Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

W obronie praw kobiet

16.03.2004 00:00
 Cztery raciborzanki wzięły udział w II Forum Kobiet Województwa Śląskiego w sali Sejmiku Śląskiego w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Odbyło się ono 8 marca. Wcześniej, 4 marca, odbyło się trzecie powiatowe spotkanie kobiet w ramach Forum.
Zaproszenie wojewody śląskiego Lechosława Jarzębskiego otrzymały panie z Raciborza: Małgorzata Rother-Burek - Pełnomocnik Starosty Powiatu Raciborskiego ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, Małgorzata Makulewicz - zastępca przewodniczącego ds. Zdrowia w Forum Kobiet Powiatu Raciborskiego, Michalina Piekarska - przedstawicielka Forum ds. kultury oraz Anna Glinka - przewodniczaca grupy ds. „kobieta przedsiębiorcza - awans kobiet”. W obradach wzięli udział m.in. Lechosław Jarzębski - wojewoda śląski, Katarzyna Kondziela - pełnomocnik Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, Dorota Stasikowska-Woźniak - pełnomocnik wojewody ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn oraz Krystyna Doktorowicz - senator RP.
 

W czasie spotkania podkreślono, że tak jak w całym kraju, tak i na Śląsku kobiety są lepiej wykształ-cone niż męźczyźni. Studia wyższe ukończyło 9,2 procent kobiet, mężczyzn 8,6 procent. Co druga kobieta ukończyła szkołę średnią, mężczyzna - co trzeci. Fakt ten nie ma jednak odzwierciedlenia w liczbie kobiet zajmujących wysokie stanowiska. W województwie śląskim jest 24 prezydentów, a wśród nich ani jednej kobiety. Wśród 17 starostów jest 1 kobieta, burmistrzów jest 46, wśród nich tylko 2 kobiety i 96 wójtów, a wśród nich zaledwie 3 kobiety. Pomimo takich proporcji dotyczących wykształcenia wskaźnik bezrobocia kształtuje się na niekorzyść kobiet. Ogółem bezrobotnych w województwie na koniec ubiegłego roku było 325,516 tys., w tym 176,661 tys. kobiet, co stanowi 54,3 procent.
 

Poruszono problem agresji wobec kobiet. Tematem obrad był także Wspólnotowy Program Działań na rzecz zwalczania dyskryminacji w latach 2001-2006 r. Programy te pozwalają na nadrobienie wielu lat zaległości w rozumieniu praw ochrony człowieka wypracowanych przez wspólnotę międzynarodową. Wspomniano także o promowaniu, upowszechnianiu i propagowaniu problematyki równego traktowania i równości szans kobiet i mężczyzn, o współdziałaniu z organami samorządu terytorialnego, organizacjami pozarządowymi oraz innymi organizacjami działającymi na terenie województwa śląskiego, odpowiedzialnymi za realizację programów na rzecz równego statusu kobiet i mężczyzn.
 

yróżnione osoby uhonorowane zostały „Srebrną Różą” - nagrodą Pełnomocnika Wojewody Doroty Stasikowskiej-Woźniak. Dyrektor TV O/Katowice Andrzej Janicki otrzymał ją jako jedyny mężczyzna za rzetelną pracę dziennikarską na rzecz kobiet.
 

Podczas trzeciego powiatowego spotkania kobiet, które odbyło się 4 marca, poświęcono uwagę między innymi opracowaniu statusu możliwości wykorzystania funduszy strukturalnych na rzecz Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn oraz przygotowaniu ramowego planu pracy utworzonych grup problemowych - zdrowia, kultury, wychowania w rodzinie i „kobiety biznesu”.

E.H.

  • Numer: 12 (622)
  • Data wydania: 16.03.04