Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Szkolna konferencja

04.05.2004 00:00
Komisja ds. Szkół Sportowych i Szkół Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Pływackiego oraz Klub Olimpijczyka „Sokół” byli organizatorami 24 kwietnia Ogólnopolskiej Konferencji Szkół Sportowych.
Gośćmi spotkania byli: poseł na Sejm RP Andrzej Markowiak, przedstawiciel Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu Andrzej Wiśniewski, Wojciech Białożyt z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej z Katowic, prezes PZP Krzysztof Usielski, członkowie zarządu PZP Włodzimierz Olszewski, Grzegorz Widanka oraz przedstawiciel Rady Trenerów PZP Sławomir Szwed. Gospodarz spotkania Wojciech Nazarko przedstawił zebranym dyrektorom i przedstawicielom szkół z całego kraju dotychczasowy przebieg prac komisji ds. szkół sportowych, a także plany na przyszłość. Szkoły sportowe napotykają w swojej pracy szereg trudności, szczególnie natury finansowej, a także i organizacyjnej. Naszym zadaniem jest pomóc im w ich codziennej działalności, diagnozować sytuację i występować do właściwych władz o wsparcie tego typu placówek - powiedział W. Nazarko. Dlatego też taki skład osobowy zaproszonych gości. Jesteśmy w przededniu wstąpienia Polski w struktury Unii Europejskiej. To nowe, dla sportowców nie obce im jednak  zadanie.  Ale trzeba o tym też rozmawiać i przekazywać sobie informacje, które pozwoliłyby sprawniej działać w sporcie.   
 

O korzyściach, płynących ze wstąpienia do Unii oraz aktualnych możliwościach mówili poseł Andrzej Markowiak i Wojciech Białożyt z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej. Z kolei Andrzej Wiśniewski przedstawił zarysy strategii rozwoju sportu polskiego do roku 2006. Ważną rolę spełnia w niej szkolnictwo sportowe, szczególnie szkoły mistrzostwa sportowego. Muszą one być jednak mocno osadzone w strukturach lokalnych. Z racji zajmowanych miejsc w sporcie juniorskim w 2003r. (6m w  świecie i 4 m w Europie ważnym zadaniem będzie zwiększenie liczebności zawodników w tzw. Kadrze C, a więc zawodników młodych i utalentowanych młodych o jeszcze średnim poziomie sportowym, którzy będą mieli szansę w niedalekiej przyszłości zastąpić obecnych mistrzów. Powinni oni po ukończeniu wieku juniora zasilać kadry seniorskie.    
 

Prezes PZP K. Usielski skoncentrował się na ocenie kalendarza imprez i poziomie organizacji szkolenia centralnego. Zauważył, ze obecna polska czołówka pływacka m.in. O. Jędrzejczak, B. Kiziorowski, P. Korzeniowski, P. Stańczyk uczęszcza bądź szkoliła się w Szkołach Mistrzostwa Sportowego. Pływanie poprzez szkoły sportowe angażuje dużą liczbę młodzieży do kultury fizycznej i to jest jeden z głównych celów działalności. Nie można jednak oceniać dyscypliny poprzez medale olimpijskie. To może być zgubne dla sportu. A przecież działalność sportowa jest bardzo łatwa do rozliczenia. Mówił ponadto o potrzebie utrzymania szkolnictwa sportowego i jego rozbudowy. W pływaniu istnieje osiem SMS-ów. Chęć otworzenia tego typu placówek deklaruje wiele środowisk i być może dziewiąta szkoła już niebawem otrzyma  naszą zgodę związku otwarcie. Zwrócił także uwagę na konieczność doszkalania kadry trenerskiej.
 

Uczestnicy mówili o problemach ich nurtujących w środowiskach lokalnych, apelując najczęściej o zwiększenie możliwości pomocy dydaktycznej uczniom uzdolnionym sportowo i poprawie organizacyjnej swojej pracy.
 Wnioski z konferencji zostaną przekazane do MENiS-u oraz do Sejmu RP. 

(MiR)

  • Numer: 19 (629)
  • Data wydania: 04.05.04