Wtorek, 21 maja 2024

imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

RSS

Kowadło dojrzało

01.06.2004 00:00
W miniony weekend już po raz 18-sty odbył się Ogólnopolski Przegląd Zespołów Artystycznych Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Kuźni Raciborskiej.
Przegląd był podzielony na dwa dni przesłuchań. W pierwszym dniu młodzież prezentowała przygotowane układy taneczne i kompozycje muzyczno- wokalne, a w drugim  wystąpiły kabarety i inne formy teatralne. Udział w spotkaniu wzięło aż jedenaście zespołów - osiem MOW oraz trzy gimnazja z Krzyżanowic, Chałupek i Kornowaca. Trzeciego dnia, po długich naradach, odbył się odczyt werdyktu jury, przyozdobiony pięknym koncertem galowym, w którym wzięli udział najlepsi.
 

Jury w składzie - Jerzy Dębina- przewodniczący oraz członkowie: Janusz Nitefor, Grzegorz Tarnowiecki za najlepszych uznało grupę młodzieży z MOW z Jaworza. Oni otrzymali „Złote Kowadło” za wysoki poziom i różnorodność form artystycznych. Drugie „Srebrne Kowadło” otrzymało MOW z Sobótki, a trzecie „Brązowe Kowadło” MOW z Włocławka.
Niektóre z zespołów przygotowały przepiękne występy jedynie w jednej kategorii. Jury wyłoniło najciekawszych!
W kategorii formy muzyczne I miejsce i Puchar Starosty Raciborskiego przyznano „Zespołowi w czerni” z Jaworza za program „Śpiewać poezję”. Drugie miejsce i Puchar Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska przyznano zespołowi wokalnemu z Sobótki. Trzecie miejsce - zespołowi wokalno-instrumentalnemu z Włocławka. W tej kategorii przyznano cztery wyróżnienia: wyróżnienie specjalne Jury dla Doroty Kapuścik z Kornowaca za wykonanie utworu „Na moście wiary”; wyróżnienie dla Violety Praszmut z Sobótki, za wykonanie utworu „Kiedy powiem sobie dość”; dla Łukasza Kłodawskiego z Włocławka, za wykonanie utworu „Kora”; jury wyróżniło również duet z Kuźni Raciborskiej za wprowadzenie do repertuaru muzyki klasycznej.
 

W kategorii formy taneczne I miejsce i Puchar Śląskiego Kuratora Oświaty przyznano zespołowi tanecznemu z Radzionkowa za tańce „Wielka woda” i „Dres”. Drugie miejsce zespołowi tanecznemu z Sobótki za taniec „Wiosna” do muzyki Vivaldiego. Trzeciego miejsca nie przyznano, natomiast przyznano wyróżnienie specjalne Jury dla Magdy Miłoty – solistki z Kornowaca za taniec „Enigma”.
 

W kategorii formy taneczne I miejsce i Puchar Ministra Edukacji Narodowej i Sportu przyznano zespołowi małych form teatralnych z Włocławka za spektakl „Quo vadis...?”; II miejsce przyznano zespołowi teatralnemu z Jaworza; a III miejsce grupie teatralnej z Radzionkowa za spektakl „Zupełne zauroczenie”. W tej kategorii przyznano trzy wyróżnienia: grupie teatralnej z Radzionkowa za zdarzenie happeningowe, zespołom teatralnym z Krupskiego Młyna oraz zespołowi teatralnemu z Łodzi.
 

W kategorii kabaret: I miejsce zdobyli „Chłopcy” z Kuźni Raciborskiej, a II miejsce - kabaret z Sobótki.
 Nową na 18-stym, dojrzałym już festiwalu, była kategoria instruktor. Puchar Dyrektora MOW w Kuźni Raciborskiej przyznano Katarzynie Lewandowskiej z Włocławka. Z podziwem mogliśmy oglądać tak nietypową młodzież na deskach sceny. Istotny jest ogromny wkład pracy wszystkich występujących i ich instruktorów. Żywiołowa reakcja publiczności świadczy o tym, że te ciekawe spotkania artystyczne powinny się rokrocznie odbywać. Finałowy koncert galowy zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz powiatu raciborskiego, gminy oraz miasta Kuźnia Raciborska, jak również władze kuźnieńskich szkół. Udział w festiwalu był dla młodzieży wyjątkowym przeżyciem.

(mg)

  • Numer: 23 (633)
  • Data wydania: 01.06.04