Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

W skrócie - powiat raciborski

09.03.2004 00:00
                  

Przypominamy jeszcze raz: od 23 lutego przestało funkcjonować Ambulatorium Izby Przyjęć przy ul. Bema 5 Szpitala Rejonowego w Raciborzu. Od tej pory pacjenci przyjmowani są jedynie w Ambulatorium uruchomionym w nowej siedzibie szpitala przy ulicy Gamowskiej 3.

Delegacja powiatu raciborskiego ze starostą Henrykiem Siedlaczkiem na czele złożyła oficjalną wizytę w brytyjskim Hrabstwie Wrexham. Głównym celem wyjazdu było podpisanie umowy partnerskiej. Wrexham, obok niemieckiego Powiatu Märkischer, jest już drugim oficjalnym partnerem zagranicznym powiatu raciborskiego. Oba powiaty będą współpracować w dziedzinie oświaty, kultury, sportu, gospodarki oraz wymieniać doświadczenia samorządowe.

Do 9 kwietnia na terenie Raciborza prowadzona będzie deratyzacja. Do wyłożenia trutki w nieruchomościach mieszkalnych i użytkowych, obiektach handlowych, sklepach, magazynach, obiektach przemysłowych, fabrykach, wytwórniach i przetwórniach spożywczych, w obiektach kolejowych oraz na terenie gospodarstw rolnych zobowiązani są wszyscy właściciele, zarządcy i administratorzy tych nieruchomości.

Raciborski Urząd Stanu Cywilnego sporządził w 2003 r. 390 aktów małżeństwa w tym: 183 konkordatowych, 146 cywilnych i 61 umiejscowionych z zagranicy. Mał-żeństw było więcej niż w 2002 r. (375), ale mniej niż dwa lata wcześniej (398). Mimo to od kilku lat notuje się w Raciborzu zwiększoną liczbę związków. Jeszcze w 1996 r. było ich 329. Niestety chęć do wspólnego pożycia nie przenosi się na wzrost liczby urodzeń. Tych jest coraz mniej.

Z inicjatywy pełnomocnika starosty raciborskiego ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn Małgorzaty Burek, 4 marca w Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu, odbyło się kolejne spotkanie w ramach Forum Kobiet Powiatu Raciborskiego. Omówione zostały możliwości wykorzystania funduszy strukturalnych na rzecz równego statusu kobiet i mężczyzn oraz przygotowano ramowy plan pracy utworzonych grup problemowych: rodziny, zdrowia, awansu społecznego i kultury.

Spadła, w porównaniu do 2002 r., liczba decyzji w sprawie dodatków mieszkaniowych. Było ich 4.876, podczas gdy rok wcześniej nieco ponad 5 tys. Jest to spowodowane możliwością weryfikacji stanu majątkowego osoby ubiegającej się o to wsparcie. Eliminuje to nadużycia, do których wcześniej, niestety, dochodziło.

Szefowie obrony cywilnej w gminach i zakładach pracy oraz pracownicy bezpośrednio realizujący zadania w tym zakresie z terenu powiatu raciborskiego spotkali się 1 marca na uroczystej odprawie rocznej z okazji Święta Obrony Cywilnej. W spotkaniu uczestniczył starosta raciborski Henryk Siedlaczek, który jest szefem obrony cywilnej na szczeblu powiatowym oraz prezydent Raciborza Jan Osuchowski.

Aż 6.805 nowych dokumentów tożsamości wydał w minionym roku raciborski magistrat. To rekord. W 2002 r. było ich 4450, zaś dwa lata wcześniej 3280.

Ukazał się informator naborowy do szkół ponadgimnazjalnych w powiecie raciborskim. Dostępny jest w szkołach oraz Referacie Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa.

W 2003 roku Wydział Obywatelski Urzędu Miasta odnotował 431 wymeldowań z Raciborza w związku z wyjazdem za granicę.

Danuta Hübner, pierwszy polski komisarz w UE, będzie patronować tegorocznej edycji imprezy „Odra rzeką integracji europejskiej”. Wiadomo o tym z pisma Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej do starosty powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, który obok powiatu raciborskiego jest organizatorem przedsięwzięcia. Składają się na nie spływ pływadeł z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla oraz imprezy plenerowe. Tegoroczna, piąta już edycja spływu, odbędzie się 22 i 23 maja. Połączona zostanie z festynami w Grzegorzowicach, Turzu, Przewozie, Dziergowicach i Dniami Miasta w Kędzierzynie-Koźlu.

