Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Grand Prix do Tworkowa

08.06.2004 00:00
Za nami trzecia edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Ekologicznego Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej. Impreza, w której wzięli udział młodzi artyści z całej Polski, była równie udana, co dwie poprzednie. Po raz kolejny najlepszą piosenkę wykonała mieszkanka powiatu raciborskiego.
Grand Prix festiwalu przypadło tym razem 12-letniej Patrycji Zisch z Tworkowa za utwór pt. „Mądry liść”. Tworkowianka, eksportowa artystka swojej gminy, której specjaliści wróżą karierę wieku dorosłego, zdobyła to trofeum już po raz drugi. Ma ogromny talent - zgodnie uznało jury. Do swoich wykonań podchodzi profesjonalnie. Ma niesamowicie bogaty warsztat twórczy. Na pewno nie pokazała jeszcze wszystkiego, co potrafi.
 

Patrycja uczy się w Szkole Podstawowej nr 4 w Raciborzu. Ma szerokie zainteresowania: wiersz, muzyka, taniec. Śpiewu uczy się sama, bierze jednak udział w warsztatach wokalnych prowadzonych przez Elżbietę Zapendowską, organizowanych co roku przez MDK w Raciborzu.
 

Impreza trwała od 1 czerwca. Było to nie tylko święto ekologii, ale również przegląd twórczości dzieci i młodzieży. Taka jest zresztą idea organizatorów. Ekologia jest tematem, ale w zasadzie chodzi o stworzenie możliwości artystycznej ekspresji i to nie na poziomie międzyszkolnych przeglądów, ale ogólnopolskiego festiwalu z profesjonalnym jury potrafiącym wyłowić prawdziwe talenty. W tym roku pracom jury konkursu wiersza przewodniczył znany poeta i bard Piotr Bukartyk, zaś jury konkursu piosenki znana ze szklanego ekranu dziennikarka Telewizji Polonia i współtwórczyni wielu telewizyjnych audycji muzycznych Dorota Szpetkowska.
 

Festiwalowi towarzyszyły warsztaty ekologiczne, muzyczne i literackie, seminaria, wycieczki, pikniki, happeningi. Był koncert laureatów poprzednich edycji festiwalu i festyn ekologiczny. III edycja zakończyła się 6 czerwca koncertem Galowym pt. „Ziemia - nasza zielona ojczyzna” na raciborskim zamku.
 

W konkursie wiersza ekologicznego jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia: kategoria I (7-12 lat): I m - Oliwia Kucharczyk (SP nr 22 Kielce), II m - Paulina Fogtman (SP nr 5 Ełk), III m - Anna Paczkowska (SP Komorów), a także wyróżnienia - Magdalena Orzeł (SP nr 18 Racibórz), Żaneta Niemczyk (SP nr 61 Gdańsk) i Katarzyna Pietruszka (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 Racibórz); kategoria II (13-16 lat): I m - Mariola Agatowska (G nr 1 Bieruń), II m - Wiktoria Jary (Gimnazjum Dwujęzyczne Racibórz), III m - nie przyznano; wyróżnienia: Anna Bartosz (G nr 10 Kielce), Paulina Tkacz (Gimnazjum Kostomłoty) i Monika Kerling (I ZOSS STO Katowice); kategoria III (17-20 lat)): I m - Martina Wolnik (II LO Racibórz), II m - Marta Kowalska (ZSO nr 1 Katowice), III m - (ex equo) Michał Urbaniak (I ZOSS STO Katowice) i Karolina Kasperek (ZS nr 14 Wodzisław Śląski); wyróżnienia: Karolina Hołyńska (ZS nr 14 Wodzisław Śląski), Anna Domagała (ZS nr 14 Wodzisław Śląski) i Joanna Nowak (ZS nr 1 Żory).
 

Wiersze zaprezentowane przez uczestników festiwalu są z pewnością utworami. Czy są to utwory
poetyckie? Różnie z tym jest. W tych utworach ci młodzi ludzi w sposób przeuroczy i z wielkim przekonaniem zaznaczają swoją troskę o Ziemię, często również apelują do dorosłych o dbałość środowiska naturalnego. To niezmiernie ważne. O talentach w konkursie wiersza ekologicznego jeszcze za wcześnie mówić. Było jednak kilka utworów, które szczególnie wzbudzały zainteresowanie i wzruszały - powiedział przewodniczący jury, Piotr Bukartyk.
 

W konkursie piosenki ekologicznej jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia: kategoria I (7-12 lat): I m - Adriana Górka (SP nr 8 Racibórz), II m - Julia Dzierżek (SOSWSiN Dąbrowa Górnicza), III m - Jagoda Klimek (SP nr 11 Rybnik); wyróżnienia: Roksana Tyc (SP Kwiecewo); kategoria II (13-16 lat): I m - Hanna Hołek (Gimnazjum w Piecach - Gaszowice), II m - Justyna Brzozowska (SP nr 7 Ełk), III m - Agnieszka Skotnicza (Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana w Krakowie); wyróżnienia: Kamila Stolarczyk (MDK „Pszczółka” Inowrocław); kategoria III (17-20 lat): I m - nie przyznano, II m - Żaneta Płotnik (MDK Opole), III m - nie przyznano; wyróżnienie dla Pawła Kowalika (Zespół Szkół nr 3 w Bytomiu) i jego opiekuna Marka Trójcy za konsekwentny, znakomity dobór repertuaru i interpretację.
 

Podczas tej edycji Festiwalu Ekologicznego w konkursie piosenki objawiły się nam młode talenty, a zwłaszcza w grupie najmłodszej. Piosenką można przekazać przesłanie ekologiczne, ale pod warunkiem, że jest to utwór mądry, a nie wzięty ze śpiewnika. Dlatego apeluje do przyszłych uczestników festiwalu i ich opiekunów, aby polegali na własnej intuicji - młodzi artyści mają tutaj najlepsze wyczucie i należy na tym bazować - stwierdziła przewodnicząca jury konkursu piosenki ekologicznej, Dorota Szpetkowska.
 

Koncert Galowy festiwalu rejestrowany był przez Telewizję Polską S.A. Oddział w Katowicach. Relacje będzie można obejrzeć na antenie regionalnej „Trójki” (TVP 3 Katowice) 10 czerwca o godz. 15.45 i 22.00. Festiwal Ekologiczny już po raz trzeci zorganizowało Starostwo Powiatowe w Raciborzu wraz z Urzędem Miasta Racibórz i Młodzieżowym Domem Kultury w Raciborzu. Festiwal odbywa się dzięki finansowemu wsparciu wielu instytucji i sponsorów. Impreza współfinansowana jest m.in. ze środków funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej - Narodowego w Warszawie, Wojewódzkiego w Katowicach, Powiatowego w Raciborzu i Gminnego w Raciborzu. Wsparcia finansowego udzieliły również firmy: Henkel, Rafako, Braxton i Hotel Polonia.
 

Patronat medialny sprawowały Nowiny Raciborskie, Telewizja Polska Katowice, Radio Vanessa FM, Telewizja Kablowa „Sat-Kom” i TVK „Vectra”, Raciborski Portal Internetowy „www.raciborz.com.pl”, oraz czasopisma „EkoŚwiat”, „Eko i My”, „Aura”, „Las Polski”, „Poznajmy las”.

(waw)

  • Numer: 24 (634)
  • Data wydania: 08.06.04