20 10 041, 20 08 400 lub 20 08 406, 20 08 417 e-mail:
fundusz@fgrn.com.pl.

29 września w Starostwie odbyło się posiedzenie Powiatowej Rady Zatrudnienia. Jest ona organem opiniodawczo-doradczym starosty w sprawach polityki rynku pracy. W jej skład wchodzą przedstawiciele działających w powiecie organizacji związkowych, pracodawców, społeczno-zawodowych rolników, gmin oraz organizacji pozarządowych, zajmujących się statutowo problematyką rynku pracy.
  • Numer: 41 (651)
  • Data wydania: 05.10.04