Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Opłaciło się zinwestować w ekologie

01.01.2004 00:00
Pierwszą nagrodę i siedem tysięcy złotych zdobyła gmina Krzanowice w konkursie ekologicznym ogłoszonym przez Fundację Ekologiczną „Silesia”.
W konkursie „Na najlepsze rozwiązanie ograniczające niską emisję” mogły wziąć udział gminy województwa śląskiego, które prowadzą świadomą działalność na rzecz poprawy warunków środowiska na swoim terenie. Zgłaszać można było urządzenia, technologie i systemy organizacyjne. Warunkiem uczestnictwa było nadesłanie do końca sierpnia niezbędnej dokumentacji, którą oceniało jury złożone z przedstawicieli „Silesii” oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Katowic. Najważniejszym kryterium oceny była efektywność zgłoszonych projektów. Główna nagroda to siedem tysięcy złotych z przeznaczeniem na edukację ekologiczną.
   
Trofeum przypadło podraciborskiej gminie Krzanowice, która zgłosiła projekt pod nazwą „Wymiana istniejących niskowydajnych i nieekologicznych kotłów węglowych na ekologiczne źródła ciepła (kotły z paleniskiem retortowym)”. Nie posiadamy samodzielnego systemu energetycznego, w związku z tym w domkach jednorodzinnych oraz instytucjach i zakładach pracy stosowany jest indywidualny system centralnego ogrzewania. Niestety spalane jest paliwo niskiej jakości w przestarzałych urządzeniach. Instalacje ochrony środowiska są niskosprawne. Zimą występuje u nas zjawisko niskiej emisji, czyli silne zadymienie na terenach zabudowanych - mówi burmistrz Manfred Abrahamczyk.
   
Władze miejskie zdecydowały więc wydać walkę zadymieniu. Problem był jednak w tym, jak przekonać mieszkańców, by zechcieli zmodernizować swoje kotłownie. W minionym roku zaproponowano ludziom uczestnictwo w programie zbiorowej wymiany kotłów. Jego założenia są następujące: miasto zawarło umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, za pomocą ankiet znalazło chętnych do wymiany kotłów, zapewniło tzw. wkład własny z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz postarało się o dotacje i tanie preferencyjne pożyczki. Gmina wyłoniła również dostawcę urządzeń i wykonawcę robót termomodernizacyjnych. Ten skomplikowany ciąg czynności miał jedno na celu: wymiana zbiorowa miała być duża tańsza niżby to robili poszczególni mieszkańcy sami.
   
Zaplanowany na dwa lata program chwycił. Nowoczesne kotłownie z paleniskiem retortowym powstaną w sumie w stu gospodarstwach domowych, w tym w trzech domach podległych Urzędowi Miasta Jednocześnie gmina przystąpiła do wymiany kotłowni w budynkach użyteczności publicznej: w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Krzanowicach, Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bojanowie, Szkołach Podstawowych w Borucinie i Wojnowicach, Urzędzie Miejskim w Krzanowicach oraz w przedszkolach w Krzanowicach i Pietraszynie.

(waw)
  • Numer: 1 (611)
  • Data wydania: 01.01.04