Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

W skrócie - powiat raciborski

20.04.2004 00:00
                                   

21 kwietnia odbędzie się kolejna sesja Rady Miasta. Tematem głównym będzie sprawozdanie z realizacji budżetu miasta za 2003 r. i głosowaniem nad udzieleniem prezydentowi Janowi Osuchowskiemu absolutorium. Dochody miasta w 2003 r. wyniosły 72,89 mln zł (realizacja w 99 proc.), zaś wydatki 69,71 mln zł (wykonanie w 94 proc.). Radni ocenią również działalność placówek kultury.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zwiększyła w minionym roku swój zasób o ponad 9,4 tys. woluminów. Taka informacja cieszy, kiedy powszechnie narzeka się na brak budżetowych pieniędzy. Biblioteka kupuje za pieniądze przekazane z kasy ratusza i wypracowane przez siebie. W 2003 r. biblioteka odnotowała ponad 121 tys. odwiedzin, o 12,3 tys. więcej niż w roku 2002. Stało się tak m.in. dzięki stałemu poszerzaniu oferty o nowości, ale rosnącym cenom książek. Nie wszystkich bowiem stać na zakupy w księgarniach. Raciborska książnica ma teraz ponad 14 tys. stałych czytelników.

W okresie Świąt Wielkiejnocy znów jak co roku zapełniły się raciborskie ulice. Tysiące mieszkańców powiatu raciborskiego przyjechało do swoich domów z Niemiec i Holandii. Ręce zacierali handlowcy. Wielkanoc i Boże Narodzenie to dla nich żniwa.

Pierwsze ciepłe dni kwietnia sprawiły, że właściciele lokali na Rynku otworzyli już ogródki piwne. Będą nam towarzyszyć do października. Dzięki nim rynek ożywa, przestaje być jesienno-zimową szarą, betonową pustynią. Prezydent ogłosił konkurs na najładniejszy wystrój balkonów i witryn sklepowych (więcej o nim na kolumnie Ekonowiny). Do wygrania nagrody pieniężne. Chętnych do uczestniczenia na pewno więc nie zabraknie. Zys-kać może centrum miasta, jakby nie patrzeć wizytówka Raciborza. 1 maja sezon inauguruje ośrodek wypoczynkowy „Raj” w Nieboczowach. Widać lato idzie do nas szybciej niżby nam się zdawało.

8 i 9 maja Urząd Miasta organizuje festyn pod tytułem „Racibórz miastem europejskim”. To z okazji wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej. Mają być występy grup dziecięcych i młodzieżowych oraz koncerty. Szczegóły wkrótce. 8 maja prezydent wręczy swoją coroczną nagrodę za szczególne osiągnięcia w rozwijaniu współpracy pomiędzy Raciborzem i Opawą. O tym, kto ją otrzyma zdecyduje prezydent oraz kapituła złożona z dotychczasowych laureatów. Zbierze się ona 19 kwietnia w Urzędzie Miasta.

Na najbliższej sesji raciborscy radni mają zdecydować o przekształceniu miejscowego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji z zakładu budżetowego w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to związane z przystąpieniem do realizacji programu budowy sieci kanalizacyjnej w gminach powiatu raciborskiego, który w większości ma być sfinansowany z środków Unii Europejskiej.

Prezydent miasta przekazał radnym projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Radni będą też debatować nad planem rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych na terenie gminy Racibórz.

Ustawa z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych określa, iż od dnia 1 maja 2004 r. gminy staną się płatnikiem zasiłków rodzinnych, dodatków do zasiłków rodzinnych oraz świadczeń opiekuńczych dla większości uprawnionych. W Raciborzu realizacją zadań wynikających z tej ustawy będzie się zajmował Ośrodek Pomocy Społecznej przy ul. Sienkiewicza 1. Od 19 kwietnia w pokoju nr 1, na parterze budynku, czynny jest punkt informacyjny, w którym będzie można uzyskać szczegółowe informacje oraz pobrać odpowiednie druki, dotyczące wypłaty świadczeń rodzinnych. Informację można także uzyskać pod numerem telefonu 415-98-17.

