Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Mundur dla wybranych

29.06.2004 00:00
Niewiele ponad tysiąc złotych na „dzień dobry” i małe szanse, by włożyć mundur - takie są obecnie realia w staraniach o pracę w policji. Mimo to w powiecie raciborskim grubo ponad setka młodych mężczyzn chce stać się stróżami prawa. Przyjmowani są najbardziej sprawni i - co jest nowością w polityce rekrutacyjnej - jedynie najlepiej wykształceni.
W minionym roku podanie o pracę w raciborskim garnizonie złożyło 170 osób. Mundur dostało jedynie piętnaście. Śląska policja przyjmie wkrótce 250 nowych funkcjonariuszy. W Raciborzu nabór zaplanowano na lipiec i listopad. Zatrudnienie otrzyma jedynie piętnastu chętnych, choć wakatów jest więcej. Na ich obsadzenie nie ma niestety pieniędzy.
 

Dostać się do policji nie jest dziś tak łatwo, jak jeszcze kilka lat temu, kiedy i chętnych było mniej. Dziewięć miesięcy ciężkiego szkolenia i tysiąc złotych na rękę - nie były to wizje kuszące młodych, wykształconych ludzi. Dziś sytuacja się zmieniła. Mundur chce założyć coraz więcej absolwentów wyższych uczelni. Rośnie liczba podań. Komendy mają w czym wybierać, a zgodnie z obecną polityką kadrową stawiają na magistrów. To jak w sklepie. By stać za ladą trzeba dziś mieć maturę. Sama zawodówka nie wystarczy - słyszymy w raciborskiej komendzie.
 

Kryteria oceny predyspozycji osób pod względem przydatności do służby w policji przewidują przyznanie maksymalnie 100 punktów. By je dostać trzeba mieć: średnią powyżej 5,1 na świadectwie szkoły średniej i maturalnym i powyżej 4,6 na dyplomie ukończenia szkoły wyższej zawodowej lub magistersko-inżynierskiej, skończyć prawo, administrację lub ekonomię a także drugi kierunek studiów, biegle znać język obcy (trzeba przedstawić dokument złożenia egzaminu państwowego), posiadać uprawnienia krótkofalowca, płetwonurka bądź skoczka spadochronowego, prawo jazdy, licencję pracownika ochrony osób i mienia, uzyskać minimum 4,6 oceny z testu sprawności fizycznej, odbyć służbę kandydacką w policji, otrzymać od psychologa ocenę bardzo dobrą podczas wywiadu. Jedynie 10 pkt. może przyznać komisja kwalifikacyjna.
 

Wszystkim starającym się o pracę w KPP Racibórz życzymy powodzenia.

G. Wawoczny

  • Numer: 27 (637)
  • Data wydania: 29.06.04