Piątek, 27 grudnia 2024

imieniny: Jana, Żanety, Fabioli

RSS

Tolkienada rozstrzygnięta

29.01.2003 00:00
21 stycznia, w bibliotece G2, rozstrzygnięto konkurs „Tolkienada”, którego tematem była powieść J.R.R. Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem”.
„Tolkienadę” przeprowadzono w dwóch kategoriach - literackiej i plastycznej. Wzięli w niej udział wszyscy ci uczniowie Gimnazjum nr 2, którzy choć trochę polubili twórczość J.R.R. Tolkiena.

Młodzi plastycy, zainspirowani powieścią „Hobbit”, wykonali swoje prace dowolną techniką. Najlepszy okazał się plakat Agaty Niegowskiej z kl. III c. Na drugim miejscu uplasowała się praca Doroty Łyko i Łucji Górnik. Brązowy laur w tej kategorii przypadł Grzegorzowi Gureckiemu. Przygotowaniem i zorganizowaniem kategorii plastycznej „Tolkienady” zajęła się nauczycielka Renata Błaszczyk.

Część literacką przeprowadzono w dwóch etapach. W pierwszym - pisemnym, w którym wzięło udział dwunastu zawodników, należało rozwiązać test z pytaniami wielokrotnego wyboru. Następnie połowa uczestników zakwalifikowała się do etapu ustnego. Na tym poziomie pytania już nie należały do łatwych, bowiem zadaniem zawodników było rozpoznanie cytatów i ilustracji pochodzących z „Hobbita”, a także odpowiedzenie na wylosowane pytania przed jurorami: polonistką Beatą Kuliś, anglistą Andrzejem Gądkiem i organizatorką konkursu Danutą Wejkowską. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Pewną trudność w ocenie stanowiło to, że w różnych wydaniach „Hobbita” występują zróżnicowane tłumaczenia tej powieści. Planujemy w przyszłym roku zorganizować kolejny taki konkurs - tym razem już nieco trudniejszy - z treści „Władcy pierścieni” - tłumaczy Andrzej Gądek.

Najlepszą znawczynią powieści Tolkiena okazała się uczennica kl. III a - Łucja Górnik. Drugim miejscem uhonorowano pierwszoklasistę Marcina Kwiatkowskiego, a trzecim - Mateusza Bliźniaka. Nagrodzono również osoby, którym udało się przejść do finałowego etapu: Agatę Niegowską, Małgorzatę Korzeniak i Dorotę Łyko. Finaliści obu kategorii otrzymali nagrody książkowe, pamiątkowe dyplomy a także podwójne zaproszenia do kina „Bałtyk” i plakaty filmowe. Literatura Tolkienowska jest ostatnio popularna, szczególnie wśród młodzieży. „Hobbit” stanowi dobry wstęp, aby zacząć czytać bardzo szeroką literaturę Tolkiena. Czytanie książek tego autora daje uczniom możliwość poznania literatury angielskiej, nie tylko tej klasycznej, której uczą się w szkole, ale też innych jej nurtów. Poza tym korzystnie wpływa na wyobraźnię - dodaje A. Gądek.

E.Wa
  • Numer: 5 (564)
  • Data wydania: 29.01.03