Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Prawo dla każdego

12.11.2003 00:00
Wartość okularów korygujących bez podatku

W ostatnich miesiącach wielu naszych pracowników w wyniku badań profilaktycznych ma stwierdzone systematyczne pogarszanie się wzroku w związku z pracą przy komputerach. Lekarz zalecił im korzystanie z okularów korekcyjnych. Czy w sytuacji, gdy zakupimy je dla naszych pracowników, to trzeba będzie doliczyć ich wartość do przychodów poszczególnych pracowników? - czytelnik

Nie, nie ma takiej potrzeby. W myśl postanowień art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra, a także ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, za używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego oraz wartość otrzymanych przez pracowników bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do otrzymania na ich podstawie napojów bezalkoholowych oraz artykułów spożywczych w przypadku, gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków i napojów bezalkoholowych.

Z kolei zgodnie z treścią par. 8 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. nr 148, poz. 973) pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną, w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Dotyczy to także okularów korygujących wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

W związku z tym można stwierdzić, że w przypadku opisanym w liście wartość zakupionych okularów korygujących wzrok poniesiona przez pracodawcę na rzecz pracującego przy komputerze pracownika, który zgodnie z zaleceniem lekarza ma potrzebę stosowania tego rodzaju okularów podczas pracy, nie stanowi jego przychodu podlegającego opodatkowaniu, lecz mieści się w zakresie zwolnień określonych w art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Izabela Zaniewska
„Gazeta Prawna”
  • Numer: 46 (605)
  • Data wydania: 12.11.03