Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Za 100 dni matura...

02.03.2004 00:00
Na kolejnym już balu studniówkowym bawili się w restauracji Rege Drink czwartoklasiści Liceum Ogólnokształcącego w Krzyżanowicach. To jedyna taka szkoła poza Raciborzem.
Z tego względu bale krzyżanowickich maturzystów są wielkim wydarzeniem w gminie i szkole. W gronie ich gości zasiedli wójt gminy Leonard Fulneczek, niegdyś dyrektor szkoły, szef Gminnego Zespołu Oświaty Kultury Sportu i Turystyki Grzegorz Utracki oraz grono pedagogiczne z dyrektor ZSO Irmgardą Bindacz i wychowawczynią Krystyną Ługowską na czele.
   
Tegoroczna zabawa rozpoczęła się tradycyjnym polonezem. Maturzyści przedstawili również krótki program artystyczny, w którym satyrycznie wspominali cztery lata zmagań w liceum w kabaretowym koncercie życzeń, żartobliwych portretach swoich nauczycieli oraz scenkach z życia szkoły wziętych. Szczególnym powodzeniem cieszył się i na gorący aplauz zasłużył występ „gości” ze słynnego moskiewskiego baletu z fragmentem „Jeziora łabędziego”. Tancerze (A. Kostrzewa, M. Sypień, A. Lasak) doskonale wykonali łabędzie pląsy. Natomiast brawurowy taniec kowbojski zaprezentowały tancerki z Dzikiego Zachodu (K. M. Pilar).
   
Potem już tylko zabawa do białego rana, ostatnie tak beztroskie chwile, bo magiczna setka do matury spędza sen z powiek i oby tylko nie zaśpiewać sobie; „znów za rok matura...”. Po balu pozostały wspomnienia, albumy i film - pięknych wspomnień czar - mówi dyrektor Irmgarda Bindacz.
   
Warto dodać, że w tym roku szkolnym piątka uczniów kl. IV LO w Krzyżanowicach zdała egzamin państwowy Zentrale Mittelstufeprüfung, uzyskując świadectwa potwierdzające dobrą ogólną znajomość języka niemieckiego. Egzamin dwustopniowy pisemny i ustny został zorganizowany przez Instytut Goethego. Pomyślnie zaliczyli go: A. Kostrzewa, M. Greiner (stypendystka Prezesa Rady Ministrów), A. Barcz, A. Hluchnik oraz M. Kamradek. Jak do tej pory jest to największa liczba uczniów krzyżanowickiego liceum, którzy zdobyli certyfikaty.
   
Poszerzeniu wiedzy i umiejętności językowych służy nachylenie liceum, a co się z tym wiąże zwiększona liczba godzin na nauczanie języków obcych. Niewątpliwie, szczególnie w czasie, kiedy znajomość języków obcych stanowi podstawę dobrego wykształcenia, a także zwiększa możliwość znalezienia pracy, absolwenci gimnazjów naszej gminy nie powinni mieć wątpliwości, jaką szkołę ponadgimnazjalną wybrać - dodaje dyrektor Bindacz.

(waw)
  • Numer: 10 (620)
  • Data wydania: 02.03.04