W skrócie - powiat raciborski
- 12 listopada o godz. 14.00, w sali kolumnowej Urzędu Miasta, odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta. W programie uchwały w sprawie odmowy stwierdzenia wygaśnięcia mandatów radnych Tadeusza Wojnara oraz Marii Wiechy.
- 43-letni Robert Różewski, politolog o specjalności administracja publiczna, były funkcjonariusz Śląskiego Oddziału Straży Granicznej (1978-1998) został nowym szefem Miejskiego Inspektoratu Obrony Cywilnej w Urzędzie Miasta. Zastąpił na tym stanowisku Waldemara Tańskiego, który odszedł z magistratu do innego urzędu. Różewski został wybrany spośród trzech kandydatów. Przeszedł szkolenie w zakresie zarządzania w stanach zagrożenia i doskonalenia systemem obrony cywilnej.
- Starostwo Powiatowe w Raciborzu przypomina, że od 3 listopada sprawy paszportowe i pozostałe sprawy obywatelskie klienci Starostwa będą załatwiać w budynku przy placu Okrzei 4a w Raciborzu (siedziba Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Raciborzu). Nie zmieniają się godziny przyjmowania klientów, którzy mogą załatwiać sprawy obywatelskie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30. Natomiast Biuro Paszportowe czynne jest również od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30, a w czwartki od godz. 9.00 do 17.00. Sprawy związane z komunikacją i transportem, paszportami i inne sprawy obywatelskie należą do najczęściej załatwianych przez mieszkańców powiatu raciborskiego. Stąd, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, Starostwo Powiatowe w Raciborzu postanowiło zlokalizować te komórki organizacyjne w jednym budynku, przy placu Okrzei 4a - brzmi oficjalny komunikat.
- Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu zaprasza uczniów szkół podstawowych, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności sceniczne do nowego koła zainteresowań „Teatrzyk znany i nieznany”. W programie zajęć nie tylko gra aktorska, ale także tworzenie kostiumów, scenografii i innych elementów scenicznych oraz występy przed publicznością. Zajęcia odbywają się w poniedziałek od godz. 15.00 do 16.30 i od 16.35 do 18.05 oraz w środę od godz. 15.00 do 16.30 i od 16.35 do 18.05.
- 28 listopada o godzinie 17.00 w budynku ekspozycyjnym Muzeum przy ul. Gimnazjalnej 1 nastąpi otwarcie wystawy na temat świętych, tym razem jednak, co jest nowością, składającej się z dwóch odrębnych części. Pierwsza część etnograficzna pt. „Święci przy śląskich drogach” eksponowana będzie w sali na parterze. Będzie tu można oglądać zabytki sztuki ludowej (rzeźba, malarstwo na szkle i płótnie, formy piernikarskie, oleodruki) prezentujące postaci świętych popularnych na Śląsku. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu oraz Muzeum w Gliwicach. Druga część wystawy pt. „Atrybuty świętych”, przedstawiająca malarstwo i rzeźbę od XV - XVIII w., prezentowana będzie w sali na pierwszym piętrze. Zabytki pochodzą ze zbiorów własnych Działu Sztuki Muzeum w Raciborzu. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie koncert w wykonaniu Klaudii Romek (sopran), Brygidy Tomali (fortepian) pt. „Kilka rzeczy pięknych o świętych”.
- Dzień bezpłatnych diagnoz logopedycznych i konsultacji psychologiczno-pedagogicznych organizuje w sobotę, 15 listopada, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Raciborzu. W tym dniu wszyscy zainteresowani konsultacją i sprawdzeniem mowy oraz rozmową z psychologiem lub pedagogiem na temat problemów dziecka mogą odwiedzić Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Raciborzu przy ul. Jana 14 (Ostróg). Porady udzielane będą bezpłatnie w godzinach od 10.00 do 14.00. Bliższe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 32/415 35 47.
- Konferencja poświęcona zmianom w systemie finansowania oświaty w Polsce odbyła się 7 listopada w Lublińcu. Organizatorem spotkania z udziałem przedstawicieli rządu, samorządów i parlamentarzystów był Śląski Związek Gmin i Powiatów. W konferencji udział wziął etatowy członek zarządu powiatu raciborskiego Jerzy Wziontek.
- Nowości Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej filia w Raciborzu przy ul. Słowackiego: Pachociński R. - Zarys pedagogiki porównawczej, Technologia a oświata oraz Andragogika w wymiarze międzynarodowym; Edukacja dorosłych w perspektywie integrowania się Europy (red. Zdzisław Wołk); Wprowadzenie do andragogiki (red. T. Wujek); Sieroctwo społeczne i jego kompensacja (red. Marek Heine oraz Grażyna Gajewska); Hoffmann B. - Surdopedagogika w teorii i praktyce; Cytowska B. - Drogi edukacyjne dzieci niepełnosprawnych intelektualnie; Stankiewicz L. - Zrozumieć bezdomność; Aktywizacja społeczności lokalnych w procesie integracji europejskiej (red. Z. Wołk); Pedagogika wobec przemian i reform oświatowych (red. G. Miłkowska-Olejniczak); Dąbrowski Z., Kulpiński F. - Pedagogika opiekuńcza. Historia, teoria, terminologia; Pielachowski J. - Trzy razy szkoła. Uczniowie-nauczyciele-organizacja oraz Sto praw szkoły; Komorowski T. - Prawo w praktyce oświatowej.
- Cotygodniowe dyżury kontynuują radni Rady Powiatu. Mieszkańcy powiatu mają okazję spotkać się z nimi w każdy czwartek, w godz. od 15.00 do 16.00. Ponadto w każdy poniedziałek odbywają się dyżury Prezydium Rady Powiatu, w godz. od 9.00 do 10.00. Miejscem dyżurów jest Biuro Rady pok. nr 23 w Starostwie przy ul. Klasztornej 6. Harmonogram: 13 listopada - Grzegorz Utracki, 20 listopada - Ryszard Winiarski, 27 listopada - Norbert Mika, 4 grudnia - Małgorzata Burek, 11 grudnia - Dorota Lachowicz.
- Swoje dyżury mają też radni miejscy. Odbywają się one w każdy poniedziałek od godz. 15.00 do 16.00 w pokoju nr 106 Urzędu Miasta. Kolejne odbędą się: 17 listopada - Marian Gawliczek, 24 listopada - Roman Gnot, 1 grudnia - Wiesław Jacheć, 8 grudnia - Tadeusz Karski, 15 grudnia - Piotr Klima, 22 grudnia - Krystyna Klimaszewska.
- Na konferencję pt. „Agresja w szkole - nie udawajmy, że jej nie ma” 10 grudnia zaprasza Szkoła Podstawowa nr 11 im. KEN. Organizowana jest z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.
- Do 17 listopada Zarząd Wojewódzki DFK przyjmuje zgłoszenia uczniów i studentów do udziału w II Dyktandzie Języka Niemieckiego 2003. Informacje Doris Gorgosch, tel. 415 51 18.
- 16 listopada w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Stalmacha odbędzie się podsumowanie IX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. „Barwy Jesieni”. Początek o godz. 16.00.
- 16 listopada o godz. 16.00 w restauracji Art Cafe odbędzie się wernisaż grafiki Edyty Siegmund. Wstęp jest bezpłatny. Wystawę będzie można oglądać do 7 grudnia.
Najnowsze komentarze