Czwartek, 16 maja 2024

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Szkolenie to pierwszy etap

25.05.2004 00:00
W siedzibie Raciborskiego Funduszu Lokalnego odbyły się, 18 maja, warsztaty poświęcone szkoleniu wolontariuszy. Uczyli się oni sposobów pozyskiwania środków na granty, stypendia i działalność dobroczynną funduszu.
Osoby te, a jest ich dwanaście, pochodzą z różnych środowisk. Niektóre z nich od kilku już lat działają społecznie na rzecz funduszu, inne zostały zainteresowane tą problematyką przez członków rady funduszu.
 

Przypominamy, że Fundusze Lokalne to dobroczynne, nie nastawione na zysk organizacje, które zbierają środki finansowe z różnych źródeł (przedsiębiorcy, samorząd, obywatele) i przeznaczają je na działania zmierzające do poprawy warunków życia w społecznościach lokalnych. FL finansują programy skierowane do mieszkańców, miejscowych stowarzyszeń i fundacji, szkół, domów kultury i innych organizacji, które prowadzą działania na rzecz społeczności.
 

Szkolenie było jednym z elementów realizacji projektu „Różne problemy - jedna metoda - Fundusze Lokalne na rzecz społeczności”, prowadzonego przez Sieć FL w 12 miastach Polski (8 województw). W Raciborzu były prowadzone przez Irenę Gadaj - prezesa Biłgorajskiego Funduszu Lokalnego a zarazem koordynatorkę programu „Phare ACCES I” i Marię Wiechę, prezesa RFL. Obydwie panie posiadają certyfikaty wydane przez Endowment Development Institute w USA, gdzie same przeszły wcześniej przeszkolenie. Warto przy okazji wspomnieć, że fundusze lokalne mają w Stanach Zjednoczonych ponad 100-letnią tradycję. Jest ich bardzo dużo, a realizowane w Polsce projekty opierają się właśnie na idei tam opracowanej. Celem wspomnianego wyżej projektu jest poprawa jakości życia społeczności lokalnych, przeciwdziałanie wykluczeniom społecznym, włączenie do obywatelskiego uczestnictwa grup zagrożonych marginalizacją społeczno-ekonomiczną. W wyniku projektu każdy FL przygotowuje grupę wolontariuszy fundraiserów, utworzy nowy fundusz celowy i przeprowadzi konkurs grantowy, na przykład na rzecz dzieci niepełnosprawnych, osób starszych, kobiet w trudnej sytuacji życiowej, bezrobotnej młodzieży. Projekt jest realizowany przy finansowym wsparciu UE za pośrednictwem Fundacji Fundusz Współpracy w ramach Programu Phare 2001 „Rozwój Społeczeństwa Obywatelskiego”.
 

W Polsce FL działały najpierw pod nadzorem Akademii Rozwoju Filantropii, która zajmuje się wspieraniem i rozwojem lokalnych programów realizowanych przez organizacje społeczne we współpracy ze środowiskami biznesu i samorządu. Po trzech latach, czyli w styczniu tego roku, uzyskały odrębność, jednak tworzą sieć realizującą wspólne cele. Jednym z nich jest właśnie ów projekt. Dzięki temu wspierają się nawzajem, są w stanie pozyskać większe środki, chociażby z UE, i dzielą się doświadczeniami.

E.H.

  • Numer: 22 (632)
  • Data wydania: 25.05.04