Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Klub-net

26.11.2003 00:00
W Gimnazjum Nr 5 realizowane są projekty międzynarodowe w ramach drugiej edycji programu klub-net.
Klub-net to trójstronny program dotyczący współpracy międzynarodowej klubów uczniowskich z Polski, Czech i Niemiec. Jest wspólnym przedsięwzięciem Niemieckiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży, Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, które połączyły swoje wysiłki z inicjatywy Fundacji im. Roberta Boscha.

Koordynatorem programu jest Arek Brzeziński z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży z Warszawy. Wystąpił do Raciborskiego Funduszu Lokalnego z propozycją utworzenia Klubu Uczniowskiego na terenie Raciborza. Raciborski Fundusz Lokalny wystąpił z tą propozycją do wszystkich szkół raciborskich.  Odpowiedziało na nią G5, które zostało zgłoszone do projektu.

W tym roku odbywa się jego druga edycja, do realizacji projektów zakwalifikowano tylko pięć szkół z całej Polski. Nasze gimnazjum złożyło swój projekt i zostało zakwalifikowane. Tak więc znaleźliśmy się jako jedyne gimnazjum wyróżnione do współpracy międzynarodowej. Nasza młodzież ma w tej dziedzinie znaczne doświadczenia, gdyż w ciągu minionych trzech latach realizowała program współpracy międzynarodowej Socrates Comenius - tłumaczą koordynatorki - Joanna Nowak i Zuzanna Bednarska.

Obecnie klub „Enigma” składa się z osiemnastu wolontariuszy. Niedawno odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Klubu. Prezesem została uczennica kl.IIIc - Magda Piasecka, zastępcą - Tomek Zając, liderem współpracy międzynarodowej - Kasia Omiecińska, sekretarzem - Kamila Skrok.

Młodzież zaangażowała się w pracę klubu i zamierza wykonać wiele zadań, które sobie wytyczyła tj. akcje charytatywne, realizację projektu na temat spędzania przez młodzież raciborską czasu wolnego, nawiązanie ścisłej współpracy z klubami z innych państw i wymianę informacji drogą internetową.

W dniach od 22- 25 września delegacja uczniów z Gimnazjum Nr 5 i II Liceum przebywała na seminarium szkoleniowym w Konstancinie koło Warszawy. Szkolenie ułatwiło młodzieży prowadzenie codzienne klubu oraz zachęciło do pracy wolontariusza.

Drugie spotkanie szkoleniowe odbyło się na szczeblu międzynarodowym w Łężycach k/Kłodzka w dniach 2-8 listopada. Na seminarium obecni byli przedstawiciele z klubów z Niemiec, Czech i Polski. Z naszego klubu wzięli udział Kasia Omiecińska i Andrzej Bryk wraz z opiekunem - Joanną Nowak. Młodzież wypracowała temat projektu międzynarodowego: „Poznanie kultury regionów - multimedialna wystawa”.

E.Wa
  • Numer: 48 (607)
  • Data wydania: 26.11.03