Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Raciborskie tańcowanie

30.03.2004 00:00
Ponad 2,2 tysiące tancerzy ze stu dwudziestu zespołów z całej Polski wzięło udział w XXIII Międzywojewódzkich Spotkaniach Tanecznych WOJTAN ‘2004 w Olkuszu. Impreza odbyła się 20 i 21 marca. Na deskach olkuskiego MDK-u silnie reprezentowany był powiat raciborski.
Przez dwa dni w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Olkuszu było niezwykle gwarno. 20 marca - można powiedzieć - był dniem raciborskim. Prezentowały się grupy z Raciborza, Tworkowa, Zawady Książęcej i Zabełkowa.
 

Najpierw swoje umiejętności pokazali tancerze z gminy Krzyżanowice - Zespół „Uśmiech” działający przez tworkowskim Centrum Kultury oraz „Radość” ze Świetlicy w Zabełkowie. Obydwa przygotowała do występu Ilona Świerczek. Występ zaliczą z pewnością do udanych. Prezentacja taneczna „Krasnalkowa do Bajkowic” zdobyła II miejsce w kategorii widowisk tanecznych w wieku od 7 do 10 lat. Grupa średnia „Uśmiechu” oraz „Radość” w kategorii widowisk tanecznych dla dzieci w wieku 10-15 lat zdobyły wyróżnienia. Podobnie zespół folklorystyczny „Uśmiech”, za prezentację tańców cieszyńskich w grupie młodzieżowej.
 

Aż czterema autobusami do Olkusza wybrało się siedem zespołów i kapela Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej z Raciborza pod „dowództwem” Aldony Krupy. Trzeba zauważyć, że większość zespołów folklorystycznych tańczyła do muzyki z odtwarzacza. Raciborzanie zaprezentowali - można rzec- folklor w pełnym wydaniu i to z sukcesem. Drugi skład „Raciborzan” w kategorii zespoły tańca ludowego do lat 15 zajął II miejsce, zaś pierwszy skład w kategorii powyżej lat 15 III miejsce. Trzeci skład „Raciborzan” otrzymał wyróżnienie w kategorii widowisk ludowych, podobnie jak „Efekt 1” w kategorii artystyczne opracowanie tańców towarzyskich.
 Swój duży sukces odnotowały małe szkraby. Za swoją inscenizację taneczną zdobyły II miejsce. Najmilej Olkusz będzie wspominał „Efekt II”, który wygrał w kategorii miniatura taneczna do 15 lat.
 Wyróżnienie w kategorii zespoły ludowe powyżej 15 lat zdobyła grupa mniejszości niemieckiej „Łężczok” z Zawady Książęcej. Jej kierownikiem jest Ewelina Klinik, zaś choreografem Aldona Krupa.
 

Na deskach MDK-u w Olkuszu zaprezentowała się również grupa tańca współczesnego „Jazz Dance” z Gimnazjum nr 4 w Raciborzu.

(waw)

  • Numer: 14 (624)
  • Data wydania: 30.03.04