W skrócie - powiat raciborski
- Dziesięć raciborskich szkół - wszystkie gimnazja oraz SP 1, 2, 11, 13 oraz 18 wzięło udział w akcji Gazety Wyborczej i zdobyło tytuł „Szkoła z klasą”. Zadaniem akcji było wprowadzenie w polskich szkołach nowego sposobu myślenia o oświacie, promowanie zasad wspierających nowoczesną, efektywną edukację, podnoszenie jej poziomu, a także oddziaływanie na poprawę kultury wychowawczej oraz ożywienie współ-pracy szkół z ich bliższą i dalszą okolicą oraz środowiskiem lokalnym. Program „Szkoły z klasą” opiera się na sześciu zasadach mądrej szkoły, przyjaznej uczniom, nauczycielom i rodzicom. Szkoła biorąca udział w programie powinna była wybrać i zrealizować sześć zadań - po jednym do każdej zasady. Honorowy patronat nad akcją objął prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, który w liście do szkół napisał m.in.: „Polska odrabia dystans do państw wysoko rozwiniętych. Jest to między innymi Waszą, drodzy Państwo - dyrektorzy i nauczyciele - zasługą. To jednak, czy wśród rodziny krajów europejskich Polska będzie liczącym się państwem, zależy od nas wszystkich. Mam nadzieję, że każda placówka oświatowa będzie pretendowała do miana „Szkoły z klasą”. Program „Szkoły z klasą” przygotowała Gazeta Wyborcza, fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz portal gazeta.pl.
- Na ulicach miasta widać już przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Magistrat zlecił w tym roku przygotowanie nowej aranżacji. Na ulicach pojawi się więcej świetlnych ozdób. Montaż girlandów już się rozpoczął.
- Na rynku księgarskim ukazała się już nowa książka Grzegorza Wawocznego pt. „Tajemnice ziemi raciborskiej”.
- Prezydent Jan Osuchowski prowadzi intensywne działania na rzecz przeniesienia raciborskiego Oddziału Archiwum Państwowego w Katowicach do budynku przy ul. Solnej, w którym znajdowało się niedawno przedszkole, a przed wojną klasztor szarytek. Obiekt jest własnością miasta. Jego udostępnienie warunkuje pozostawienie zbiorów archiwalnych w Raciborzu. Jak się dowiedzieliśmy, starania władz miasta zakończą się prawdopodobnie sukcesem.
- 24 listopada w Starostwie Powiatowym odbyło się posiedzenie Komitetu Odbudowy Zamku Piastowskiego w Raciborzu.
- Powiatowy Punkt Doradztwa Metodycznego w Raciborzu posiada swoją siedzibę przy Zespole Szkół Budowlanych, ulica Wileńska 6. Doradcy metodyczni zapraszają wszystkich nauczycieli do korzystania z bogatej oferty warsztatów, szkoleń oraz konsultacji i porad metodyczno - pedagogicznych. Dyżury doradców metodycznych są codziennie w godzinach przed i popołudniowych.
- Od nowego roku Racibórz nie będzie miał sądu grodzkiego, wydającego orzeczenia w sprawach o wykroczenia. Zajmować się nimi będą sędziowe Wydziału Karnego Sądu Rejonowego.
- Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych (CRIS) w Rybniku informuje wszystkich przedstawicieli organizacji pozarządowych (stowarzyszeń, fundacji) jak również innych grup formalnych i nieformalnych, iż uruchomione zostały bezpłatne konsultacje ze specjalistami branżowymi. Zadaniem pełniących dyżur fachowców jest przede wszystkim wszechstronna informacja i pomoc organizacjom, które mają problemy związane np. z pozyskiwaniem funduszy zewnętrznych (grantów) czy też z pozyskaniem partnera do projektu. Od specjalisty można dowiedzieć się także, z jakich aktualnie akcji grantowych może skorzystać dana organizacja, jak należy prawidłowo wypełniać wnioski o dotację, jak konstruować budżet i harmonogram projektu itd. Dyżury specjalistów są pełnione od poniedziałku do piątku w siedzibie CRIS-u tj. w Rybniku przy ulicy J.F. Białych 7 - według poniższego harmonogramu: poniedziałek - rozwój lokalny i regionalny, integracja europejska, młodzież, rynek pracy, polityka społeczna, współpraca z samorządem, 15:30-17:30; wtorek - sport, młodzież , org. kobiece, finanse organizacji, współpraca z samorządem, 15:30-17:30; środa - rozwój lokalny i regionalny, edukacja, młodzież, polityka społeczna, org. kobiece, 16:00-18:00; czwartek - finanse i aspekty prawne organizacji, od 13:00; piątek - pożytek publiczny, aspekty prawne organizacji, finanse, sport, samorząd, obszary wiejskie, integracja europejska, 13:15-15:15; codziennie - kultura i sztuka, edukacja, młodzież, 9:00-17:00. Poza powyżej przedstawioną tematyką można stale uzyskiwać kompleksowe informacje o funkcjonowaniu organizacji pozarządowych w naszym regionie o akcjach grantowych etc. CRIS służy pomocą również tym, którzy planują założyć własną organizację i chcą dowiedzieć się czegoś na temat możliwości jej funkcjonowania oraz pozyskiwania funduszy na działalność. Szczegółowe informacje i kontakt z poszczególnymi specjalistami można uzyskać pod numerem telefonu (032) 739 55 12 codziennie od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00-17.00 - wszelkie pytania można kierować także na adres e-mail: cris@cris.org.pl. Zapraszamy również na stronę internetową CRIS-u www.cris.org.pl, gdzie można dowiedzieć się czegoś ciekawego o dotychczasowej działalności tej organizacji i ludziach, którzy stanowią jej potencjał.
- Oddział Muzyczny Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu organizuje plebiscyt „Płyta rok 2003”. Ankiety dla użytkowników zapisanych w Oddziale Muzycznym będą dostępne w Bibliotece przy ul. Kasprowicza 12 od 1 grudnia. Wśród głosujących zostaną rozlosowane nagrody.
- Powiat nie chce prowadzić Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kuźni Raciborskiej i Młodzieżowego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rudach. Rada Powiatu przyjęła na ostatniej sesji uchwałę w sprawie przekazania tych placówek marszał-kowi województwa. To początek procesu, który, jak chce zarząd powiatu, ma się zakończyć przejęciem utrzymania tych szkół na garnuszek władz wojewódzkich. Nie oznacza to w żadnym przypadku ich likwidacji. Powiat raciborski otrzymuje zbyt małą subwencję oświatową z budżetu państwa. Utrzymanie placówek specjalnych jest zaś niezwykle kosztowne. Obecnie odbywa się kosztem innych szkół ponadgimnazjalnych podległych Starostwu.
- Cotygodniowe dyżury kontynuują radni Rady Powiatu. Mieszkańcy powiatu mają okazję spotkać się z nimi w każdy czwartek, w godz. od 15.00 do 16.00. Ponadto w każdy poniedziałek odbywają się dyżury Prezydium Rady Powiatu, w godz. od 9.00 do 10.00. Miejscem dyżurów jest Biuro Rady pok. nr 23 w Starostwie przy ul. Klasztornej 6. Harmonogram: 4 grudnia - Małgorzata Burek, 11 grudnia - Dorota Lachowicz.
- 3 grudnia, w Starostwie Powiatowym odbędzie się I Powiatowe Spotkanie Kobiet pod hasłem „Gender mainstreaming na Śląsku”. Przedsięwzięcie zorganizowane z inicjatywy Pełnomocnika Wojewody Śląskiego ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn oraz Starosty Powiatowego rozpocznie się o godz. 12.00. W programie spotkania przewidziano powitanie gości przez Małgorzatę Burek - wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Raciborskiego oraz wystąpienia starosty Henryka Siedlaczka, senator RP Krystyny Doktorowicz oraz Doroty Stasikowskiej-Woźniak - Pełnomocnika Wojewody Śląskiego ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn.
Najnowsze komentarze