Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

W skrócie - powiat raciborski

08.06.2004 00:00
                           
26 maja obradowali radni miejscy Raciborza. Przyjęli m.in. dokument pod nazwą „Ocena stanu oraz główne kierunki rozwoju kultury fizycznej w gminie Racibórz do 2006 r.” oraz przedyskutowali założenia polityki zrównoważonego rozwoju w gospodarce komunalnej.

1 czerwca odbyła się kolejna sesja Rady Powiatu. Dyskusja poświęcona była perspektywom rozwoju i zagrożeniom w związku z integracją z Unią Europejską, strategii rozwoju powiatu oraz sieci placówek kształcenia ponadgimnazjalnego. Radni podjęli także kilka uchwał, m.in. w sprawie zmiany tegorocznego budżetu.

Osoby bezrobotne oraz absolwenci, na mocy uchwały Rady Miasta, zostali zwolnieni od opłat za dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

Wśród tegorocznych nowych księży diecezji opolskiej wyświęconych 29 maja w katedrze Św. Krzyża jest ks. Paweł Bembenek z Raciborza-Ostroga. To pierwszy od wielu lat ksiądz pochodzący z parafii Św. Jana Chrzciciela.

Muzeum w Raciborzu zaprasza 18 czerwca o godzinie 17.00 do budynku przy ul. Gimnazjalnej 1 na koncert letni pt. „Muzyczne pamiątki z dalekich podróży” w wykonaniu Joanny Błażej-Łukasik (fortepian) i Pawła Łukasik (altówka). Program koncertu obejmie pieśni irlandzkie, muzykę jazzową i filmową oraz utwory z różnych stron świata, m.in.: Armenii, Gruzji, Francji i Argentyny.

Śląski Fundusz Stypendialny organizuje pierwszy program praktyk dla studenta. Współorganizatorami są: PKO BP S.A., BPH PBK S.A., PPUP Poczta Polska oraz Libertyn Polska S.A. Do 18 czerwca przyjmowane są zgłoszenia studentów III, IV i V roku studiów chętnych do odbycia praktyk w tych firmach. Warunkiem jest średnia z semestru zimowego, minimum 4,0. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu (032) 253 51 56 lub na stronie
www.sfs.katowice.pl.

Gminie przybędzie nowa jednostka. Będzie to „Arboretum Bramy Morawskiej”. Dotychczas funkcjonowało ono w strukturze Ośrodka Sportu i Rekreacji.

W wielu przedszkolach w maju i czerwcu organizuje się festyny rodzinne. W Przedszkolu nr 3 przy ul. Kozielskiej odbył się z okazji Dnia Matki i Ojca pod hasłem „Mama, tata i ja”. Dzieci przygotowały program artystyczny dla rodziców i zaproszonych gości. Wystąpiły maluchy (op. Ilona Strzeduła), 5, 6-latki (op. Janina Bartoń) oraz 6-latki (op. Elżbieta Grzesik i Maria Gieron). Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa i dmuchany zamek. Były także licytacje tortów i innych artykułów. Można było kupić prace przedszkolaków wykonane metodą origami. Dochód z imprezy przeznaczony został na pomoce dydaktyczne i nowe zabawki.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej, jak ustalono podczas dorocznego walnego zebrania, chce szczególnie uczcić przypadającą w tym roku 40. rocznicę śmierci Józefa Gawliny, biskupa polowego Wojska Polskiego, uczestnika walk pod Monte Cassino, pochodzącego z Rudnika. Uroczystości poświęcone jego postaci mają się rozpocząć uroczystą mszą świętą w kościele farnym 19 września. TMZR zapowiada wydanie okolicznościowego Zeszytu Raciborskiego Strzecha. Honorowymi członkami TMZR zostali kombatant AK Antoni Biliński z Kuźni Raciborskiej oraz poetka ludowa Jadwiga Depta z Turza.

Obradowało zgromadzenie fundatorów Raciborskiego Funduszu Lokalnego, organizacji zajmującej się m.in. wsparciem dla zdolnych studentów, uczniów z ubogich raciborskich rodzin i organizacji pożytku publicznego. Zatwierdzono sprawozdanie zarządu za 2003 r. W jego skład wszedł Janusz Grądalski.

Pod hasłem „Człowiek a przyroda” 29 maja w SP 2 odbył się drugi już festiwal nauki w ramach akcji „Szkoła z klasą”. Festiwal jest ważnym dniem w życiu szkoły. W czasie jego trwania prezentowane są całoroczne dokonania uczniów w różnych dziedzinach.

