Piątek, 27 grudnia 2024

imieniny: Jana, Żanety, Fabioli

RSS

Powystawowe trofea

19.02.2003 00:00
Hodowca gołębi pocztowych Joachim Grzesik z Kuźni Raciborskiej uzyskał drugie miejsce na Ogólnopolskiej Wystawie w Katowicach - czwarte z kolei Bernard Fros. Ptaki obu hodowców wysłano na światową olimpiadę.
Joachim Grzesik ponownie bardzo udanie wypadł w ogólnopolskim championacie  -  na 53. Przedolimpijskiej Ogólnopolskiej Wystawie w Katowicach. W tzw. klasie Sport A jeden z jego ptaków - samczyk niebieski pstry - uzyskał drugie miejsce i zakwalifikował się do reprezentacji kraju na XXVIII Olimpiadę Gołębi Pocztowych 2003 we francuskim Lievin. Grzesik w reprezentacji swego okręgu Opole Południe miał jeszcze dwa inne ptaki.

Czwarte miejsce zaś w klasie Olimpijskiej Standard jury przyznało Bernardowi Frosowi za niebieską nakrapianą samiczkę. Ona także została wysłana na Olimpiadę. Grzesik w klasyfikacji Generalnego Mistrzostwa Polski został ponadto sklasyfikowany na trzecim miejscu, a w Mistrzostwach Derby na drugim - Fros w tej samej klasie zajął czwarte miejsce.

Prestiż dla oddziału

Uczestnicy Wystawy w Katowicach należą do bierawskiego oddziału PZHGP. Tenże istnieje od 1980 roku, a utworzyli go miejscowi hodowcy po secesji od Kędzierzyna Koźla. Oddział liczy około 70 hodowców, formalnie siedzibę wprawdzie posiada w Bierawie, ale zarząd rezyduje w Solarni. Należą doń nie tylko hodowcy z miejscowości położonych w powiecie kędzierzyńskim - Dziergowic, Ciska, Starego Koźla - lecz w znacznej części z powiatu raciborskiego - głównie Kuźni Raciborskiej i mniejszych sekcji z Rud, Miejsca Odrzańskiego, Solarni, Sławikowa. Hodowcy z Kuźni Raciborskiej działają w niej od 1987 roku. Nasi hodowcy mieszkają na terenie dwóch powiatów, ale żadnych kłopotów organizacyjnych to nie powoduje. Wręcz przeciwnie, sukcesów w ostatnich latach nie brakowało - stwierdził prezes oddziału Bernard Holeczek, stojący na czele władz od początku powstania oddziału czyli od prawie 23 lat. Ostatnia wystawa w Katowicach zwiększyła stan posiadania prestiżowych tytułów przez hodowców z jego regionu.

Oddział jest nieźle wyposażony, posiada własny samochód i kabiny transportowe dla ptaków na loty. Miejscowi hodowcy biorą udział w lotach i wystawach, począwszy od szczebla oddziałowego, a kończąc na ogólnokrajowych. Awans do tych ostatnich nie jest łatwy, zwykle hodowcom potrzeba nie tylko dobrego prowadzenia swych ptaków, ale też troszkę szczęścia. W latach 90. bierawscy hodowcy zdobywali regularnie wiele czołowych nagród na wystawach. Z bierawskiego oddziału pochodził między innymi hodowca wszechczasów regionu opolskiego Emanuel Hajduk. Wielokrotnym mistrzem Polski był też Ernest Wizner.

Młodsza generacja kontynuuje dobre tradycje. Oddział zdominował ubiegły sezon lotowy w okręgu Opole Południe. W ostatnich latach ogólnopolskie tytuły mistrzowskie w kilku kategoriach zdobywali Joachim Grzesik, Bernard Fros, Zygfryd Krybus, Roman Wincierz i Stanisław Pląder - każdy z nich ma na koncie czołowe miejsca w okręgu i w Mistrzostwach Polski. Obecnie większość z nich czynnie działa również w zarządzie oddziału. Prezes Holeczek ma dwóch zastępców - do spraw lotowych w osobie J. Grzesika, a do spraw gospodarczych w osobie Rudolfa Sykuły. Skarbnikiem jest Jakub Knapik, sekretarzem St. Pląder, a członkiem Zarządu Ernest Szram - prezes sekcji Siedliska.

(sem)
  • Numer: 8 (567)
  • Data wydania: 19.02.03