Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Radosne biesiadowanie

26.11.2003 00:00
Dawno już na scenie sali widowiskowej Raciborskiego Domu Kultury nie było tak gwarno, wesoło i kolorowo. IV już w tym roku Biesiada Śląska Szkół Specjalnych „Bajtel Gala”, która odbyła się 20 listopada, okazała się być świętem radości, jednoczącym ludzi.
Prawie wszystkie miejsca na sali i na balkonie zostały zajęte przez rozradowaną publiczność. Widowisko było utrzymane w konwencji śląskiej biesiady weselnej. Wykonawcy prezentowali taniec oraz, posługując się śląską gwarą, śpiew, humor, znane przyśpiewki i gawędy ludowe. Piękne były ich stroje folklorystyczne - nawiązujące swym krojem do minionych czasów. Na rozpoczęcie imprezy zaproszonym gościom przypięte zostały okolicznościowe emblematy i wręczone chleby weselne. Niektórzy z nich zostali później wciągnięci do wspólnej zabawy na scenie, a wszyscy poczęstowani śląskim kołoczem weselnym i kawą. Scenariusz składał się z kilku głównych części - zrękowin, wesela, oczepin, występów gości weselnych. Przewidywał prawie czterdzieści punktów. Wystąpiło około 250 wykonawców. Widowisko trwało niecałe trzy godziny. „Co kto może to pokoże” - z takiego założenia wyszli uczestnicy Bajtel Gali, wykorzystując swoje umiejętności wokalne, taneczne, aktorskie i recytatorskie. Jako pierwsi wystąpili gospodarze imprezy - uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych. W przedstawieniu wzięli udział również: Przedszkole integracyjne nr 24, SP 1, OSWNiS, Zespół Szkół Nr 2 w Mikołowie, ZSS im. Weroniki Sherborne z Czerwionki-Leszczyn, ZSS nr 7 w Rybniku, Internat ZSS nr 7 w Rybniku, SOSW z Rud, ZSS przy Ośrodku Leczniczo-Wychowawczym dla Dzieci w Orzeszu-Zawiści, DPS w Krzyżanowicach i WTZ w Raciborzu. Wykonawcy zostali przygotowani przez Aleksandrę Orłowską i Iwonę Pardon-Chojecką (ZSS Racibórz), Aleksandrę Wawoczny, Teresę Fijałkowską, Halinę Król i Katarzynę Świerczek (P 24), Barbarę Śmieję, Grażynę Hończak, Jolantę Zacharko i Krystynę Deptułę (SP 1), Barbarę Fabian-Kittel i Karinę Pleszkę (OSWNiS Racibórz), Bożenę Kolanek, Grażynę Boczkowską i Iwonę Bator (Zespół Szkół nr 2 w Mikołowie), Beatę Frycz (ZSS z Czerwionki-Leszczyn), Ewę Marcol i Aleksandrę Buglę (ZSS nr 7 w Rybniku), Jerzego Kleczkę i Monikę Walas (SOSW z Rud), Iwonę Szmajduch i Annę Kurpas (ZSS przy Ośrodku Leczniczo-Wychowawczym dla Dzieci w Orzeszu-Zawiści), Sylwię Czernik i Justynę Wasilewską (DPS Krzyżanowice) oraz Gracjana Humeniuka i Katarzynę Morgaś (WZT Racibórz).

Organizatorów wsparł PFRON, Starostwo Powiatowe, Towarzystwo Pomocy Dzieciom Upośledzonym w Raciborzu oraz wielu ofiarodawców z naszego miasta. Koordynatorem całości była Hanna Nitefor. Opracowaniem choreografii zajęły się Aleksandra Orłowska i Ewa Orłowska, a oprawą muzyczną Iwona Pardon-Chojecka, Małgorzata Kominek, Wanda Korotusz i Leon Ryszka. Piękne stroje ludowe pochodziły z MDK i DK „Strzecha” oraz ZSS - wiele zostało uszytych przez nauczycieli i rodziców uczniów. Duży wkład w ich przygotowanie wniosła Aleksandra Orłowska.

Ewa Halewska
  • Numer: 48 (607)
  • Data wydania: 26.11.03