Wtorek, 19 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Notowania

17.02.2004 00:00
      
W ostatnią fazę wkraczają przygotowania do absorbcji środków w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, który jest jednym z sześciu programów operacyjnych wspierających realizację Narodowego Planu Rozwoju/Podstaw Wsparcia Wspólnoty na lata 2004 - 2006. ZPORR powstał przy dużym zaangażowaniu samorządów regionalnych, które na każdym etapie wielomiesięcznych prac uczestniczyły w dyskusji nad celami, priorytetami i kształtem poszczególnych działań programu. W latach 2004 - 2006 województwo śląskie otrzyma z Funduszy Strukturalnych UE kwotę 279 mln 931 tys. euro. Ilość rzeczywiście wykorzystanych środków zależeć będzie od jakości wniosków. Ostateczny rozdział w/w kwoty na finansowanie poszczególnych priorytetów i działań (17) zostanie określony przez Ministerstwo Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej, przy czym Samorząd Województwa Śląskiego postuluje by alokacja tych środków była geograficznie zróżnicowana oraz uwzględniała specyfikę potrzeb i społeczno-gospodarczą charakterystykę danego regionu. Wnioski o dotacje będą mogły składać samorządy lokalne, uczelnie, ośrodki badawczo - naukowe, organizacje pozarządowe oraz mikroprzedsiębiorstwa. Najlepsze projekty uzyskają 75 proc. dofinansowania. Wnioski o dotacje będą rozpatrywane w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego.

W okresie ostatnich 12 miesięcy Fabryka Kotłów Rafako S.A. zawarła kilka umów z firmą Babcock Borsig Power Service Steinmuller - Instandsetzung Kraftwerke (Niemcy), na łączną kwotę około 3,225 mln euro. Umowa o największej wartości wynoszącej około 1,95 mln euro została skutecznie zawarta 9 grudnia, a jej przedmiotem jest dostawa elementów ciśnieniowych kotła dla Zespołu Elektrowni Nikola Tesla Tent A5 (Serbia i Czarnogóra), w terminie do 30 kwietnia 2004 r. Maksymalna łączna wysokość kar umownych jest ograniczona do 15 proc. wartości umowy, przy czym ich zapłata w maksymalnej kwocie określonej w umowie, nie wyłącza uprawnień do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych przekraczających wysokość tych kar.

Około 400 tys. zł. będzie kosztować modernizacja skrzyżowania ulic Reymonta i Londzina w Raciborzu. W kosztach tych ma partycypować Gmina Racibórz. 9 lutego w Starostwie Powiatowym w Raciborzu odbyło się kolejne spotkanie poświęcone temu zamierzeniu. Wicedyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Jerzy Machowski przedstawił koncepcję, która zakłada przebudowę wjazdu z ulicy Londzina na Reymonta, który ma być usytuowany pod kątem prostym do głównej drogi (ul. Reymonta). Przesunięte zostanie też nieco przejście dla pieszych, a ruch na skrzyżowaniu sterowany będzie za pomocą wzbudzanej sygnalizacji świetlnej. W zależności od środków finansowych modernizacja zostanie przeprowadzona jeszcze w tym roku, albo roboty będą podzielone na dwa etapy - pierwszy w bieżącym roku, a drugi w 2005 - poinformował nas Adam Misa - rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Raciborzu.

  • Numer: 8 (618)
  • Data wydania: 17.02.04