Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Czuli się jak w Polsce

16.03.2004 00:00
Powiat raciborski nawiązał oficjalną współpracę z walijskim Hrabstwem Wrexham. Wizyta polskich samorządowców była okazją do spotkań z Polakami, którzy zostali w Anglii po II wojnie światowej.
 Porozumienie z Walijczykami zamyka trójkąt współpracy na linii powiat raciborski-niemiecki powiat Märkischer oraz Hrabstwo Wrexham. Od 3 do 7 marca w Wielkiej Brytanii przebywali starosta Henryk Siedlaczek, wicestarosta Adam Hajduk, członek zarządu Leonard Malcharczyk oraz szef referatu promocji Tomasz Mazur. Efektem wizyty było podpisanie oficjalnej umowy partnerskiej. Oba powiaty będą współpracować w dziedzinie oświaty, kultury, sportu, gospodarki oraz wymieniać doświadczenia samorządowe.
   
Sprawiliśmy wielką radość tamtejszej Polonii, weteranom II wojny światowej, którym po tułaczce na Wschodzie nie było dane wrócić do rodzinnego kraju. W Wrexham żyje ich bardzo wielu. W rozmowach z nami nie kryli wzruszenia. Czuliśmy się jak w Polsce. Nie mieliśmy żadnych barier językowych - mówi starosta Henryk Siedlaczek.
   
Samorządowcy z Raciborza uczestniczyli w otwarciu polskiego szpitala w Penly, który obiecał wznieść jeszcze Churchill. Złożyli kwiaty na cmentarzu polskim, gdzie spoczywa m.in. brat marszałka Pił-sudskiego Jan oraz generał Walerian Czuma, w sumie 1250 Polaków.
   
Uzgodniliśmy, że do Walli pojedzie nasza młodzież oraz urzędnicy, a młodzi Walijczycy odwiedzą rówieśników w powiecie raciborskim. Chcemy zorganizować naszym studentom staże w tamtejszych urzędach. Do naszego szpitala ma także trafić sprzęt medyczny. W maju władze Wrexham przyjadą do Raciborza i ratyfikujemy umowę o partnerstwie - mówi wicestarosta Adam Hajduk.
   
Hrabstwo Wrexham ze stolicą we Wrexham leży w północno-wschodniej Walli, na granicy z Anglią. Dawniej rozwijał się tu przemysł wydobywczy i stalowy. Obecnie produkuje się tu części samochodowe i do samolotów, artykuły chemiczne i elektroniczne, świadczy usługi inżynieryjne, przetwarza żywność, produkuje włókna optyczne i optoelektronikę, opakowania i farmaceutyki, wszystko w ramach Wrexham Industrial Estate - trzeciego co do wielkości centrum przemysłowego w Wielkiej Brytanii. W Hrabstwie mieszka 120 tys. osób, tyle co na ziemi raciborskiej. Bezrobocie wynosi 1,7 proc. Tysiąc ludzi pracuje w turystyce przynoszącej rocznie 49 mln euro dochodu. Jest tu m.in. zamek Chirk - słynna forteca z 1310 roku. Więcej na www.wrexham.gov.uk.

(waw)
  • Numer: 12 (622)
  • Data wydania: 16.03.04