Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

Święci przy drogach

01.01.2004 00:00
Wyprawa w krainę ludowej świętości proponuje raciborskie Muzeum. To jedna z najlepszych ostatnio wystaw pokazujących koloryt śląskiej ziemi minionych wieków.
Dziś tej świętobliwej ludowości na raciborskich wsiach jest coraz mniej. Odchodzi ze starymi ludźmi, znika z pokoi, czasami zdobi jakiś „antyczny pokój”, a to głównie ze względu na umiłowanie lokatora do staroci. O swoich Florianów dbają strażacy, Nepomucenów proboszczowie i samorządowcy zlecający renowację postumentów, o przydrożne krzyże zwykli, wierzący ludzie, nieraz potomkowie fundatorów. Ale jakże trudno już znaleźć chatę ze świętymi obrazami czy rzeźbami Matki Bożej, „Antoniczka”, św. Franciszka, św. Barbary i innych wielkich Kościoła katolickiego, którzy o każdej porze dnia towarzyszyli prostemu ludowi i mieszczaństwu. Wielkich, czczonych na całym świecie i czczonych lokalnie, takich jak św. Jacek dominikanin, czy św. Jan Nepomucen.
   
Święci stali się niestety niemodni. Trafili do muzealnych magazynów. Co rusz jednak ktoś zdecyduje się ich pokazać. Chwała więc Muzeum w Raciborzu, że zdobyło się na taką retrospekcję. Nie chodziło o blaski Luwru czy Ermitaża, ale bogactwo lokalnej kultury, tej z XVIII i XIX w. Bogactwo tym cenniejsze, że pochodzące z Raciborza. Jakoś stało się już tradycją, że wystawy organizowane ze zbiorów własnych są najciekawsze. Tak się stało i tym razem.
   
Ekspozycja została podzielona na dwie części. Pierwsza-etnograficzna pt. „Święci przy śląskich drogach” eksponowana jest w sali na parterze budynku przy ul. Gimnazjalnej. Można tu oglądać zabytki sztuki ludowej (rzeźba, malarstwo na szkle i płótnie, formy piernikarskie, oleodruki) prezentujące postaci świętych popularnych na Śląsku. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu, Muzeum Górnośląskiego z Bytomia, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu oraz Muzeum w Gliwicach. Druga część wystawy pt. „Atrybuty świętych”, przedstawiająca malarstwo i rzeźbę od XV - XVIII w., prezentowana jest w sali na pierwszym piętrze. Zabytki pochodzą ze zbiorów własnych Działu Sztuki Muzeum w Raciborzu.

(waw)
  • Numer: 1 (611)
  • Data wydania: 01.01.04