Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Sypnęło obficie

10.08.2004 00:00
Tegoroczne żniwa w pełni. W przeciwieństwie do roku ubiegłego plony zbóż i rzepaku są imponujące.
W zeszłym roku rzepak wymarzł prawie w 80 procentach. Rolnicy, którzy zdecydowali się pozostawić go na polach, później tego żałowali. Udało im się zebrać najwyżej 1 tonę z hektara. Jęczmień ozimy wymarzł właściwie w 100 procentach. Obniżone były również plony pszenicy - wiele pól już przed zbiorami zostało zaoranych, gdyż oczywiste było, że w żniwa nie będzie co żąć. Taką decyzję podjęli rolnicy szczególnie z gminy Krzanowice, Krzyżanowice, Pietrowice Wielkie. Ci, którzy pozostawili pszenicę, zebrali najwyżej 35-40 kwintali z hektara.
 

W tym roku zbiory zapowiadają się wprost rewelacyjnie, mimo że była opóźniona wiosna i co się z tym wiąże wegetacja roślin. Rzepak plonuje średnio 40 q/ha, zaś wynik 50 q/ha osiągnęło bardzo wielu rolników. Tak wysokie plony udało się uzyskać dzięki sprzyjającym warunkom klimatycznym, lepszym odmianom rzepaku oraz poprawioną technologią uprawy. Do tej pory, w latach sprzyjających uprawie tej rośliny, uważano za rekordowe zbiory oscylujące około 40 q/ha, natomiast średnie kształtowały się w granicach 26-28 q/ha - stwierdza Stanisław Ostrowicz, główny specjalista ds. agrotechniki, kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Mikołowie, rejonowego zespołu w Raciborzu.
 

Żniwa rzepaku zostały zakończone, lecz skup w dalszym ciągu trwa. Ceny na początku wynosiły 1025 zł/t, obecnie 700-850 zł/t. Zależne są od czystości i wilgotności nasion. Skup rzepaku prowadzą firmy Elikor J. Otlika w Kornicach, Chempest w Raciborzu - Magazyn w Lekartowie oraz Bielnas - punkt skupu Erwina Kubika w Sudole.
 

Pełną parą ruszyły żniwa zbóż. Jęczmień ozimy został skoszony w 100 procentach, a jego plony kształ-towały się w granicach 40-45 q/ha, zaś plony 50 q/ha też nie były rzadkością.
 

Rolnicy zbierają teraz jęczmień jary, który plonuje wyżej niż w roku ubiegłym - od 40 do 45 q/ha. Skosili też część pszenic ozimych, szczególnie tych, które były uprawiane na słabych stanowiskach, bądź nie były w pełni chronione przed chorobami, lecz których plony też zapowiadają się dobrze. Uważa się, że tegoroczne żniwa mogą być utrudnione tylko dlatego, że pogoda niejednokrotnie przerywa prace w polu. Często pada deszcz, tymczasem zboże musi być suche. W przeciwnym przypadku może dojść do uszkodzenia sprzętu. Zboże na niektórych polach w wyniku wichur wyległo, a to stwarza dodatkowe problemy przy użyciu sprzętu. Miejmy nadzieję, że żniwa do dożynek powiatowych, czyli 29 sierpnia, zostaną zakończone - mówi Stanisław Ostrowicz.
 

Od czasu wejścia Polski do UE nastąpiła zmiana organizacji skupu zbóż, polegająca na tym, że zlikwidowano pożniwny skup interwencyjny. Rolnicy w znacznym stopniu zostali pozbawieni wcześniejszej gotówki i sami muszą organizować sprzedaż zbóż za ceny uzgodnione z odbiorcą. Nie ma bowiem na razie firm, które by je kontraktowały a następnie odbierały po sprzęcie, jak to jest w przypadku rzepaku. Skup interwencyjny rozpocznie się dopiero 1 listopada i Agencja Rynku Rolnego jest zobowiązana do wykupienia wszystkiego zboża od rolników, lecz w partiach nie mniejszych niż 80 ton. Cena skupu wynosić będzie 100,3 euro i jest taka sama we wszystkich krajach UE.
 

Można zauważyć w powiecie raciborskim, że niektórzy rolnicy zamierzają oddać na przechowywanie jednostkom skupowym zboże, które za pewną odpłatnością za oczyszczenie i składowanie jest w dalszym ciągu własnością rolnika, a on w odpowiednim czasie może wydać dyspozycje jego sprzedaży lub je odebrać. W momencie składowania zboż otrzymuje on kwity zastawne, które są gwarancją dla banków, w przypadku korzystania przez niego z kredytów.

Ewa Halewska

  • Numer: 33 (643)
  • Data wydania: 10.08.04