Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

W starym opactwie

18.05.2004 00:00
W niedzielne popołudnie 23 maja Studium Muzyki Kościelnej przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, Filia w Gliwicach i Sanktuarium Matki Bożej Pokornej Rudach zaproszą miłośników muzyki sakralnej na koncert inaugurujący IX Festiwal Muzyki Organowej „Muzyka w starym opactwie”.
A potem to już każdego miesiąca, aż do października, coraz piękniejsza, pełna odrestaurowanych dzieł sztuki, szacowna rudzka świątynia rozbrzmiewać będzie muzyką mistrzów. Muzyką, która się nie starzeje. W przeciwieństwie do szybko tracących aktualność tworów kultury masowej. Muzyka mistrzów, powstała dla uwielbienia Pana Boga, jest niby czyste źródło, z którego nieustannie czerpać mogą wszyscy spragnieni głębokich wzruszeń i mistycznych przeżyć. Jest to muzyka, która otwiera ducha na przestrzenie o wiele szersze niż te wyznaczone możliwościami pop-kultury. Do ludzi, którym bliskie są poszukiwania tych przestrzeni i tych źródeł, zwraca się podmiot liryczny „Tryptyku rzymskiego” Jana Pawła II, kiedy mówi:

„Jeśli chcesz znaleźć źródło,
musisz iść do góry, pod prąd.
Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj,
wiesz, że ono musi tu gdzieś być -
Gdzie jesteś, źródło?...Gdzie jesteś, źródło?!
Takie źródła niekoniecznie muszą być daleko...
 

Kościół rudzki to nie tylko konkretna aktualność życia parafialnego, ale także prawie 800-letnia przeszłość. Ubogacona perłami ludzkich, duchowych dokonań. One to sprawiają, że przychodzimy tu, aby czerpać ze źródła, które nie wysycha. Tym źródłem jest piękno Oblicza Pokornej Służebnicy Pańskiej, piękno architektury sanktuarium, barokowych ołtarzy, ale również piękno muzyki skomponowanej dla liturgii. Jest to piękno szczególne, bo niezwykle ulotne - trwa bowiem tylko wtedy, gdy na chwilę z szacownych partytur wyłoni je geniusz i wrażliwość organisty. Może to jednak być chwila, o której chciałoby się za Faustem zawołać: „Trwaj, bo jesteś piękna!”
 

W rudzkim sanktuarium przekonujemy się, że nasi przodkowie dbali o to, aby sztuka związana z liturgią miała znak przedniej jakości. I dlatego tu przychodzimy, trwając w przekonaniu, że kult Pana Boga - Twórcy Piękna musi być związany z wielką sztuką. Niejednokrotnie bowiem jesteśmy świadkami przenikania do sacrum naszych świątyń zbyt dużej dawki profanum. Stoi to w sprzeczności z tradycją chorału gregoriańskiego, wielkich dzieł polifonii sakralnej i przebogatej spuścizny literatury organowej. Festiwal „Muzyka w starym opactwie” do tej tradycji odważnie sięga i w sposób systematyczny w nią nas, słuchaczy, wprowadza. Koncerty rudzkie to ustawiczne poszukiwanie dróg kontaktu ze sztuką, której wielkości nic nie jest w stanie zagrozić.

 Warto również wspomnieć o charakterystycznym dla rudzkich koncertów doborze wykonawców. Zapraszani do Rud organiści oprócz tego, że bywają wirtuozami, muszą być zatrudnieni w parafiach i towarzyszyć wiernym w czasie sprawowania liturgii. Koncerty rudzkie są więc przedłużeniem liturgii lub - inaczej na to spoglądając - wprowadzaniem do niej.
 

Organizatorzy koncertów mają nadzieję, że i w bieżącym roku zdołają ubogacić muzyką organową tych, którzy wybiorą się z pielgrzymką do ukrytego wśród lasów Sanktuarium Matki Bożej Pokornej.
 

Zapraszamy więc wszystkich, którzy nie uznają za stracony czasu wypełnionego słuchaniem muzyki w miejscu jak najbardziej ku temu sposobnym.
 

A oto wykonawcy tegorocznych koncertów: 23 maja Anna Dzioba (Kraków), 20 czerwca - Uczniowie Studium Muzyki Kościelnej i Szkoły Organistowskiej (Gliwice), 18 lipca - Bartłomiej Banek (Kraków), 15 sierpnia - Mariola Brzoska (Gliwice), 12 września - Kwartet Altra Volta i Brygida Tomala (Katowice), 10 października - Brygida Tomala (Katowice).
 

Koncerty odbywają się w Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach o godz. 17.00. Festiwal realizowany jest przy wsparciu środków budżetowych Samorządu Województwa Śląskiego i Starostwa Powiatowego w Raciborzu. Patronat medialny sprawować będą: Nowiny Raciborskie, Gliwicki Gość Niedzielny, Diecezjalne Radio PLUS.

Ks. Bogdan Kicinger
dyrektor festiwalu

  • Numer: 21 (631)
  • Data wydania: 18.05.04