Poniedziałek, 18 listopada 2024

imieniny: Klaudyny, Romana, Filipiny

RSS

W świecie wierszy Tuwima

10.12.2003 00:00
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna rozstrzygnęła już konkurs prac plastycznych „Cuda i dziwy w wierszach Tuwima”. 4 grudnia w bibliotece przy ul. Kasprowicza nastąpiło ogłoszenie wyników i uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej. Uczniowie G3 przygotowali z tej okazji przedstawienie pt. „Księżniczka na ziarnku grochu” J. Ch. Andersena.
W konkursie wzięło udział prawie 400 młodych ludzi w wieku od  4 do 16 lat z Raciborza oraz z gminnych bibliotek w Krzanowicach, Borucinie, Krzyżanowicach, Tworkowie i Wojnowicach. Na szczególne wyróżnienia zasługują prace zbiorowe, które zachwyciły komisję konkursową: „Lokomotywa” przygotowana przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borucinie, „Rzepka”, „Ptasie radio” (z bibułki), „Ptasie radio” (wydzieranka), „Lokomotywa” i „Bambo” z Przedszkola nr 11. Prace te są szczególnie ciekawe, gdyż każda z nich wykonana jest inną techniką. Są to collage, wydzieranka, prace malowane farbami, drzewo z bibuły. Widać w nich niewątpliwie wielki nakład pracy, zarówno dzieci jak i opiekunów - mówi Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP.

Komisja konkursowa stworzyła odrębną kategorię, którą nazwano kategorią specjalną „profesjonalistów” - tak wielki wrażenie zrobiły prace wychowanków Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu. Prace te wyróżniają się wielką dojrzałością oraz pastelową kolorystyką.

Najczęściej ilustrowane były wiersze Tuwima: „Lokomotywa”, „Rzepka”, „Bambo”, „Ptasie radio”, „Słoń Trąbalski”, „Zosia Samosia”. Wśród oddanych prac znalazły się również ilustracje wierszy mniej znanych, jak np. „Dwa wiatry”, „Mróz” czy „Żaby łacinniczki”.

Konkurs przeprowadzany był w dwóch etapach. I - na terenie poszczególnych filii bibliotecznych i bibliotek gminnych, które były współorganizatorami imprezy. Spośród prac złożonych w tych placówkach do 20 listopada wybrano dziewięć najlepszych, które zakwalifikowały się do II etapu. Został on rozstrzygnięty 28 listopada. Jury w składzie: Maria Machowska, Elżbieta Koniecka, Janina Kilanowska i Małgorzata Szczygielska drogą eliminacji wyłoniło zwycięzców. Prace podzielono na trzy grupy wiekowe: I - do 6 lat, II - od 7 do 10 lat, III - powyżej 10 lat oraz kategorię specjalną. Przy wyborze najlepszych prac w tych trzech kategoriach brano pod uwagę: samodzielność wykonania, sposób przedstawienia sensu utworu literackiego, wyobraźnię, pomysłowość, stopień trudności techniki i staranność wykonania. W I kategorii wiekowej I nagrodę otrzymał Robert Jenda, II - Ola Pala , III - Natalia Kampka. Wyróżnienia przyznano Patrykowi Hałaczowi, Hani Karkosze i Kai Mirosław (4-latki), Asi Clebus, Dominice Klimek, Dominice Sucheckiej, Stefanii Nowak i  Denisowi Koterbie (5-6-latki).

W II kategorii wiekowej I nagrodę zdobyła Basia Smołka, dwie II równorzędne - Oktawia Dróżdż i Patrycja Zajonc. Jury wyróżniło Ewę Ciepiel, Monikę Sladek i Przemka Juzefusa.

W III kategorii wiekowej I nagrodę otrzymała Marta Bajerowska, II - Magda Orzeł i III - Dominika Zaremba. Wyróżnienia: Magda Huk, Ania Smołka i Małgorzata Staniczek.

W kategorii specjalnej I nagrodę jury przyznało Krzysztofowi Jęckowi, II - Dawidowi Kawałkowi, III - Paulinie Jakubowskiej. Wyróżnienia zdobyli: Szymon Ziółkowski, Krzysztof Luka, Krystian Wasiak i Kinga Pawlas.

Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Księgarnię „Sowa” Dariusza Biela.

Ewa Halewska
  • Numer: 50 (609)
  • Data wydania: 10.12.03