Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Henkel

27.01.2004 00:00
Jak w każdym zakładzie chemicznym, tak i w raciborskim Henklu podstawą zapewnienia jakości produkowanych wyrobów są badania laboratoryjne. Oprócz najważniejszego laboratorium chemicznego kontroli jakości surowców i wyrobów, w zakładzie znajdują się też stanowiska do kontroli opakowań, własności użytkowych proszków do prania, własności wyrobów konkurencyjnych a także parametrów ścieków i inne.
O tym, jak gwarantuje się, że trafiające do klientów gotowe wyroby są zawsze dobre, mówi kierownik Laboratorium jakości i wdrożeń mgr Joanna Ekiert.
   
Jakość wytwarzanych u nas wyrobów bada się już w trakcie ich powstawania, na etapie surowców i półproduktów, tak, aby jak najszybciej otrzymać informacje o istotnych parametrach fizykochemicznych, mających wpływ na własności produkowanego wyrobu finalnego. Wszystkie wymagania jakościowe są opisane w specyfikacjach surowców i wyrobów, podobnie usystematyzowane są metody badań oraz częstotliwość i miejsca poboru prób do analiz. Granice tolerancji jakościowej muszą być przestrzegane. Ponieważ większość naszych wyrobów produkowana jest w sposób ciągły, w ogromnym tempie, wielkie znaczenie ma szybkość przepływu informacji o wynikach badań. Wyniki umieszczane są na bieżąco w systemie komputerowym, tak, aby również wydziały produkcyjne mogły natychmiast z nich korzystać. Są też ustalone procedury szybkiego powiadamiania o przekroczeniach dopuszczalnych tolerancji, aby minimalizować ilość wyrobu niezgodnego z wymaganiami, a co za tym idzie - minimalizować koszty przerobu nienormatywnych półproduktów.  
   
Szczegółowym i dokładnym badaniom poddaje się gotowe wyroby również po zapakowaniu, te, które trafiają do rąk naszych klientów. Badane są cechy chemiczne i fizyczne, lecz równie ważny jest wygląd, zapach oraz estetyka opakowania. Wszystkie te cechy podlegają nieustannej kontroli przez porównanie do zatwierdzonych wzorców produktu.
   
W laboratorium przeprowadza się też badania cech użytkowych wyrobów, szczególnie proszków do prania. Miedzy innymi za pomocą specjalnych, sztucznie brudzonych tkanin testowych sprawdza się stopień wyprania tkaniny w badanym proszku do prania - czyli skuteczność działania proszku w stosunku do zabrudzenia. Wyniki porównuje się zarówno z wcześniej uzyskanymi dla tego produktu, jak też z wynikami proszków konkurencyjnych.
   
Nasze laboratoria wyposażone są w bardzo nowoczesny, światowej klasy sprzęt analityczny, zgodny z wysokimi standardami firmy Henkel. Taki sam sprzęt używany jest w laboratoriach zakładowych Henkla w Europie Zachodniej. Firma nie szczędzi nakładów na nowoczesne metody zapewnienia jakości, której oczekują od nas klienci.
  • Numer: 5 (615)
  • Data wydania: 27.01.04