Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Bezpieczne wakacje

13.07.2004 00:00
Przed wyjazdem na urlop własnym samochodem warto sobie przypomnieć przepisy i zasady, których przestrzeganie pozwoli nam uchronić się od wypadku czy też zapłacenia mandatu.
Pakujemy bagaże
 

Wyjeżdżając na urlop należy zacząć od właściwego rozlokowania bagażu w pojeździe. Bezwzględnie należy unikać sytuacji, gdy walizki czy inne ciężkie przedmioty leżą na tylnej półce. Przy hamowaniu mogą one z dużą siłą uderzyć pasażerów czy kierowcę i spowodować poważne obrażenia. Wcale nie trzeba uczestniczyć w kolizji czy wypadku - wystarczy gwałtowne hamowanie spowodowane np. przebiegnięciem kota przez jezdnię.
 

Zasadniczo do przewożenia bagażu służy bagażnik. Ładunek powinien być tak ułożony, żeby się nie przesuwał. Jego rozlokowanie nie może naruszać stateczności pojazdu. Często natomiast można się spotkać z nadmiernym obładowaniem tyłu samochodu, co powoduje uniesienie jego przedniej części. Przepisy nakazują kierowcy zabezpieczenie bagażu przed zmianą położenia i wywoływaniem hałasu. Przewożone przedmioty nie mogą wystawać poza obrys pojazdu, nie powinny mieć ostrych krawędzi. Uważać trzeba, by np. przewożone rowery nie zawadziły o pieszego. Najlepszy jest zamykany bagażnik na dach, ale jest to drogie urządzenie. Najczęściej używane są bagażniki szkieletowe. Przewożony bagaż musi być dobrze przymocowany, a linki mocujące zabezpieczone przed rozluźnieniem. Wydatki na odpowiednie pasy mocujące są niewielkie w porównaniu do szkód jakie może wyrządzić źle przymocowany ładunek. Planując wyjazd na wakacje z przyczepą należy pamiętać, że jej masa nie może przekraczać masy całkowitej samochodu. Przed wyjazdem oczywiście należy sprawdzić czy przyczepa jest właściwie przymocowana i wszystkie światła prawidłowo działają.
  

Zapinamy pasy 
 

Badania wykazują, że to pasy bezpieczeństwa w największym stopniu zwiększają prawdopodobieństwo przeżycia w wypadku - aż w 70% - a w mniejszym stopniu poduszki powietrzne i ABS. Zdrowy rozsądek nakazuje przestrzeganie tego przepisu. Dziecko o wadze 20 kg przy prędkości 50 km/h w przypadku zderzenia uderza z taką siłą jak ładunek 1 tonowy. Siadając za kierownicą przed dłuższą jazdą należy wyregulować fotel i pasy bezpieczeństwa, tak aby uniknąć dyskomfortu.
Pośpiech jest złym doradcą
Prędkość na trasie należy dostosować do warunków - pogody, rzeźby terenu, widoczności, stanu drogi i ładunku pojazdu. Dozwolone prędkości są granicami, których nie można przekraczać, ale nie oznaczają, że należy jechać z taką prędkością.
 

Pokonując dłuższą trasę nie należy zapomnieć o odpoczynku co pewien czas, dobrze jest wysiąść z auta i rozprostować kości. W przypadku osłabienia najlepiej się zdrzemnąć w cieniu przez kilkanaście minut. Szczególnie w dni upalne warto zaplanować dłuższy postój - wysoka temperatura zmniejsza sprawność kierującego. Warto pamiętać o napojach - oczywiście nie wyskokowych.

(jak)

  • Numer: 29 (639)
  • Data wydania: 13.07.04