Wtorek, 21 maja 2024

imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

RSS

Wieści gminne

22.10.2003 00:00

Do 24 października potrwają kolejne V Raciborskie Dni Zdrowia organizowane przez Medyczne Studium Zawodowe oraz Raciborskie Stowarzyszenie Diabetyków. Tym razem hasłem przewodnim jest „Nie łam się - profilaktyka schorzeń układu kostnego”. Bezpłatne badania, konsultacje, zajęcia warsztatowe i wykłady odbywają się w budynki przy ul. Warszawskiej 9. Szczegóły wewnątrz numeru.

Dwa programy profilaktyczne badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka, finansowane przez Ministerstwo Zdrowia, realizuje Szpital Rejonowy w Raciborzu dla wszystkich mieszkanek powiatu. Do skorzystania z nich lecznica zaprasza kobiety w wieku od 30 do 59 lat. Badania te są całkowicie bezpłatne, finansowane przez Ministerstwo Zdrowia. Badanie cytologiczne szyjki macicy polega na pobraniu z niej komórek, które są następnie oceniane pod mikroskopem. Celem takiego badania jest wykrycie raka szyjki macicy w takim stadium, gdy nie daje on jeszcze żadnych objawów, a więc jest w 100 proc. uleczalny. Badaniem tym można wykryć również inne choroby, jak np. nadżerkę szyjki macicy, której wyleczenie zapobiega wystąpieniu nowotworów narządów płciowych. Badanie to jest całkowicie bezpieczne i wykonywane w warunkach pełnej intymności. Drugie specjalistyczne badanie przeprowadzane jest w ramach „Programu badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka piersi”. Z tego rodzaju badań mogą skorzystać panie w wieku od 50 do 59 lat. Badania te są również bezpłatne, finansowane przez Ministerstwo Zdrowia. Badanie mammograficzne przeprowadzone jest przez wysokowyspecjalizowany personel, nowoczesnym aparatem mammograficznym w nowych pomieszczeniach Zakładu Diagnostyki przy ul. Gamowskiej 3 w Raciborzu. Profilaktyczne badania przesiewowe można przeprowadzić codziennie w godzinach od 7.00 do 16.00. Rejestracja oraz wszelkie informacje udzielane są pod numerem telefonu 755 51 82. Szpital przypomina, że programy te dostępne są dla kobiet z całej Polski, a badania przeprowadzane są w krótkich terminach.""

Rudy

  • Jeszcze do końca października w pocysterskim zespole klasztorno-pałacowym można oglądać wystawę pt. „Ślązacy XX w.”. Przypomnijmy, że to już kolejna w tym roku propozycja wystawiennicza rudzkiego zespołu, która została zorganizowana we współpracy z rybnickim Klubem Inteligencji Katolickiej. Pokazuje ona - na fotografiach i kopiach dokumentów - sławne postacie naszego regionu, księży Emila Szramka i Józefa Czempiela oraz Franciszka Blachnickiego i Konrada Szwedę. Dwóch pierwszych zostało już wyniesionych na ołtarze.

Nędza

  • Wójt gminy przypomina, że zmieniły się godziny pracy Urzędu Gminy w Nędzy. Czynny jest teraz w poniedziałek od 7.30 do 17.00, w piątki od 7.30 do 14.00, zaś w pozostałe dni od 7.30 do 15.30.

Kuźnia Raciborska

  • Ponad 202 tys. zł wydała w tym roku gmina na remonty w podległych sobie placówkach oświatowych. Jak sygnalizuje Miejski Zespół Oświaty potrzeby są znacznie większe.
  • Z 1293 w roku szkolnym 2003/2004 do 988 w roku szkolnym 2009/2010 spadnie liczba uczniów w szkołach podstawowych i gimnazjach prowadzonych przez gminę Kuźnia Raciborska. Duże straty „osobowe” poniesie szkoła w Turzu, która najprawdopodobniej zostanie zlikwidowana. Z czterech do trzech spadnie liczba oddziałów w Gimnazjum w Kuźni Raciborskiej. 
  • 11 października odbyły się uroczyste obchody 100-lecia kościoła p.w. Św. Magdaleny w Kuźni Raciborskiej.

Pietrowice Wielkie

  • Od 1 września uległ zmianie system funkcjonowania gminnej oświaty. Utworzono jedne Gimnazjum z siedzibą w Pietrowicach Wielkich - po likwidacji jego filii w Pawłowie i Krowiarkach,  dokonano likwidacji Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Cyprzanowie, przekształconego w filię podstawówki oraz przedszkola Pietrowice Wielkie. Nastąpiła też likwidacja przedszkoli w Pawłowie i Krowiarkach z równoczesnym przeniesieniem obiektów do tamtejszych szkół podstawowych - oraz likwidacja Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Makowie (pozostało w dotychczasowym obiekcie jedynie przedszkole). Większość uczniów dojeżdża w związku ze zmianami do nowych placówek autobusami. 
  • Rada Gminy podjęła decyzję co do zabezpieczenia środków finansowych na przeprowadzenie w gminie inwestycji w roku 2004, m.in. przebudowę drogi gminnej ul. Wyzwolenia w stolicy gminy oraz modernizację sieci wodociągowej, obejmującej ulice Parkową i Fabryczną. Inwestycje te mają być dofinansowane za pośrednictwem europejskiego programu SAPARD. Na sesji zwołanej 25 września radni podjęli dwie uchwały modyfikujące wcześniejsze ustalenia w tej sprawie - zmiany zaproponowała Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa w Częstochowie.
  • Radni gminni wyrazili zgodę na zbycie w trybie przetargu nieruchomości gruntowej w Pawłowie - byłego przedszkola - oraz nieruchomości lokalowej w Krowiarkach - także byłego przedszkola.
  • 9 października w budynku byłej szkoły podstawowej w Lekartowie odbyło się uroczyste otwarcie nowej świetlicy wiejskiej. Obiekt ma służyć celom rekreacyjnym miejscowej młodzieży oraz mieszkańcom, z przeznaczeniem na inne potrzeby sołectwa. Otwarcia dokonał wójt Andrzej Wawrzynek. Mieszkańcy na pierwszym spotkaniu wiejskim między innymi wybrali nowego gospodarza obiektu. Został nim Henryk Lenart. Na piętrze budynku mają zostać ulokowane dwa mieszkania komunalne, na które zostanie ogłoszony przetarg.  
  • Numer: 43 (602)
  • Data wydania: 22.10.03