Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Jej wysokość matematyka

20.01.2004 00:00
Następuje renesans umysłów ścisłych w raciborskich szkołach średnich. Aż 309 tegorocznych maturzystów zdecydowało się na egzamin pisemny z tego przedmiotu.
Jednak przystępujących do części ustnej jest już trzy razy mniej. Sporą popularnością wśród maturzystów cieszy się geografia, którą pisemnie będą zdawać 183 osoby, a ustnie - 260 osób. Następnym w kolejności przedmiotem jest historia i biologia.
   
Choć obecnie w programie nauczania szkół średnich jest wiele nowożytnych języków obcych, to uczniowie wybierali głównie między językiem niemieckim i angielskim. Jednak w tej dziedzinie wielu z nich prawdopodobnie posłuży się odpowiednimi dokumentami, zwalniającymi z egzaminu. Tylko w I LO w Raciborzu aż 35 osób posiada certyfikat z języka niemieckiego (DSD II), 36 - z francuskiego (DELF), a także angielskiego (FCE). W naszej szkole są osoby, które pomimo posiadania stosownych zaświadczeń, chcą przystąpić do egzaminu maturalnego z wybranego języka obcego na normalnych zasadach - twierdzi Leszek Wyżykowski, dyrektor II LO.  Tylko 37 osób ze wszystkich raciborskich szkół średnich wybrało język francuski, a 5 - zdecydowało się na rosyjski.
   
Fizyka, chemia, informatyka i WOS znajdują się na samym końcu listy przedmiotów, wybieranych przez maturzystów. Zamyka ją czwórka uczniów z I LO. Jedna osoba wybrała historię muzyki, natomiast 3 - historię sztuki. Do egzaminu przystąpi również ok. 30 osób z poprzednich roczników, którym wcześniej, z różnych powodów,  się nie powiodło.
    
Uczniowie Technikum nr 5 przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niesłyszących i Słabosłyszących nie dokonali jeszcze ostatecznego wyboru. Maturę będą zdawać w tym samym czasie, co absolwenci szkół powszechnych i na takich samych zasadach. Różnica polega na tym, że podczas części ustnej posiłkują się językiem migowym. Wielu z naszych absolwentów kontynuuje naukę na Akademii Podlaskiej w Siedlcach, która otworzyła kierunki pedagogiczne dla osób niesłyszących - zapewnia Andrzej Lemierowski, wicedyrektor szkoły. Dodaje, że zdanie matury przez ludzi niesłyszących, to duże osiągnięcie, nieporównywalne z doświadczeniem osób pełnosprawnych. Przede wszystkim dlatego, że język migowy nie zna pojęć abstrakcyjnych, funkcjonujących np.: w literaturze.
   
Liczne koła zainteresowań, oferowane przez szkoły, np.: geograficzne, matematyczne, literackie, europeistyczne a nawet recytatorsko- teatralne czy dziennikarskie - mają pomóc uczniom w ich przygotowaniach do matury. Jednak sami zainteresowani znają mniej konwencjonalne sposoby na pomyślne przebrnięcie przez egzaminy. Czerwona bielizna na studniówce, którą później zakłada się na maturę - zgodnie twierdzą maturzystki z II LO. Chłopcy wierzą w promieniujące (zapewne od koleżanek) szczęście. Na pewno nie zetniemy włosów przed końcem roku szkolnego, żeby nie zapeszyć - zapewniają uczennice z ZSE.
   
Maturzyści najbardziej obawiają się egzaminu pisemnego z języka polskiego. Liczymy na pytania, dotyczące miłości i buntowniczej postawy młodych w różnych epokach - twierdzą Asia i Ania z II LO.
    
Studia są marzeniem wielu tegorocznych maturzystów. Z ubiegłorocznych statystyk, prowadzonych przez raciborskie licea, wynika, że aż 80 proc. absolwentów kontynuuje naukę w szkołach wyższych.

(A.P.)
  • Numer: 4 (614)
  • Data wydania: 20.01.04