Prezydent zobowiąże byłego dzierżawcę basenów przy ul. Bema do uprzątnięcia terenu ze zużytych opon, które kiedyś stanowiły wyposażenie placu do paintballa. Ostatnio coraz częściej straż pożarna interweniuje w tym miejscu gasząc dymiące opony podpalone przez nieznanych sprawców. Jeśli prezydencka interwencja nie przyniesie skutku, uprzątnięciem terenu zajmą się służby komunalne.

Władze powiatu nie podjęły jeszcze ostatecznej decyzji, co zrobić z budynkiem starego szpitala przy ul. Bema. Obecnie prowadzone są rozmowy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową, której stary szpital mógłby służyć jako baza dydaktyczna.

Radni powiatowi zgodzili się zawrzeć porozumienie z miastem Racibórz, które przekaże 200 tys. zł ze swojego budżetu na zakup nowego wozu bojowego dla straży pożarnej. Uchwała Rady Powiatu była ostatnim formalnym krokiem niezbędnym do tego, by zrealizować zakup.

Rada Miasta wyraziła wolę zaproszenia do osiedlenia się w Raciborzu w ramach repatriacji małżeństwa Niny i Michała Komaszko.

Być może uda się zagospodarować część pomieszczeń dworca PKP, który od czasu powodzi nie przeszedł jeszcze generalnego remontu. Jak powiedział na ostatniej sesji prezydent Jan Osuchowski, zainteresowana parterem dworca jest jedna z sieci sklepów dyskontowych.

Wkrótce do użytku szpitala trafi nowa karetka na podwoziu volkswagena przekazana niedawno w darze przez powiat Märkische z Pół-nocnej Nadrenii-Westfalii, który wiąże z powiatem raciborskim umowa partnerska. Radni powiatowi wyrazili formalną zgodę na przejęcie wozu w formie darowizny.

Jest ogromna szansa na uzyskanie 100 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu na modernizację sali gimnastycznej przy I LO. Rada Powiatu upoważniła zarząd do zawarcia stosownego porozumienia.

3 czerwca w Raciborzu, w ramach kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, gościł Janusz Korwin-Mikke z Unii Polityki Realnej. Spotkał się m.in. z młodzieżą Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz mieszkańcami miasta. Raciborskim kandydatem UPR do Europarlamentu jest 34-letni Jerzy Staroń.

Zespół teatralny Agrafka (starszy skład), działający przy RCK, 28 maja zdobył pierwsze miejsce w swojej kategorii na X Dziecięcym Festiwalu Teatralnym w Czerwionce-Leszczynach. Był to konkurs o randze wojewódzkiej. Dodatkowo Joanna Kędzierska uzyskała jedyną nagrodę indywidualną wśród dziewcząt, za wyróżniającą się ekspresję aktorską w roli królewny. Agrafka wystąpiła ze spektaklem „Szare” według „Juweniliów” S.I. Witkiewicza (reżyseria Jolanta Dzumyk). 8 czerwca Agrafka wyjeżdża na Międzynarodowy Festiwal Baltic Satelit do Sejn.

Już po raz 4 w SP nr 13, 3 czerwca, odbył się miejski konkurs interdyscyplinarny dla uczniów klas szóstych „Mądra Głowa Podstawowa”. Jego uczestnicy zmagali się z kartami pracy z j. polskiego, historii, matematyki i przyrody. Musieli wykazać się znajomością działań matematycznych, zasad polskiej ortografii, bogactwem słownictwa, sprawnością manualną, szybkością i zręcznością. Popisywali się wiedzą nie tylko zdobytą w szkole, ale znajomością zagadnień ogólnospołecznych i politycznych. Nie brakowało pytań dotyczących organizacji i zasad działania Unii Europejskiej. W trakcie konkursu proponowano zdrowy tryb życia, zwrócono uwagę na zagadnienie ochrony środowiska. Zaszczytny tytuł „Mądrej Głowy”, pamiątkowy dyplom i puchar zwycięstwa, ufundowany przez dyrektora SP 13 przypadł w udziale uczniom SP 11 w składzie: Magda Piętak, Ania Rzehak, Magda Nawłoczna, Marlena Hadamiec, Ania Sokołowska. Drugie miejsce zajęła SP 1, trzecie SP 13. Organizatorkami konkursu były Z.Bobyk i E.Kocyłowska.

Wyjaśnienie
 

W poprzednim numerze Nowin Raciborskich błędnie podaliśmy, że w budynku przy ul. Ogrodowej 32 mieściło się kiedyś przedszkole. W rzeczywistości był tu Hufiec ZHP. Za błąd przepraszamy.

  • Numer: 24 (634)
  • Data wydania: 08.06.04