Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Seniorzy do dzieła

05.10.2004 00:00
„Różne problemy - jedna metoda -Fundusze Fokalne na rzecz społeczności” - to nazwa projektu Ogólnopolskiej Sieci Funduszy Lokalnych, realizowanych także przez raciborską placówkę.
Środki na to przedsięwzięcie zostały pozyskane z Programu Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego PHARE-ACCES 2001, przy współpracy Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.
 
Efektem projektu realizowanego przez Raciborski Fundusz Lokalny jest Fundusz Seniorów utworzony dla osób starszych i samotnych. W kwietniu przeprowadzone zostały badania ankietowe. Wyniki wskazały, że to właśnie ta grupa społeczna jest jedną z trzech, wymagających wsparcia (po dzieciach i młodzieży oraz bezrobotnych). Do nich też adresowany jest program grantowy pn: „Mam pomysł na twórczą i aktywną jesień mojego życia”. Ma on zachęcić starszych ludzi do działania, dać im ku temu możliwości, zmotywować do bycia aktywnymi starszymi raciborzanami, pozwolić spełnić marzenia oraz spożytkować ich doświadczenia dla dobra lokalnej społeczności- mówi Maria Wiecha, prezes RFL. Obejmować będzie projekty, złożone przez Kluby Seniora, raciborskie koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz osób nie zrzeszonych. Promowane będą pomysły m.in. tworzenia więzi międzypokoleniowych oraz poprawy jakości życia seniorów. Unijna pomoc polegała na szkoleniach wolontariuszy w zakresie m.in. pozyskiwania środków finansowych oraz dostarczyła im narzędzi do zidentyfikowani nurtujących poszczególne społeczności problemów (np.: ankiety). Aby uruchomić grant, RFL musiał samodzielnie zdobyć min. 5 tys. zł kapitału żelaznego, kolejne 5 tys. zł
na rozpoczęcie działalności, utworzyć specjalne subkonto i nowy fundusz celowy (Fundusz Seniora). Wolontariusze z
RFL liczą na hojność darczyńców, którym problemy osób starszych, często samotnych, nie są obojętne. Mogą oni wpłacać pieniądze na subkonto: 1320300045111000000974430, z dopiskiem „Darowizna na Fundusz Seniorów”.
 
RFL należy do najsilniejszych w kraju. Jego działalność cieszy się dużym zaufaniem miejscowych przedsiębiorców-twierdzi Stanisław Mika, członek Rady Fundacji RFL. Twórcy funduszu wykazali się sporą umiejętnością przewidywania, ponieważ potrafili wykorzystać możliwości, jakie dają programy unijne i za to należy im się szacunek i podziękowania - dodaje Andrzej Maćkowiak, członek Zgromadzenia i Rady Fundacji RFL.
 Na konferencji, podsumowującej realizację projektu PHARE-ACCES 2001 przez RFL, obecny był Adam Krzyżak, prezydent Wodzisławia Śl. Przyznał, że z dużym zainteresowaniem przygląda się funkcjonowaniu raciborskiej placówki.

RFL jest instytucją charytatywną. Do jego głównych zadań należy działalność na rzecz dzieci i młodzieży. To z myślą o najmłodszych raciborzanach fundusz uruchomił programy stypendialne („Mecenat”, „Agrafka”, „Agrafka Muzyczna” oraz stypendia ufundowane przez prywatnych darczyńców), programy grantowe („Czas po lekcjach spędzam twórczo”, „Utworzenie sali terapii zajęciowej dla Klubu STREFA”, „Wyposażenie kuchni w domu dziecka”), konkursy i akcje („Tornister dla pierwszaka”). W ciągu 4 lat funkcjonowania pozyskał środki finansowe i rzeczowe wartości ok. 350 tys. zł. Przyznał stypendia 170 zdolnym, lecz pochodzącym z niezamożnych rodzin raciborskim uczniom i studentom.
 
RFL to organizacja potrzebna lokalnej społeczności. Jest nowoczesna, dzięki czemu tak sprawnie działa. Świadczy o tym to, że jest partnerem dużych unijnych fundacji. A to z kolei jest gwarancją dla darczyńców, że ofiarowane przez nich środki zostaną właściwie wykorzystane - zapewnia Maria Wiecha, podkreślając, że wszystkie działające w funduszu osoby są wolontariuszami.

(Adk)
  • Numer: 41 (651)
  • Data wydania: 05.10.04