Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Wieści gminne

17.12.2003 00:00

Powiat

  • Rozpoczęła się przeprowadzka szpitala. Do końca tego roku przewidziane jest przeniesienie większości oddziałów z ul. Bema na Gamowską, na początek dziecięcego i wewnętrznego I. O dalszej kolejności przeprowadzek lecznica będzie informować na bieżąco. W starym budynku przy ul. Bema pozostaną jedynie oddziały obserwacyjno-zakaźny i dermatologiczny. Aby zminimalizować trudności związane z przeprowadzką oddziałów szpitalnych, dyrekcja szpitala uruchomiła specjalne numery telefonów, pod które kierować można wszelkie zapytania i uwagi dotyczące przeprowadzki: 32/ 415 74 40, 32/ 755 50 97 oraz 32/ 755 50 95. 
  • Przypominamy jeszcze raz, że od 17 listopada nie w Raciborzu, a w Wodzisławiu Śląskim przy ul. Radlińskie Chałupki 159 mieszkańcy powiatu raciborskiego mogą załatwić sprawy związane z dostawą energii elektrycznej. Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny SA z Gliwic 16 listopada zlikwidował Punkt Obsługi Klienta przy ul. 1 Maja.

Kuźnia Raciborska

  • Po Raciborzu, który generuje 60 proc. bezrobotnych w powiecie raciborskim, kolejne miejsce w tej niezbyt optymistycznej statystyce zajmuje gmina Kuźnia Raciborska (13 proc.). Podobna pod względem liczby mieszkańców gmina Krzyżanowice ma bezrobocie prawie dwukrotnie mniejsze (7 proc.).

Krzyżanowice

  • Palenie papierosów to problem wśród miejscowych uczniów, zarówno starszych jak i młodszych - wynika ze sprawozdania Gminnego Zespołu Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki, którym zajęli się radni na ostatniej sesji. Ciekawie, jak dalej czytamy, zjawisko to jest zwalczane w ZSO Krzyżanowice. O paleniu zawiadamiani są rodzice, a miłośnicy dymku kierowani do prac społecznych na terenie szkoły. Niższa jest też oczywiście ocena z zachowania. Wśród innych patologii pojawia się także alkohol oraz, już w znacznie mniejszym zakresie i poza szkołą, narkotyki. Skala tego ostatniego zjawiska jest jednak trudna do zdiagnozowania. Nauczyciele skarżą się też na coraz większą agresję.
  • Bezrobocie w gminie Krzyżanowice ma tendencję zniżkową - wynika z danych Powiatowego Urzędu Pracy. Na początku roku bez pracy było 427 osób, na koniec III kwartału 377. Bez pracy pozostaje jednak stosunkowo dużo, bo 131 osób w wieku 18-24 lat. Na zlecenie Urzędu Gminy GZOKSiT przeprowadził ankietę na temat bezrobocia wśród 59 uczniów miejscowego Liceum Ogólnokształcącego. Okazało się, że większość bezrobotnych swoje pierwsze kroki kieruje do urzędu pracy, w drugiej kolejności czyta ogłoszenia w prasie, następnie pyta znajomych. Większość jest też skłonna podjąć każdą pracę, przy czym przeszkodą w jej znalezieniu jest zazwyczaj brak odpowiednich kwalifikacji, ofert pracy oraz niskie zarobki.
  • Spośród 224 rodzin z terenu gminy objętych opieką Ośrodka Pomocy Społecznej aż 120 wychowuje dzieci. Głównym problem tych rodzin jest bezrobocie, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych oraz wielodzietność. OPS pomaga im poprzez finansowanie posiłków dla dzieci oraz zasiłki celowe na zakup żywności, odzieży i artykułów szkolnych.
  • Bardzo ciekawe wyniki przyniosła ankieta przeprowadzona wśród miejscowej młodzieży, którą pytano o ich perspektywy życiowe. 24 proc. jest zdania, że obecne szanse na sukces są mniejsze niż 10 lat temu (że lepsze uznało 21 proc.), 28 proc. jest zdania, że ma lepszą sytuację niż w młodzież w innych regionach kraju, 62 proc. jest raczej zadowolonych z życia, 47 proc. czuje się raczej dobrze jako mieszkaniec gminy Krzyżanowice (bardzo źle 3 proc.), 31 proc. chce wyjechać za granicę, a 45 proc. zamieszkać w rodzinnej miejscowości lub jak najbliżej niej, o sukcesie w znalezieniu pracy decyduje znajomość języka obcego (93 proc.), inteligencja i zdolności (47 proc.), dobry wybór zawodu (36 proc.) oraz znajomości i układy (34 proc.) a także przedsiębiorczość (24 proc.), 45 proc. chce studiować, a 41 proc. uczyć się w szkole pomaturalnej lub policealnej, o pracy za granicą myśli 21 proc. ankietowanych, obawy w związku z trudnościami w znalezieniu pracy ma 45 proc. młodzieży. Cieszy fakt, iż ponad połowa za swoje cele w życiu uznała na pierwszym miejscu zdobycie ciekawej pracy i założenie udanej rodziny. I na koniec; nikt z ankietowanych nie myśli o pracy na roli.

Krzanowice

  • Agencja Użytkowania i Poszanowania Energii wraz z Urzędem Miejskim w Krzanowicach zorganizowała, 12 grudnia, w restauracji Perła w Krzanowicach szkolenie, na którym poruszano następujące zagadnienia: regulacja rynku energetycznego a racjonalna gospodarka energetyczna w gminach - taryfikacja cen energii, planowanie energetyczne w samorządach, założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe, ustawa Termomodernizacyjna oraz zasady udzielania premii termomodernizacyjnej Banku Gospodarstwa Krajowego, program poszanowania energii dla budynku mieszkalnego, weryfikacja mocy zamówionej na bazie rzeczywistego zużycia energii przez odbiorców oraz ocena termomodernizacyjna budynków mieszkalnych jako podstawowy instrument przygotowania termomodernizacji cieplnej pojedynczych budynków jak i całych zespołów mieszkalnych.
  • 15 grudnia odbyła się sesja Rady Miejskiej, na której przyjęto przyszłoroczne stawki podatków i opłat lokalnych oraz nowy budżet.

Nędza

  • Radni przyjęli uchwałę w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami w sprawie organizacji i zakresu działania sołectw.
  • Numer: 51/52 (609/610)
  • Data wydania: 17.12.03