Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Paweł i Gaweł w jednym...

05.10.2004 00:00
W budynkach wspólnot mieszkaniowych posiadających własne rachunki bankowe i zakupujących energię cieplną rozliczaną następnie na właścicieli, najemcy mieszkań komunalnych płacą podwójny VAT za grzanie. Czy może się to zmienić?
Stanie się tak jeśli raciborski Urząd Skarbowy zmieni swoje stanowisko w tej sprawie. Na razie uważa, że podwójne naliczanie VAT-u jest zgodne z prawem. Dlaczego?
 
Jak wyjaśnia Miejski Zarząd Budynków, „wspólnoty mieszkaniowe niezarejestrowane jako podatnicy podatku od towarów i usług, rozliczając koszty zakupu energii cieplnej dostarczonej do mieszkań stanowiących własność Gminy, przesyłają do MZB w Raciborzu jedynie rachunki. Z kolei MZB przenosząc koszty energii cieplnej na lokatorów, jako podatnik od towarów i usług, nalicza podatek VAT, co w konsekwencji powoduje efekt podwójnego naliczania podatku”.
 
Taka praktyka oburza lokatorów, bo muszą przez to płacić większe rachunki za ogrzewanie. MZB nie chce zrezygnować z naliczania VAT-u, bo jego praktykę, jako zgodną z prawem, traktuje Urząd Skarbowy. Ostatnio wystąpiono do fiskusa o ponowne przeanalizowanie stanowiska w tej sprawie, przytaczając pismo z Urzędu Statystycznego w Łodzi, który usługę rozliczania ciepła traktuje jako czynność nie podlegającą VAT.
 
Sytuację rozwiązałoby zarejestrowanie wspólnot jako podatników VAT, ale to z kolei nie jest korzystne dla prywatnych właścicieli mieszkań. Rozliczanie VAT-u zwiększyłoby bowiem koszty zarządzania.

(w)
  • Numer: 41 (651)
  • Data wydania: 05.10.04