Muzeum w Raciborzu proponuje szkołom nową, ciekawą lekcję muzealną towarzyszącą wystawie czasowej pt. „Spoza kulis”, zorganizowanej dzięki pomocy Centrum Scenografii Polskiej Oddziałowi Muzeum Śląskiego w Katowicach. Temat lekcji obejmuje elementy historii teatru, od antycznego po barokowy, a także refleksje na temat kształtu i przestrzeni teatralnej oraz funkcji scenografii. Wystawa potrwa do końca kwietnia. Prezentuje elementy dekoracji, ręczne mechanizmy akustyczne do wywoływania różnych efektów, makiety teatrów, maski, kostiumy. Odpłatność za lekcję wynosi 1 zł. Istnieje możliwość dotykania przez uczniów eksponatów, np. zakładanie masek, oraz zaaranżowanie na prawdziwej scenie przedstawienia. Wszelkie informacje są udzielane pod numerem telefonu 415 49 01.

13 marca na deskach RCK przy ul. Chopina wystawiony zostanie spektakl teatralny pt. „Oskar I Ruth” w wykonaniu Agnieszki Matysiak i Arkadiusza Jakubika. Przedstawienie będzie towarzyszyć XLIX Ogólnopolskiemu Konkursowi Recytatorskiemu.

24 marca Raciborskie Centrum Kultury przy ul. Chopina zaprasza do bibioteki miejskiej w Opawie na wernisaż wystawy fotograficznej Bolesława Stachowa i Michała Fity pt. „Kronika wypadków prowincjonalnych”. Otwarcie o godz. 18.00.

19 kwietnia w Młodzieżowym Domu Kultury odbędzie się piąta, jubileuszowa edycja konkursu wiedzy o ziemi raciborskiej dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zaprasza wszystkich chętnych do udziału w powiatowym międzybibliotecznym konkursie plastycznym „Przygoda w literaturze”. Praca ma ilustrować postać, scenkę lub wydarzenie z jednej z lektur wymienionych w zestawie stanowiącym integralną część regulaminu konkursu. Prace w formacie od A4 do 100 x 70 cm mogą być wykonane dowolną techniką - dopuszczalną formą jest forma komiksu oraz technika komputerowa. Termin złożenia prac upływa 12 marca 2004 r. Prace można składać we wszystkich placówkach bibliotecznych powiatu raciborskiego. Regulamin wraz z zestawem lektur jest do wglądu w bibliotekach lub na stronie internetowej www.biblioteka.a4.pl . Dodatkowe informacje w Bibliotece przy ul. Kasprowicza 12 lub pod nr tel. 415 37 24 lub 415 35 88.

Dyżury radnych Rady Miasta w Raciborzu pełnione są w każdy poniedziałek w godzinach od 15.00 do 16.00 w pokoju 106 ratusza. Plan dyżurów: 22 marca - Stanisław Borowik, 29 marca - Zbigniew Ciszek, 5 kwietnia - Piotr Ćwik, 19 kwietnia - Franciszek Fleger, 26 kwietnia - Ryszard Frączek, 10 maja - Marian Gawliczek, 17 maja - Roman Gnot, 24 maja - Wiesław Jacheć, 31 maja - Tadeusz Karski, 7 czerwca - Piotr Klima.

Nowości Biblioteki Pedagogicznej w Raciborzu przy ul. Słowackiego: Śliwerski B. - Współczesne teorie i nurty wychowania; Karczmarek B., Markiewicz K. - Komunikowanie się we współczesnym świecie; Pętlewska H. - Przezwyciężanie trudności w czytaniu i pisaniu; Gaś Z. - Doskonalący się nauczyciel; Dąbrowska E., Wojciechowska-Charlak B. - Między praktyką a teorią wychowania; Aftab P. - Internet a dzieci. Uzależnienia i inne niebezpieczeństwa; Pietrzyk I. - Polityka Unii Europejskiej; Klich J. - Globalizacja, Reber A. - Słownik psychologii; Przetacznik-Gierowska M., Tyszkowa M. - Psychologia rozwoju człowieka T. 1-3.

  • Numer: 11 (621)
  • Data wydania: 09.03.04