Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Prawo dla każdego

05.11.2003 00:00

Zmiana nazwiska 
W trakcie studiów

Na ostatnim roku studiów wyszłam za mąż i zmieniłam nazwisko. Czy dyplom ukończenia uczelni będzie wystawiony na nowe czy na stare nazwisko?

Dyplom ukończenia studiów będzie wystawiony na nowe nazwisko, jeżeli poinformowała pani o tym fakcie dziekanat i dostarczyła odpis aktu małżeństwa. Natomiast nie zmienia się imienia lub nazwiska absolwenta w jego dyplomie i dokumentach dokumentujących przebieg studiów, jeżeli zmiana tych danych nastąpiła po ukończeniu studiów.

Po ukończeniu studiów wydanie dyplomu na nowe imię i nazwisko jest możliwe tylko wówczas, gdy zmiana tych danych nastąpiła na podstawie decyzji administracyjnej lub orzeczenia sądu wydanego w postępowaniu w sprawie zmiany płci. W takim przypadku po zwrocie dyplomu, wystawionego na poprzednie imię i nazwisko wydawany jest nowy dokument, a jeżeli nie jest możliwe wystawienie nowego dyplomu - jego duplikat (par. 11 rozporządzenia w sprawie dokumentacji przebiegu studiów; patrz podstawa prawna).

Ponadto jeżeli zmiana imienia lub nazwiska nastąpiła przed ukończeniem studiów, dokumenty dokumentujące przebieg studiów (np. protokoły egzaminacyjne, karty egzaminacyjne), z wyjątkiem indeksu, wystawiane są na nowe imię lub nazwisko. Natomiast w indeksie dotychczasowe imię lub nazwisko zostanie przekreślone i nad nim wpisane nowe kolorem czerwonym z adnotacją informującą o dacie zmiany nazwiska (i imienia) poświadczoną podpisem dziekana lub osoby upoważnionej do podpisywania indeksów.

Nowe imię lub nazwisko może być wpisane na podstawie odpisu aktu małżeństwa, decyzji administracyjnej o zmianie imienia lub nazwiska albo orzeczenia sądu. Do dokumentacji przebiegu studiów zalicza się pracę dyplomową, której jeden egzemplarz wraz z teczką osobową studenta przechowuje się w archiwum uczelni.

Iwona Sawicka
„Gazeta Prawna”

Kodeks pracy
Specjaliści bhp w zakładzie
- służby pod ochroną


Pracownik służby bhp będzie miał ustawowo zagwarantowaną ochronę. W nowelizowanym kodeksie pracy pojawi się przepis, zgodnie z którym osoba ta nie może ponosić niekorzystnych następstw z racji wykonywania swoich zadań.

Ta ochrona ma także objąć pracownika, któremu zostaną powierzone zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy.

  • Numer: 45 (604)
  • Data wydania: 05.11.03