Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

W skrócie - powiat raciborski

17.08.2004 00:00
            
25 sierpnia odbędzie się sesja Rady Miasta. W programie dyskusja nad stanem bezpieczeństwa, wdrażaniem miejskiego systemu informacji o terenie oraz restrukturyzacją Miejskiego Zarządu Budynków.

Tegoroczna powiatowa inauguracja roku szkolnego 2004/2005 odbędzie się 1 września o godz. 13.00 w Zespole Szkół Mechanicznych na Ostrogu. Wezmą w niej udział przedstawiciele władz powiatowych.

Przed rozpoczęciem nowego sezonu toczyły się rozmowy na temat fuzji RTP „Unia” Racibórz i kietrzańskiego „Włókniarza”. Umożliwiłoby to przeniesienie do Raciborza rozgrywek III ligi. Z pertraktacji nic nie wyszło z powodu dużych zobowiązań finansowych „Włókniarza”. Jego drużyna została ostatecznie wycofana z III-ligowych rozgrywek (na jej miejsce zagra „Polonia Słubice”). „Unia”, przypomnijmy, utrzymała się w poprzednim sezonie w IV lidze.

Powiat raciborski był obecny na festynie partnerskim, który 14 i 15 sierpnia zorganizowano na zamku warownym w Altenie (niemiecki powiat Märkischer). Celem imprezy było przybliżenie mieszkańcom Märkischer partnerskich regionów: powiatu raciborskiego, walijskiego Hrabstwa Wrexham i niemieckiego Elbe Elster. W programie festynu znalazły się występy zespołów artystycznych. Zaprezentował się m.in. zespół jazzowy Grupa Bez Nazwy pod kierunkiem Antoniego Kucznierza, zespół wokalny Miraż z Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu pod kierunkiem Elżbiety Biskup, Marzena Korzonek a także zespół ludowy Tworkauer Eiche z Tworkowa pod kierunkiem Anny Czarnoty i gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich z Tworkowa. Delegacji powiatu przewodniczył starosta Henryk Siedlaczek i członek zarządu Leonard Malcharczyk. Wyjazd 54-osobowej możliwy był dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego.

60 tys. zł miasto chce przekazać na modernizację kanalizacji deszczowej ulicy Broniewskiego. Inwestycja zostanie wykonana w ramach realizacji programu odwodnienia dróg w rejonie pól uprawnych.

W ramach wakacyjnych poranków filmowych, 18 sierpnia, kino Przemko zaprasza o godz. 11.00 na seans japońskiego filmu „Dragon Ball Z”.

Mieszkańcy bloków przy ul. Odrzańskiej 1-7 i Podwale 1-5 nie mają gdzie parkować przy swoich budynkach. Na ul. Odrzańskiej trzeba płacić. Targowisko w całości zajmują handlowcy. Prezydent wniósł projekt poprawki do uchwały wprowadzającej opłaty za parkowanie, proponując mieszkańcom miesięcznie abonament za 30 zł.

Grupa młodzieży z ukraińskiego Rohatynia wraz z opiekunami gościła 11 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Raciborzu, gdzie spotkała się ze starostą Henrykiem Siedlaczkiem. Młodzież z Rohatynia gości z tygodniową wizytą w Krzanowicach. Oba samorządy współ-pracują ze sobą od roku 2001. Zakres współpracy obejmuje przede wszystkim wymianę młodzieży oraz wymianę kulturalną i sportową. Na przestrzeni 3 lat w Krzanowicach, oprócz rohatyńskiej młodzieży, gościli również tamtejsi przedsiębiorcy. Tradycją stały się już letnie wymiany młodzieżowe pomiędzy Rohatyniem a Krzanowicami.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nowoczesna” otrzymała już nową koncepcję zabudowy zespołu budynków mieszkalno-usługowych przy ul. Opawskiej-Bukowej-Matejki oraz zleciła opracowanie dokumentacji technicznej na przeprowadzenie inwestycji. Trwają też starania o uzyskanie pozwolenia na budowę. Szybkość prac, które mają ruszyć w przyszłym roku zależy od popytu na nowe mieszkania.

Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej powołał komitet honorowy obchodów 40-lecia śmierci abp. Józefa Gawliny. Tworzą go starosta Henryk Siedlaczek, prezydent Jan Osuchowski, wójt Rudnika Dominik Konieczny, prof. Franciszek Marek z Opola, prof. Antoni Barciak z Uniwersytetu Śląskiego, ks. płk. dr Kazimierz Tuszyński - dziekan Straży Granicznej oraz duszpasterz Obrony Cywilnej Kraju, prezes Polonii w Mannheim Marian Głowacki oraz dendrolog dr Jan Duda. Prośbę o objęcie przewodnictwa nad tym gremium starosta wystosował do biskupa polowego WP Leszka Sławoja Głódzia.

31 sierpnia po raz pierwszy po wakacyjnej przerwie na sesji spotkają się radni powiatowi. Dwa tygodnie przedtem będą pracować w komisjach nad propozycjami uchwał przedstawionymi przez zarząd powiatu.

W ramach Unii Europejskiej znikła możliwość odzyskania podatku VAT zapłaconego od towarów zakupionych w Czechach. To zła wiadomość dla osób, które dokonywały u naszych południowych sąsiadów częstych zakupów.

Od 13 do 15 sierpnia w Gimnazjum nr 1 przy ul. Kasprowicza 4, trwał Konwent miłośników fantastyki i RPG „Goblikon 2004”.

Od 4 do 11 września w Opawie będą się odbywać Dni Miast Partnerskich. Zastąpiły one opawskie Dni Raciborza. 4 i 5 września zaplanowano spotkanie przedstawicieli wszystkich miast partnerskich: Opawy, Raciborza, Roth, Liptovskego Mikulasza oraz Dravogradu (Słowacja). W trakcie spotkania omówione zostaną najważniejsze cele współpracy. W programie artystycznym organizatorzy zaplanowali występy chórów miast partnerskich. Racibórz reprezentować będzie chór działający przy Parafii Św. Mateusza i Macieja.

W okresie wakacyjnym nie odbywają się dyżury radnych w dzielnicach. Z rajcami można się jednak spotkać w biurze Rady Miasta przy ul. Batorego 6, w każdy poniedziałek o godz. 15.00. 23 sierpnia dostępny będzie radny Leszek Wyrzykowski, 30 sierpnia Wojciech Ziajka, 6 września Stanisław Borowik, 13 września - Zbigniew Ciszek, 20 września Piotr Ćwik, zaś 27 września Franciszek Fleger.

Na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Raciborzu (
www.powiatraciborski.pl) zamieszczono podsumowanie tegorocznego naboru do szkół ponadgimnazjalnych. Są tam również informacje o wolnych miejscach. Nie ma ich już w najbardziej renomowanych I i II LO. Można natomiast śmiało wybierać w ofercie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Zespołu Szkół Zawodowych przy ul. Wileńskiej. Niewiele wolnych miejsc mają Ekonomik, Budowlanka i Mechanik.

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu nadało Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu uprawnienia do prowadzenia od roku akademickiego 2004/2005 wyższych studiów zawodowych (dziennych i zaocznych) w zakresie dwóch specjalności: pedagogika socjalna oraz kształcenie wczesnoszkolne i wychowanie przedszkolne ze specjalizacjami język angielski i niemiecki. Ministerialna decyzja pozwoliła na znaczne poszerzenie oferty edukacyjnej raciborskiej uczelni. W chwili obecnej kandydaci na te specjalności mogą składać wymagane dokumenty w PWSZ. Informacje można uzyskać w Sekretariacie Instytutu Studiów Edukacyjnych (tel. 32/415 50 20, wew. 146) lub na stronie 
www.pwszwraciborzu.edu.pl. Trwa jeszcze nabór na historię (studia dzienne i zaoczne), matematykę - specjalność nauczycielską (studia dzienne i zaoczne) oraz wychowanie plastyczne z grafiką użytkową (studia zaoczne).
  • Numer: 34 (644)
  • Data wydania: 17.08.04