Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

W sprawie etyki

13.01.2004 00:00
W nawiązaniu do notatki prasowej (Nowiny Raciborskie z dnia 06.01.2004), w której znalazł się fragment dotyczący mojej osoby: „Lekarze rodzinni, którzy protestowali w Raciborzu chcą złożyć tam skargę (Okręgowa Izba Lekarska - OIL) na miejscowego dyrektora Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego, który proponował ich pacjentom zmianę przychodni. Zarzucają mu naruszenie etyki zawodowej i brak solidarności zawodowej.”
Pragnę wyjaśnić co następuje: Jako dyrektor ZLA złożyłem akces na zebraniu wszystkich lekarzy POZ o nieskładanie oferty na świadczenia do Narodowego Funduszu Zdrowia i poinformowałem na piśmie o tym fakcie organ założycielski jakim jest Starostwo Powiatowe. Niestety na skutek okoliczności jakie zaistniały później, oferta została złożona. Przez cały czas uważałem, że protest służby zdrowia jest słuszny, gdyż nie zapewnia warunków do realizacji świadczeń. W wywiadzie dla radia Vanessa, mówiąc o zabezpieczeniu świadczeń na naszym terenie powiedziałem „pacjenci, którzy zechcą skorzystać z naszych usług będą mogli złożyć deklaracje w naszym zakładzie, aczkolwiek nie będzie to warunek konieczny udzielenia porady medycznej”. Przewodniczący Naczelnej Izby Lekarskiej Pan Konstanty Radziwiłł w wywiadzie z Kamilem Durczokiem w dniu 06.01.2004 r. podziękował lekarzom, pracownikom pogotowia, izb przyjęć (w Raciborzu pacjenci POZ byli w większości obsługiwani przez lekarzy Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego) za zdwojoną pracę w tym trudnym okresie. W Raciborzu jednak jeżeli nie może być lepiej, to może będzie inaczej lub gorzej. 35 lat pracuję z pełny oddaniem na rzecz pacjentów, wiem jak bardzo trudno pracuje się w całej służbie zdrowia i oskarżanie mnie o proponowanie pacjentom NZOZ-ów zmiany przychodni jest dla mnie przykre, krzywdzące i niezgodne z prawdą. Życzę kolegom z NZOZ-ów, którzy w słusznej sprawie walczyli z NFZ rzucając na szale swoją pracę i swoje zakłady, aby w tej walce nie pozwolili się skłócić. Jednocześnie oświadczam, że jestem gotów stanąć przed Komisją Etyki Zawodowej, jeżeli taka skarga zostanie złożona.

Stefan Maślanka Dyrektor ZLA - obecnie „SPÓŁKA CENTRUM”
  • Numer: 3 (613)
  • Data wydania: 13.01.04