Zgodnie z ordynacją wyborczą do Parlamentu Europejskiego prezydent Jan Osuchowski wyznaczył na terenie miasta Raciborza 44 betonowych słupów ogłoszeniowych na bezpłatne umieszczanie urzędowych obwieszczeń wyborczych i plakatów komitetów wyborczych, dotyczących wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Radni wybiorą swoich przedstawicieli do komisji konkursowych, mających wyłonić dyrektorów SP 4 i SP 5.

Na wniosek nauczycieli, rodziców i wychowanków, Gimnazjum nr 4 ma otrzymać imię Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Formalnie musi się na to zgodzić Rada Miasta. Głosowanie odbędzie się na sesji 21 kwietnia.

Rada Powiatu zatwierdziła sprawozdanie za 2003 r. Powiatowego Rzecznika Praw Konsumenta. Zauważono, że na początku tego roku  wpłynęło do niego znacznie więcej interwencji niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, z okazji Światowego Dnia Książki i 130. rocznicy urodzin Lucy Maud Montgomery, serdecznie zaprasza 23 kwietnia o godz. 9.00 na imprezę czytelniczą opartą na motywach „Ani z Zielonego Wzgórza” dla uczniów raciborskich szkół podstawowych. Ze względu na dużą liczbę uczestników impreza odbędzie się w sali kameralnej Raciborskiego Domu Kultury przy ul. Chopina. 29 kwietnia 2004 r. o godz. 10.00 w Filii nr 3 w Ocicach odbędzie się przedstawienie kukiełkowe bajki pt. „Kopciuszek”.

5 kwietnia w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gliwicach odbyło się posiedzenie Rady Gospodarki Wodnej Regionu Wodnego Górnej Odry. W posiedzeniu wziął udział wicestarosta Adam Hajduk, który jest jednocześnie wiceprzewodniczącym Rady.

23 zespoły z kraju i zagranicy wystąpią na IV Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych „Śląsk - kraina wielu kultur”, które w długi weekend majowy, 1-3 maja, po raz kolejny organizuje Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej. Pojawią się zespoły z Serbii, Austrii oraz Czech.

26 kwietnia nastąpi oficjalne otwarcie nowego szpitala przy ul. Gamowskiej. Przeniesiono tu z ul. Bema już wszystkie oddziały z wyjątkiem zakaźnego. Jako ostatni, 30 marca, przeprowadził się oddział dermatologiczny.

28 kwietnia o godz. 17.00 w świetlicy Sportowej Szkoły Podstawowej nr 15 odbędzie się wieczorek poetycki, przygotowany przez uczniów klas IV-VI pod kierunkiem Katarzyny Halfar.

Dyżury radnych Rady Miasta w Raciborzu pełnione są w każdy poniedziałek w godzinach od 15.00 do 16.00 w pokoju 106 ratusza. Plan dyżurów: 26 kwietnia - Ryszard Frączek, 10 maja - Marian Gawliczek, 17 maja - Roman Gnot, 24 maja - Wiesław Jacheć, 31 maja - Tadeusz Karski, 7 czerwca - Piotr Klima, 14 czerwca - Krystyna Klimaszewska, 21 czerwca - Mirosław Lenk, 28 czerwca - Henryk Mainusz.

 W G 5 odbył się, 2 kwietnia, IV Międzygminazjalny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. Uczestniczyło w nim 24 uczniów z sześciu raciborskich gimnazjów. I miejsce zajęła Paulina Szymczyk z G 3, II - Piotr Rudziński z G 1, III - Dorota Rybińska z G Dwujęzycznego. Laureaci otrzymali nagrody książkowe. Konkurs zorganizowała Barbara Głombik, nauczycielka języka angielskiego w G 5.

  • Numer: 17 (627)
  • Data wydania: 20.04.04