Piątek, 17 maja 2024

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

A piłkarze kopią bala...

01.06.2004 00:00
Przedszkole w Szonowicach mieści się w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Dyrektorem placówki jest Aleksandra Woźniak, a dziećmi zajmują się nauczycielka Joanna Nieżychowska oraz Maria Dyrcz. W tym roku chodzi do placówki 11 dzieci - co ciekawe, żadne z nich nie pochodzi z... Szonowic. To efekt dramatycznego niżu demograficznego jaki przeżywa wioska. Większość dzieci dojeżdża z Modzurowa, Ponięcic i Dolędzina. Maluchy w wieku od 3 do 6 lat bawią się i uczą razem, co jak się okazuje, na młodsze ma pozytywny wpływ - szybciej bowiem poznają na przykład alfabet i cyferki. Cała grupa ma ponadto zajęcia z rytmiki, języka angielskiego oraz z religii. Dzieci lubią brać udział w różnych imprezach, czasami w wyprawach do Raciborza. Z uwagi na przebiegającą przez wioskę arterię drogową wycieczki w teren są utrudnione, dzieci chodzą więc głównie do pobliskiego parku.
Daniel Karkosz (6 lat)

To ktoś taki jak piłkarz, co biega za balem. A to taka kula jakby ze sklejonych kartek. Piłkarze dużo biegają, są wtedy sportowcami. Ja lubię grać i biegać, będę w Rudniku w sobotę też biegał.  

Jessika Suliga (7 lat)

To ludzie, którzy biegają, jeżdżą na rowerach, skakają na nartach, w piłkę grają. Pewnie jest fajnie być sportowcem, bo można ćwiczyć. Ja lubię biegać.  

Wojtek Rumpel (6 lat)

Sportowiec jest jak piłkarz. Biega za piłką, bo sport to jest coś fajnego. Ja lubię najbardziej grać piłką. Bo to jest ciekawe. Ja gram z kolegami na boisku szkolnym i podwórku.  

Andrzej Mika (6 lat)

To na przykład piłkarz, koszykarz, Adam Małysz też jest sportowiec. Ja najbardziej lubię sport latem, bo można dużo pojeździć na rowerze, pływać i biegać. Zimą głównie zostają narty, i się da skakać na nich, ale też idzie pobawić się sankami.  

Daria Halfar (5 lat)

Sport to jest coś takiego, w czym się biega i gra. Więc jak ktoś biega, to jest sportowcem. Ja lubię w chowanego i w piłkę zagrać, jechać trochę na rowerku czy skakać na skakance.  

Paulina Ciężkowska (3 lata)

To na przykład tacy duzi piłkarze. Oni są ubrani w takie bardzo kolorowe stroje. Chciałabym taki mieć, bo jest fajny. A oni grają taką dużą kulą i dużo wtedy biegają.  

  • Numer: 23 (633)
  • Data wydania: 01.06.04