Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Pogodomy po naszymu

09.03.2004 00:00
Pod takim hasłem odbył się V Międzygminny Konkurs Gwary Śląskiej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pogrzebieniu.
 Brało w nim udział 5 szkół: SP z Pstrążnej, SP nr 3 z Raciborza Brzezia oraz ZSP z Pogrzebienia, Kobyli i Rrzuchowa. W sumie startowało ponad 70 uczestników. Można było usłyszeć tu m.in. „Bojkę o przepadzitych ludziach”, w której złota rybka tymi słowy przemówiła do biednego rybaka: „Ale mosz przepadzito baba! Speł-niłabych twoje życzenie, ale ni moga pozwolić, by porządny Ślązak mieszkoł kajś w Warszawie i to jeszcze w Belwedyrze!”
   
Jury w składzie Wiesława Bochynek, Barbara Machowska, Mał-gorzata Drzeniek, Daniela Widota i Mirosław Knura oceniali uczestników konkursu w następujących kategoriach: monolog, inscenizacja, piosenka oraz skecz. Oprócz treści braliśmy pod uwagę  interpretację, strój, rekwizyty a także oryginalność prezentacji - mówi Wiesława Bochynek, przewodnicząca jury.
   
Szukamy odpowiednich tekstów, czasami zwykłą czytankę przekształ-ca się na gwarę - opowiada Bożena Lenort, nauczycielka z ZSP w Kobyli. Z piosenkami jest trudniej. Trzeba dobrać odpowiednie słowa, żeby się rymowały śpiewane w gwarze - dodaje Stanisława Kramarczyk, także z ZSP w Kobyli.
   
Jest to impreza środowiskowa - tłumaczy Joanna Krasek, polonistka z ZSP w Pogrzebieniu, organizatorka konkursu. Ma na celu pielęgnowanie gwary śląskiej oraz zintegrowanie środowiska szkolnego. Tradycję organizowania tego typu zabawy zapoczątkowała Aniela Staniczek. Najpierw konkurs rozgrywał się na poziomie szkolnym, poźniej gminnym a od tego roku impreza ma już charakter międzygminny.
   
W kategorii monolog I miejsce zdobyła Dominika Rogoś z ZSP w Pogrzebieniu, II miejsce zajął Błażej Rusok z ZSP w Pstrążnej, III miejsce - Roksana Dąbrowska i Grzegorz Kapłon z Kobyli. Jury najwyżej oceniło inscenizację w wykonaniu uczniów z Pogrzebienia, zat. „Dziad i baba”. II miejsce powędrowało do SP nr 3 w Raciborzu - Brzezia za „Bojkę o złotej rybce”, zaś III miejsce zajęli uczniowie z Kobyli za „Bojkę o przepadzitych ludziach”.
   
Także I i III miejsce w kategorii piosenka pozostało w Pogrzebieniu za wykonanie „Jest tako mało wioska” i „Tłusta gyś”. „Dziwny morał” wyśpiewany przez uczniów z Rzuchowa zajął II miejsce. Natomiast w kategorii skecz jury przyznało dwa wyróżnienia: dla uczniów z Pogrzebienia za prezentację zat: „Przy trupie sie nie klupie” oraz dla uczniów z Rzuchowa za „Dobry uczynek”.
    
Pozakonkursowo wystąpiły przedszkolaki z ZSP w Pogrzebieniu przygotowane przez nauczycielki wychowania przedszkolnego - Bogusławę Nowak, Joannę Szamarę i Teresę Strojwąs. Zaprezentowały tradycyjne śląskie piosenki, wierszyki oraz taniec koziorajka.

(A.P.)
  • Numer: 11 (621)
  • Data wydania: 09.03.04