Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Pisanki ze świata

20.04.2004 00:00
 Ponad 600 pisanek z całego świata, wykonanych różnymi technikami, z jaj najróżniejszych ptaków - to największa tego typu na świecie prywatna kolekcja, którą od minionej środy można podziwiać w Zespole Klasztorno - Pałacowym w Rudach.
Ekspozycja nosi tytuł „Jajko jako symbol płodności i element obrządku wielkanocnego”. Jest darem Ulli Schnorr, mieszkanki powiatu Markischer, która urodziła się i wychowywała w Pszowie.
 

Najstarszą w kolekcji, bo liczącą 50 lat, jest pisanka, wykonana techniką, którą stosowano w czasach, gdy Śląsk znajdował się pod rządami austriackimi. W jej środku znajduje się zwinięta w rulonik tasiemka, na której wypisane są świąteczne życzenia. Można podziwiać również pisankę chińską. Zamknięta w szklanej szkatułce jest tradycyjnym prezentem, wręczanym nowożeńcom.  Z kolei na pisankach, pochodzących z Rosji namalowane są prawosławne ikony. Można obejrzeć eksponaty pochodzące z Australii, Meksyku, Pakistanu, Jawy czy Kongo, ozdobione charakterys-tycznymi, etnicznymi wzorami.
 

Obok kurzych czy gęsich, w kolekcji znajdują się również jaja strusie, łabędzie,  pawie, bażancie, mewie oraz perlicze.

Różne są sposoby wykonania pisanek. Od techniki woskowej,  rytowniczej, batikowej, po marmurkową oraz wiele innych. 

Kolekcja została ofiarowana w ramach partnerskiej współpracy powiatu raciborskiego z niemieckim Markischer, na mocy porozumienia, zawartego w 2003 r. Sala, w której została umieszczona nosi nazwę ofiarodawczyni - Ulli Schnorr.
 

Największa na świecie kolekcja pisanek, zdaniem inicjatorów wyeksponowania jej w murach rudzkiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego, uatrakcyjni ofertę turystyczną naszego powiatu.
 

Wernisaż uświetniły swym wys-tępem Agnieszka Błońska, Kinga Niewiadomska i Justyna Klimek, solistki zespołu wokalnego Miraż, przygotowane przez Elżbietę Biskup. 

(b)

  • Numer: 17 (627)
  • Data wydania: 20.04.04