Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Prosto z fiskusa

21.09.2004 00:00
Na prośbę naszych Czytelników publikujemy informację na temat opodatkowania dochodów uzyskanych w pracy z Holandii. Została przygotowana przez Marię Jabłońską, zastępcę naczelnika Urzędu Skarbowego w Raciborzu.
Od 2004 r. zmieniły się zasady dotyczące opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów osiąganych w Holandii przez osoby mające miejsce zamieszkania w Polsce. Jest to związane z wejściem w życie nowej konwencji między RP a Holandią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu; ma ona zastosowanie od 2004 r. Konwencją tą zmieniona została metoda zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu. Do 2003 r. obowiązywała metoda wyłączenia z progresją, zgodnie z którą dochód uzyskany w Holandii i tam opodatkowany wyłączony był z podstawy opodatkowania w Polsce, a brany był pod uwagę jedynie do wyliczenia stopy procentowej do dochodów uzyskanych w kraju. Jeżeli więc podatnik poza dochodami osiągniętymi w Holandii nie uzyskiwał dochodów w kraju, nie miał też obowiązku dokonywania rozliczeń.
 
Według metody obowiązującej od 2004 r. dochód osiągnięty w Holandii podlega rozliczeniu w Polsce i to również wtedy, gdy stanowi jedyny dochód podatnika. Natomiast od podatku obliczonego od całości dochodu osiągniętego w kraju i za granicą odlicza się podatek zapłacony za granicą, przy czym odliczenie to nie może przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym (taka metoda obowiązuje również do dochodów osiąganych w takich krajach, jak m.in. Wielka Brytania, Szwecja, Stany Zjednoczone). Odliczenia podatku zapłaconego w Holandii będzie można dokonać w zeznaniu rocznym po zakończeniu roku podatkowego, natomiast do 20 - go następnego miesiąca po powrocie do kraju należy wpłacić zaliczkę na podatek dochodowy w wys. 19 proc. dochodu. Przy ustaleniu dochodu z tyt. pracy w Holandii, można zastosować koszty uzyskania w wysokości obowiązującej do dochodów z pracy w Polsce; ponadto zwolnieniu podlega część dochodów do wysokości równowartości 30 diet (jest to maksymalnie równowartość 1.260 euro) - powyżej tej kwoty dochody z Holandii podlegają opodatkowaniu. Od 2004 r. zlikwidowano możliwość pomniejszenia dochodu z pracy za granicą o koszty zakwaterowania.

(r)
  • Numer: 39 (649)
  • Data wydania: 21.09.04