Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

W skrócie - powiat raciborski

22.06.2004 00:00
                             
30 czerwca odbędzie się kolejna sesja Rady Miasta w Raciborzu. Radni zajmą się dyskusją nad prezydenckim projektem programu rozwoju dzielnic.

Racibórz zawsze był chwalony przez przyjezdnych za czystość. Niedawne ułożenie na Rynku klombów z kwiatami i drzewkami upiększyło centralny plac w mieście. Niestety wieczorami jest tu bardzo brudno. Płyta Rynku usiana jest papierkami, pustymi opakowaniami, nieraz puszkami. Z budynków zachodniej pierzei na chodnik spadają gołębie odchody. Warto, by magistrat bardziej zadbał o estetykę wizytówki Raciborza, tym bardziej, że trwa konkurs na najlepiej ukwiecony balkon i witrynę.

Organizacja ruchu na wysokości ronda i ul. Nowomiejskiej po otwarciu budowanej obecnie obwodnicy nie zmieni się - taką odpowiedź otrzymali radni, których interesował ten problem. Potencjalne niedogodności w ruchu dostrzegają nasi czytelnicy, których również intryguje ta sprawa. Obecnie bowiem wyjazd z ul. Nowomiejskiej w godzinach szczytu jest bardzo utrudniony. Jeśli będzie tak również po otwarciu obwodnicy, to jej rola zostanie zaburzona. Projektując nową drogę założono, że „wygaszony” zostanie ruch na ul. Drzymały-Podwale. Wypada mieć nadzieję, że tak się stanie, bo inaczej zamiast stać w kolejce do wyjazdu z Nowomiejskiej na rondo, kierowcy będą jeździć starą trasą, czyli ul. Podwale. Jaki dokładnie przebieg będzie miała obwodnica można zobaczyć na specjalnej aktywnej symulacji dostępnie na stronie
www.raciborz.pl.

Kolejny raz w Raciborzu gościła Mira Stanisławska-Meysztowicz. Znana na świecie propagatorka akcji „Clean up the World” („Sprzątanie świata”) po raz pierwszy od wielu lat miała okazję zwiedzać swój rodzinny dom, dziś zajmowany przez aptekę Św. Mikołaja prowadzoną przez Piotra Klimę. Ojciec M. Stanisławskiej był również farmaceutą. W domu przy ul. Londzina znana Polka i raciborzanka spędziła całe dzieciństwo.

W tym roku znów dużą popularnością cieszą się używane podręczniki szkolne. To recepta na brak większej gotówki w portfelach rodziców. Skup i sprzedaż prowadzi w Raciborzu „Sowa” przy ul. Długiej.

 „Świętobliwa księżniczka i inne opowiadania” - to tytuł nowej publikacji poświęconej historii ziemi raciborskiej. Tym razem, z charakterystycznym dla siebie zacięciem literaturoznawcy, o najsłynniejszych legendach miasta opowiada dr Janusz Nowak. Poruszono m.in. wątki dotyczące Ofki i św. Marcelego. Książka dostępna jest już w księgarniach. Kosztuje niecałe 20 zł.

Jerzy Kwaśny, na co dzień dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji, wydał kolejną pozycję dotyczącą historii piłkarstwa. Po dziejach pił-ki nożnej na ziemi raciborskiej przyszła kolej na monografię poświęconą kietrzańskiemu „Włókniarzowi”. Książka jest już dostępna w księgarniach.

Wkrótce na rynku wydawniczym ukaże się album fotograficzno-poetycki „Poeta naszej ziemi” poświęcony postaci Josepha von Eichendorffa. Zdjęcia wykonał raciborski artysta fotografik Bolesław Stachow. Publikacja zostanie wydana dzięki dofinansowaniu rządu Niemiec.

Główny Instytut Górnictwa z Katowic za ponad 185 tys. zł opracuje studium wykonalności, ocenę oddziaływania na środowisko oraz wniosek do zintegrowanego programu operacyjnego rozwoju regionalnego projektu pod nazwą „Zagospodarowanie terenu ośrodka Ostróg”. Tym dokumentem magistrat chce powrócić do zaniechanych kilka lat temu planów stworzenia na żwirowniach kąpieliska. Pieniądze na zadanie mają pochodzić z Brukseli.

25 czerwca w sali ekspozycyjnej Muzeum przy ul. Gimnazjalnej zostanie otwarta wystawa pt. „Jak zdobywano Dziki Zachód”. Na ekspozycję złożą się plakaty o tematyce westernowej ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach. Pokazanych zostanie kilkadziesiąt prac najsłynniejszych twórców znanej i niezwykle wysoko cenionej w świecie tzw. polskiej szkoły plakatu, m.in. dzieła: Jerzego Flisaka, Romana Cieślewicza, Mariana Stachurskiego, Jana Młodożeńca, Marii Ihnatowicz, Jakuba Erola, Waldemara Świerzego, Wiktora Górki. Warto przyjść na otwarcie wystawy. O godz. 17.00 z recitalem „Melodie Dzikiego Zachodu” wystąpią jazzmani - Antoni Kucznierz (instrumenty klawiszowe) oraz Andrzej Trefon (gitara). Wstęp bezpłatny.

Kilka raciborskich aptek (Kosmy i Damiana w Nędzy - Justyna Kiedrowska, przy ul. Chodkiewicza - Ewa Butyńska, Książęca - Leonarda i Piotr Moryson, Leków Gotowych przy ul. Opawskiej - Irena i Piotr Napierała, Św. Mikołaja - Hanna i Piotr Klima oraz w Krzyżanowicach - A. Rusin, M. Lison) podarowało oddziałowi dziecięcemu Szpitala Rejonowego telewizor. Dyrekcja szpitala dziękuję za dar.

13 czerwca odbył się festyn z okazji 708 rocznicy powstania parafii i 102 rocznicy konsekracji kościoła św. Mikołaja. Uczestników powitał proboszcz ks. Reinhold Porwol. Wzdłuż ulicy członkowie koła Caritas  i  dziewczęta z grupy „Marianek” przygotowali loterie fantowe. Akcentem historycznym i religijnym był konkurs  „Co wiesz o swoim mieście i zabytkach sakralnych w Raciborzu?” I miejsce zajęła Danuta Tomulka przed Wojciechem Jelińskim i Damianem Stankiem. Otrzymali oni między innymi nagrody w postaci książek „Raciborzanie Tysiąclecia” , ufundowanych przez „Nowiny Raciborskie” które sprawowały patronat medialny nad imprezą. Były też interesujące licytacje, z który dochód przeznaczono na działalność parafialnego Caritas. Wieczorem gościem honorowym festynu była  Mira Stanisławska-Meysztowicz.
  • Numer: 26 (636)
  • Data wydania: 22.06.04