Poniedziałek, 6 maja 2024

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Bez szkoleń ani rusz

03.12.2003 00:00
Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Raciborzu uznaje za udaną kampanię informacyjno-szkoleniowa dla rolników w powiecie raciborskim, którzy mogą się starać o dopłaty ze środków UE, ale nadal chce poszerzać ich wiedzę.
Przed masową akcją szkoleniową przygotowano osoby i instytucje mające wspomagać rolników przy wypeł-nianiu wniosków niezbędnych do uzyskania dopłat do gruntów użytkowanych rolniczo. Na wniosek Regionalnego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Rolniczych w Katowicach 5 listopada zorganizowaliśmy w Ustroniu szkolenie dla głównych księgowych Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych województwa śląskiego - mówi Henryk Panek, kierownik biura ARiMR w Raciborzu, który prowadził szkolenie.

6 listopada z inicjatywy Starostwa, w sali narad urzędu powiatowego odbyło się szkolenie dla pracowników jednostek samorządowych powiatu raciborskiego oraz instytucji współpracujących na rzecz rolnictwa. Omówiono zasady Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich a także zasady wypełniania wniosku o wpis do ewidencji producentów oraz wniosku o przyznanie płatności obszarowych.

Zgodnie z ustalonym harmonogramem trwa akcja szkoleń dla rolników. W powiecie raciborskim odbędzie się ich w sumie 86. Zorganizowane zostaną w każdej miejscowości. Pierwsze odbyły się już listopada w Markowicach oraz w Makowie. W Markowicach szkolenie odbyło się w salce katechetycznej, zaś w spotkaniu uczestniczył ksiądz infułat Marian Żagan - proboszcz tamtejszej parafii. Następnie ksiądz zachęcił uczestników do rozpoczęcia „pożytecznego dzieła”. Taka zachęta ze strony Kościoła katolickiego bardzo pomaga w edukacji rolników.

Spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem rolników. Najczęściej zadawane pytania to: jak ustanowić peł-nomocnika właściciela przebywającego czasowo lub na stałe za granicą, co zrobić w przypadku zmiany użytkownika gruntów, by otrzymać dopłaty, jaki jest związek między rejestracją zwierząt i otrzymaniem dopłat obszarowych czy jak postępować jeżeli nie uregulowane są sprawy własnościowe gospodarstwa - mówi Henryk Panek.

ARiMR przypomina, że dopłaty należą się wszystkim użytkownikom gruntów o powierzchni pow. 1 ha użytków rolnych i wielkości działek rolnych pow. 0,1 ha. Informacje  można uzyskać w sołectwach i urzędach gmin. Ukażą się też w grudniowym wydaniu Agro-Ekspresu - Raciborskiego Informatora Rolniczego.

(w)
  • Numer: 49 (608)
  • Data wydania: 03.12.03